کد خبر: 289532
تاریخ انتشار: ۲۷ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۲
بازدید 378
بچه‌های جیرفت به آسمان نزدیک شدند

انجمن نجوم کانون پرورش فکری جیرفت به صورت رسمی با رصد آخرین ماه‌گرفتگی امسال گشایش یافت.

به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل کانون استان کرمان، ساعاتی قبل از شروع ماه‌گرفتگی بامداد ۲۶ تیر ۹۸، مرکز فرهنگی‌هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان جیرفت، انجمن نجوم و آسمان‌نمای دیجیتال سیار خود را با حضور مدیرکل و کارشناسان کانون استان، مسئولان اداری جیرفت و اعضای انجمن و علاقه‌مندان نجوم به صورت رسمی افتتاح کرد.

این در حالی است که، در این آیین افتتاح ابتدا مسئولان شهر جیرفت توسط مدیرکل کانون پرورش فکری نشان انجمن را دریافت کردند و عضو افتخاری انجمن نجوم جیرفت شدند. از نام و لگوی انجمن با عنوان انجمن نجوم«آندرومدا» رونمایی شد و در آخر کیک ویژه این مراسم توسط اعضای نوجوان کانون و انجمن نجوم بریده شد.

اشاره می‌شود که، به نقل از برخی منابع نجومی آندرومدا نام نزدیکترین کهکشان به کهکشان راه شیری است.

در ادامه مراسم با بازدید گروهی مهمانان از آسمان‌نمای دیجیتال و رصد مجازی آسمان زیر چتر آن گذشت و مراسم افتتاح با رصد ماه‌گرفتگی که از بامداد ۲۶ تیر شروع شد تا پایان گرفت ماه به کار خود خاتمه داد.

بر اساس این خبر، انجمن نجوم«آندرومدا» با حدود ۴۰ عضو نوجوان در مرکز فرهنگی‌هنری جیرفت با همت اداره کل کانون پرورش فکری استان کرمان  و با اختصاص بیش از ۱۰۰ میلیون تومان از محل بودجه‌های عمرانی استان تجهیز و راه‌اندازی شده است و در کنار کارگاه‌های آموزشی، هنگام رخداد پدیده‌های ویژه نجومی به رصد آسمان می‌پردازد.

محسن روحی مدیرکل کانون استان کرمان، در آیین گشایش این مرکز نجوم ضمن اشاره به جایگاه علم ستاره‌شناسی در دین اسلام و توصیه‌هایی که قرآن کریم برای توجه و تدبر در آسمان‌ها برای مومنان داشته بیان کرد: از آنجا که جمعیت روستایی در جنوب استان کرمان از جمعیت شهری بیشتر است، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هم همچون دیگر نهادهای فرهنگی توجه ویژه‌ای به این جمعیت روستایی دارد و اولویت آن راه‌اندازی مراکز سیار روستایی در تمام نقاط جنوب استان است.

وی همچنین اظهار داشت: آسمان‌نمای دیجیتال سیار کانون جیرفت با همین هدف قابلیت جابه‌جایی و نصب در فضاهای خارج مرکز و عمومی را برای پوشش مخاطبان بیشتر داراست و کانون پرورش فکری استان کرمان به دنبال راه‌اندازی مراکز علمی مشابه آن در دیگر نقاط استان است.

روحی در پایان، راه‌اندازی مرکز فرهنگی‌هنری سیار روستایی و کانون زبان ایران در جیرفت را در سال جاری به مردم این شهر نوید داد.

بنابر این خبر، مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کرمان در کنار افتتاح انجمن آندرومدا، از مرکز فرهنگی هنری کهنوج هم بازدید کردند و با ابوذر عطاپوروزیری فرماندار شهرستان جیرفت، وحدت عیدی فرماندار کهنوج، رئیس و اعضای شورای شهر و رئیس اداره کل آموزش و پرورش جیرفت و مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب استان به طور جداگانه دیدار کرد و پیرامون مسایل و موضوعات مرتبط با مراکز فرهنگی کانون گفتگو کردند و به توافقاتی برای بهبود امکانات فرهنگی و علمی بچه‌ها و آینده‌ این شهرستان‌ها رسیدند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =