قصه‌ی بیست و دومین جشنواره قصه‌گویی کانون تهران به سررسید

مرحله استانی بیست و دومین جشنواره قصه‌گویی کانون استان تهران، با معرفی نفرات برگزیده در سه بخش صحنه‌ای «زنان و مردان، نوجوانان و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها » به کار خود پایان داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تهران، آیین اختتامیه بیست و دومین جشنواره قصه‌گویی کانون استان تهران، عصر روز سه‌شنبه نهم مهرماه ۱۳۹۸ با اعلام برگزیدگان در سه بخش «زنان و مردان، نوجوانان و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها» برگزار شد.

هیئت‌داوران بیست و دومین جشنواره قصه‌گویی کانون تهران در مرحله استانی، «محمدرضا شمس» نویسنده و مترجم نام‌آشنای کودک و نوجوان، «ناصر آویژه» بازیگر و کارگردان تئاتر کودک و نوجوان و «شیوا جعفری» کارشناس فرهنگی کانون استان بودند.

همچنین «تبسم چناری» عضو مرکز شماره ۱۵، «ایلیا هادی سرابی» عضو مرکز شماره ۲۵ و «غزاله میرزایی» عضو مرکز شماره ۲۰ داوران نوجوان این دوره از جشنواره بودند و قصه‌ها را از نگاه مخاطبان کودک و نوجوان ارزیابی کردند.

بنا براین گزارش، در آغاز این مراسم مرتضی نظری ضمن تقدیر از تلاش قصه‌گویان در این جشنواره درباره اهمیت کانون در بروز و ظهور خلاقیت‌های کودکان و نوجوانان سخنرانی کرد.

در ادامه‌ی این مراسم بیانیه هیئت‌داوران توسط شیوا جعفری قرائت شد. داوران ضمن تقدیر از شرکت‌کنندگان بیست و دومین جشنواره قصه‌گویی کانون استان تهران، از میان ۶۲ قصه‌گو، ۵ قصه‌گو را در بخش زنان و مردان و ۳ قصه‌گو را در بخش دختران و پسران برگزیده اعلام کردند و در بخش پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها هیچ شرکت‌کننده‌ای را حائز رتبه ندانستند.  

همچنین دو قصه‌گو از نگاه داوران نوجوان شایسته‌ی تقدیر معرفی شدند.

هیئت‌داوران بیست و دومین  جشنواره قصه‌گویی مرحله استانی کانون استان تهران، موارد و معیارهای داوری را برای اجرای بهتر در چند محور اصلی به شرح زیر اعلام داشت:

- توجه به انتخاب درست قصه و متناسب بودن پیام قصه با سطح درک و فهم گروه سنی موردنظر

- مغایرت نداشتن محتوا باارزش‌های انسانی و هنجارهای اجتماعی

- توجه به لحن و کلام مناسب، اهمیت دادن به روایتگری و کنترل صدا و تعامل با تماشاچیان

- خلاقیت قصه‌گو در بهره‌گیری از شرایط و امکانات محیطی و تأثیرگذاری بر مخاطب

- استفاده درست از چهره و نمایش عاطفی واژگان و عبارات و درمجموع استفاده درست از زبان بدن

- استفاده‌ی بجا از ابزارها طوری که ابزار در خدمت قصه‌گو بوده و به آن کمک کند.

- رعایت جنبه‌های نمایشی قصه در گفتار و بیان درحرکت و اجرا

اسامی برگزیدگان به این شرح زیر است:

بخش دختران و پسران راه‌یافته به مرحله ملی:

نفر اول:  ثنا فیض‌الله، با قصه‌ی آرش کمانگیر، عضو مراکز ۴۳ و ۴۴ تهران

نفر دوم : حنانه جوادی، با قصه‌ی صفحه گمشده، عضو مرکز شماره ۹ تهران

نفر سوم :.ستاره خالقی، با قصه‌ی خاله پیرزن، عضو مرکز دماوند استان تهران

شایسته تقدیر :

سروناز رشوند عضو مرکز شماره ۹ 

بخش زنان و مردان راه‌یافته به بخش منطقه‌ای:

- نفر اول: فاطمه عوج اختری با قصه‌ی هدیه‌ای برای خدا

- نفر دوم : الهه تاجیک با قصه‌ی  قهرمانی با نام آستربدرقه

- نفر سوم: زینب علوی با قصه‌ی شهرزاد و قصه‌هایش

- نفر چهارم: محمدرضا برومند با قصه‌ی طوطی و بقال

- نفر پنجم : سید امین حسینی با قصه‌ی سفید آزاد

شایسته تقدیر :

- لیلا مکانی با قصه‌ی فیل رنگارنگ

قصه‌گویان برگزیده از نگاه داوران نوجوان:

- فاطمه اشرفی، در بخش زنان و مردان

- هلیا غلامی، در بخش دختران و پسران

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =