بررسی ایده‌های نمایشی در انجمن نمایش کانون سمنان

ایده‌های پیشنهادی مربیان و اعضای پسر نوجوان انجمن نمایش کانون پرورش فکری سمنان با دعوت از هنرمند ایلامی، نقد و بررسی شد.

به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل کانون استان سمنان، دومین جلسه‌ی مجازی مربیان و اعضای پسر نوجوان انجمن هنرهای نمایشی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان سمنان با دعوت از علی‌رضا آقایی نویسنده، کارگردان و کارشناس‌مسئول فرهنگی، هنری و ادبی کانون ایلام، پیش از ظهر ‌شنبه چهارم مردادماه ۱۳۹۹ در بستر وب در پیام‌رسان واتساپ برگزار شد.

آقایی در ابتدای سخنانش ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع مجازی اعضا و مربیان انجمن هنرهای نمایشی کانون سمنان به بررسی ایده‌های نمایشی و تفاوت آن با طرح‌نویسی در نمایش پرداخت.

وی با بیان این‌که ایده با طرح تفاوت دارد، اظهار داشت: ایده همان فکر اولیه است و بایست در یک جمله نوشته شود؛ به‌عنوان نمونه «چتری که آرزو داشت پرواز کند» یا «دایره‌ای که به‌خاطر کم‌بودن قطعه‌اش احساس غم و تنهایی می‌کند».

آقایی در ادامه افزود: طرح، خلاصه‌ی نمایش‌نامه است؛ یعنی با نوشتن طرح در واقع می‌خواهیم نشان دهیم که داستان نمایش از کجا شروع و به کجا ختم می‌شود.

هنرمند ایلامی در پایان سخنانش با تأکید بر این‌که ایده بایست درون خودش یک داستان و اتفاقی پنهان داشته باشد، یادآور شد: برای پیداکردن ایده، راه‌های مختلفی وجود دارد و می‌توان از زندگی روزمره خودمان، دغدغه‌هایی که داریم، شخصیت‌هایی که در زندگی خود یا از اتفاقاتی که در زندگی دیگران می‌بینیم، سرگذشت‌ها و خاطرات و حتی از وجود خودمان یا با مطالعه‌ی یک کتاب از قفسه‌های کتاب‌خانه‌ی کانون، خواندن تیتر یک خبر، دیدن یک صحنه‌ی طبعیت و... الهام گرفت.

گفتنی است؛ در این جلسه، ۱۶ اثر اعضا در قالب ایده‌ی نمایشی نقد و بررسی و قرار شد تا در جلسه‌ی بعدی ایده‌های تأیید شده در قالب طرح نمایشی ارائه شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =