«صدای سخن عشق» در فارس و گلستان پیچید

هم زمان با بیستم مهرماه مصادف با روز بزرگ‌‎داشت حافظ شیرازی، مهمانی مجازی با حضور مدیران کل کانون،مدیر آفرینش‌های ادبی و هنری کانون کشور، کارشناسان و اعضای انجمن‌های ادبی کانون پرورش فکری فارس و گلستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان فارس، محبوبه رجب نسب، مدیرکل کانون گلستان در ابتدای این برنامه ضمن خیر مقدم، بزرگداشت روز حافظ را به همه حاضرین و اهالی فرهنگ، شعر و ادب تبریک گفت. وی همچنین با خواندن شعری از این شاعر بزرگ و نامی، او را در حکمت، فلسفه، ادبیات و ... شخصیتی بزرگ دانست.

این مقام مسوول فرهنگی در ادامه بیان داشت:  شعر، فکر و اندیشه حافظ فقط متعلق به ایران نبوده بلکه او شاعری جهانی است و پیام‌هایی که در شعر حافظ دیده می‌شود پیامی بزرگ برای همه انسان‌ها است.

در این برنامه سعیدرضا کامرانی، سرپرست کانون پرورش فکری استان فارس نیز با قدردانی از کارشناسان دو استان برای برنامه‌ریزی این برنامه مشترک، غزلیاتی از حافظ را با میهمانان به اشتراک گذاشت.

وی با بیان اینکه یکی از دلایل ماندگاری حافظ در اذهان جهانیان، اخلاقی بودن و نگاه به مقام والای انسان واقعی است، اظهار داشت: بهره‌گیری حافظ از استعداد و ذوق خارقالعاده او در استفاده از صنایع لفظی و معنوی، شعرش را برای همیشه در تاریخ ماندگار کرده است.

او در ادامه گفت: حافظ قرن‌ها از زمان خود جلوتر بود و همواره مورد تمجید بزرگانی از سراسر دنیا قرار گرفته است. بر ماست که نسل جدید و کودکان را با ادبیات فاخر ایران زمین بیشتر آشنا کنیم. وقتی بسیاری از جوامع دنیا از محتواهای بزرگانی چون سعدی، مولوی، فردوسی، سنایی، حافظ، خیام و عطار بهره می‌برند جای تأسف است که آینده‌سازان ما این شخصیت‌های بی‌نظیر را نشناسند. 

سرپرست کانون فارس در بخش دیگری از سخنانش به تهدیدها و فرصت‌های فضای مجازی اشاره کرد و با اشاره به برگزاری فعالیت‌های کانون در فضای مجازی  گفت: بی‌تردید فضای مجازی، دست‌اندرکاران تعلیم و تربیت و خانواده‌ها را با چالشی بزرگ مواجه کرده است. در دسترس بودن بسیاری از اطلاعات و محتواهای متنوع در فضای مجازی باعث به وجود آمدن رفتارها و در ادامه آن فرهنگی‌هایی شده که به لحاظ مسائل تربیتی و یا ضدتربیتی حائز اهمیت بسیاری است و می‌توان به بهره‌گیری از آموزه‌های دینی و تربیتی و برنامه‌ریزی بر بسیاری از مشکلات فائق آمد. 

انسیه موسویان مدیر آفرینش‌های ادبی و هنری کانون کشور نیز با حضور در این برنامه، به شعرخوانی از اشعار حافظ پرداخت و از کارشناسان دو استان به جهت هماهنگی این نشست مجازی تشکر کرد.وی همچنین شعرخوانی یکی از اشعار کتاب خود را نیز برای حاضرین انجام داد.

حضور مجازی در آرامگاه حافظ، نیت کردن اعضا حاضر در جلسه و تفأل به دیوان حافظ، شعرخوانی و حافظ‌خوانی اعضای نوجوان انجمن‌های ادبی مراکز فرهنگی هنری کانون استان‌های گلستان و فارس از اشعار حافظ، معرفی شخصیت، پخش کلیپ تصویری از حافظ‌خوانی اعضای کودک و نوجوان و قرائت آثار اعضا از دیگر برنامه‌های این مهمانی مجازی بود.

در تقویم ایران بیستم مهرماه، روز بزرگداشت حافظ شیرازی نام‌گذاری شده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =