برگزاری کارگاه «لعاب‌سازی» در کانون البرز

اعضای مراکز مجتمع کانون کرج و هشتگرد، در کارگاه ویژه‌ی «لعاب‌سازی» با این هنر آشنا می‌شوند.

به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل کانون البرز، بهزاد ابوالقاسم حسینی، کارشناس هنری و مدرس این کارگاه ضمن اعلام این خبر گفت در حال حاضر و با توجه به شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ایجاد شده سه کلاس پنج نفره به صورت مجزا از ۵ مرداد۱۴۰۰ در مراکز هشتگرد  و مجتمع کانون کرج با رعایت کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی، برای آشنایی نوجوانان با این هنر  برگزار می‌شود .

حسینی افزود «لعاب‌سازی»، یک فعالیت تکمیلی است که  که مکمل فعالیت سفالگری بوده و  برای اولین بار در یک دوره‌ی آموزشی هفت جلسه‌ای به صورت  فشرده در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان البرز اجرا می‌شود.

مسوول انجمن هنرهای تجسمی استان البرز ادامه داد این ویژه برنامه از کارگاه‌های پیش‌بینی شده در برنامه‌های انجمن هنرهای تجسمی استان  بوده  که با تکنیک روز دنیا  و با زبان  ساده و قابل فهم به گروه سنی نونگاه و نوجوان ارائه می‌شود .

وی گفت لعاب نوعی شیشه است که با خاک رس و انواع اکسیدهای فلزی ترکیب و پس از پخت در کوره، روی بدنه‌ی سفال یا سرامیک، ثابت باقی می‌ماند و برعکس رنگ‌های نقاشی عمری طولانی داشته و در محیط‌های مناسب تا ده هزار سال هم می‌تواند مقاومت کند و به این ترتیب بر عمر آثار هنری افزوده می‌شود.

کارشناس هنری استان البرز هدف از برگزاری این دوره‌ها را تربیت نسل نوجوان و آشنا کردن آنان با این هنرارزشمند، فعال کردن ذهن مخاطبان با هدف تحرک پذیری و خلاقیت، ایجاد هیجان درونی، شادابی و کاهش اضطراب در شرایط کنونی عنوان کرد.

هم‌چنین آشنایی با مرحله‌ی تکاملی و حجم سازی سفالگری با مواد لعاب، ایجاد زیبایی در محصولات  سفالی و سرامیکی و محافظت از آنان در برابر عوامل شیمیایی و  آشنایی با علم شیمی و ترکیبات آن با روش ساده از دیگر اهداف این کارگاه است.

لازم به توضیح است نمایشگاهی از آثار اعضا این کارگاه‌ها در مهر ماه ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد.

گزارش تصویری

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =