معرفی برگزیدگان مرحله‌ی استانی جشنواره‌ی قصه‌گویی کانون سمنان

برگزیدگان مرحله‌ی استانی بیست‌وسومین جشنواره‌ی قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان سمنان معرفی شدند.

به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل کانون استان سمنان، آیین اختتامیه مرحله‌ی استانی بیست‌وسومین جشنواره‌ی بین‌المللی قصه‌گویی سمنان در راستای شعار «آینده ساختنی است» با حضور نبی‌اله خدابخشی مدیرکل، معاون فرهنگی، دبیر اجرایی و نماینده انجمن قصه‌گویی، کارشناسان، مسئولان، مربیان و اعضای مراکز فرهنگی‌هنری و جمعی از علاقه‌مندان به قصه‌گویی، پیش از ظهر یک‌شنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۰ در بستر فضای مجازی در قالب ویدئوکنفرانس و پخش زنده از صفحه‌ی رسمی کانون استان در اینستاگرام، برگزار و اسامی برگزیدگان نهایی و قصه‌گویان شایسته‌ی تقدیر، اعلام شد.

بر اساس این گزارش، هیئت داوران مرحله‌ی استانی این‌دوره از جشنواره متشکل از سکینه پارسا، نرگس عرفانی‌نیا و سیدمحمدرضا طبسی، قصه‌گویان برگزیده اول تا سوم و هم‌چنین شایسته‌تقدیر این مرحله را در بخش‌های «مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها»، «زنان و مردان»، «دختران و پسران» در دو بخش ملی و آیینی‌سنتی به شرح زیر اعلام کرد:

الف) بخش ملی

- مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها

برگزیدگان

نفر اول: محترم ترحمی با قصه‌ی «آرزوی حلزون»

نفر دوم: ابوالفضل کردی با قصه‌ی «آینده‌سازی»

نفر سوم: حسین حسنی با قصه‌ی «مرغ تخم‌طلا»

شایسته تقدیر

هما شاکری با قصه‌ی «هلیسه‌جانم.. هلیسه»

- زنان و مردان

برگزیدگان

نفر اول: فاطمه جمالی‌باشی با قصه‌ی «پیرمردی بالای درخت»

نفر دوم: الهه حسنی با قصه‌ی «به کبوتر اجازه نده اتوبوس براند»

نفر سوم: محبوبه صرفی با قصه‌ی «ننه‌گلاب»

شایسته تقدیر

نادر کامجو با قصه‌ی «مرد خیاط»

الهام عباسی با قصه‌ی «مترسک و خانم بهار»

- دختران و پسران

برگزیدگان

نفر اول: تینا صیفی با قصه‌ی «راجا و حکیم هندی»

نفر دوم: فاطمه صادقی‌نیا با قصه‌ی «غذای پیرزن کوچولو»

نفر سوم: فاطمه باقری با قصه‌ی «دیگ کهنه»

شایسته تقدیر

امیرعلی حاج‌علیان با قصه‌ی «مسافران زیاده‌خواه»

ب) بخش آیینی‌سنتی

- مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها

هیئت داوران در این بخش، هیچ اثری را برگزیده عنوان اول تا سوم و شایسته تقدیر ندانست.

- زنان و مردان

برگزیدگان

نفر اول: سیدرضا آل‌داوود با قصه‌ی «تیمور لنگ»

نفر دوم: سمیه رجبی با قصه‌ی «نبرد سهراب و گردآفرید»

هیئت‌داوران در این بخش، هیچ اثری را برگزیده مقام سوم و شایسته تقدیر ندانست.

- دختران و پسران

برگزیدگان

نفر اول: یاسین آل‌داوود با قصه‌ی «جنگ رستم و پولاد»

نفر دوم: زهرا امینی‌نسب با قصه‌ی «آرش کمانگیر»

نفر سوم: زوشا ذوالفقارخانیان با قصه‌ی «فردوسی»

شایسته تقدیر

بهامین مداح با قصه‌ی «رستم و سهراب»

انتخاب قصه، اولین و مهم‌ترین بخش روند قصه‌گویی است

دبیر اجرایی جشنواره‌ی قصه‌گویی کانون سمنان به نمایندگی از سوی هیئت داوران، ضمن ارج‌نهادن به تلاش همه‌ی شرکت‌کنندگان راه‌یافته به جشنواره که با آگاهی، علم و خلاقیت، هنر قصه‌گویی را برگزیده و برای تعالی در این مسیر تلاش کرده‌اند، اظهار داشت: انتخاب قصه، اولین و در عین حال مهم‌ترین بخش روند قصه‌گویی است و بایست از قصه‌های تکراری، کم‌کشش یا داستان‌های بدون تعلیق و پیام و صرفاً رویدادمحور پرهیز شود.

پارسا در ادامه افزود: قصه‌های طنز و لبخند قصه‌گو که نشاط را به مخاطبان اهدا می‌کند در شرایط فعلی، بسیار امیدوارکننده است.

نماینده انجمن قصه‌گویی کانون استان سمنان با تأکید بر این‌که استفاده از زبان بدن، فرا زبان و استفاده از المان‌های صحنه بر زیبایی و کشش قصه‌گویی می‌افزاید، گفت: قصه‌گویان به این‌ مقوله توجه ویژه داشته و با آزادی عمل بیش‌تر، از صحنه، حرکت و زبان بدن بهینه و مناسب استفاده کنند.

پارسا در پایان سخنانش با بیان این‌که نقل روایی و شفاهی ادبیات کهن بر انتقال دانش و معرفت می‌افزاید از قصه‌گویان خواست تا از پرداختن به قصه‌های آیینی و سنتی غافل نشوند.

گفتنی است؛ مرحله‌ی پایانی بیست‌وسومین جشنواره‌ی بین‌المللی قصه‌گویی کانون هم‌زمان با شب یلدا به‌صورت مجازی برگزار می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =