لوح افتخار IBBY به کتاب «سایه‌ی هیولا» عباس جهانگیریان اهدا شد

هم‌زمان با دومین روز از کنگره‌ی جهانی ادبیات کودکان در روسیه، لوح افتخار IBBY برای کتاب‌های منتخب سال2020 به کتاب «سایه‌ی هیولا» نوشته‌ی عباس جهانگیریان از انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اهدا شد.

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری، در دومین روز از کنگره‌ی جهانی ادبیات کودکان IBBY که امسال به میزبانی روسیه در مسکو در حال برگزاری است، لوح‌های افتخار به آثار نویسندگان و تصویرگران کشورهای مختلف برای فهرست کتاب‌های منتخب سال 2020 اهدا شد که در این میان، «سایه‌ی هیولا» از انتشارات کانون نیز در میان دریافت‌کنندگان این لوح افتخار بود.
در این دوره، رمان «سایه‌ی هیولا» نوشته‌ی عباس جهانگیریان از سوی شورای کتاب کودک به فهرست افتخار بخش آثار تالیفی دفتر بین‌المللی کتاب نسل جوان IBBY 2020 معرفی شد.
این رمان با تمرکز بر لزوم حفاظت از حیوانات در حال انقراض در سال ۱۳۹۵ از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شده بود. این اثر در قالب طرح «رمان نوجوان امروز» خلق شده است و داستان دختری به نام مارال را روایت می‌کند که همراه برادر خود به پارک ملی گلستان می‌رود. در همین حین، فیلم‌سازی به نام افرا با آن‌ها آشنا می‌شود و از مارال می‌خواهد در فیلمی بازی کند. مارال که در ابتدای داستان مشخص می‌شود با پلنگ این جنگل از سال‌ها قبل دوست است این پیشنهاد را می‌پذیرد و از این‌جا داستان دو زندگی در کنار هم روایت می‌شود که رابطه‌ی دوستی مارال با پلنگ و رابطه دوستی لاله با ببر در ۵۰ سال قبل است.
رمان «سایه‌ی هیولا» پیش‌ از این نیز نامزد جایزه‌ی کتاب سال جمهوری اسلامی ‌ایران بوده و دریافت جایزه‌ی هجدهمین دوره‌ی کتاب کودک و نوجوان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و نشان نقره‌ای پنجمین دوره‌ی کتاب سال لاک‌پشت پرنده از دیگر افتخارهای این کتاب بوده است.


در این دوره، کمیته‌ی جوایز شورای کتاب کودک به عنوان نماینده‌ی این نهاد بین‌المللی، علاوه بر اثر عباس جهانگیریان در بخش تالیف، در بخش ترجمه «همه‌ی آنها یک گربه دیدند» به ترجمه‌ی کیوان عبیدی آشتیانی و در بخش تصویرگری «چتری با پروانه‌های سفید» با تصاویر غزاله بیگدلو را برای قرار گرفتن در فهرست افتخار دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان سال ۲۰۲۰ معرفی کرده است.
فهرست افتخار دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان IBBY، از آثار برجسته، برگزیده و تازه منتشر شده‌ای است که هر دو سال یکبار به منظور تجلیل از نویسندگان، تصویرگران و مترجمان کشورهای عضو ارایه می‌شود.
سی‌وهفتمین کنگره‌ی بین‌المللی ادبیات کودکان پیش از این قرار بود از ۵ تا ۷ سپتامبر ۲۰۲۰ برگزار شود اما به دلیل شیوع کرونا، بعد از یک سال، از ۱۰ تا ۱۲ سپتامبر ۲۰۲۱ در سالن اصلی کتابخانه دولتی کودکان روسیه در شهر مسکو برگزار می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =