نمایشگاه نقاشی «پرواز رویاها» افتتاح شد

آیین گشایش نمایشگاه آثار نقاشی کودکان ایرانی عضو مراکز کانون با عنوان «پرواز رویاها» در آستانه برگزاری المپیک زمستانی ۲۰۲۲ چین در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون تهران برگزار شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، تحکیم روابط، ارتقاء دوستی و همدلی بین مردم ایران - چین و هم‌چنین آشنایی بیشتر کودکان و نوجوانان ایرانی با بازی‌های المپیک و پارا المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن از اهداف برگزاری این نمایشگاه است.

در این نمایشگاه، ۶۰ اثر نقاشی با موضوع ورزش، المپیک و بازی‌های زمستانی مربوط به گروه سنی ۵ تا ۱۷ سال که از آرشیو واحد هنری مدیریت آفرینش‌های ادبی و هنری انتخاب شده، با همکاری و هماهنگی‌های صورت گرفته از سوی بخش بین‌الملل اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون به نمایش در می‌آید.

بر اساس این گزارش در آیین گشایش نمایشگاه که از سوی کانون پرورش فکری جمهوری اسلامی ایران، سفارت جمهوری خلق چین در تهران و انجمن دوستی ایران برپا شده است، وزیر ورزش و جوانان، رییس کمیته المپیک، مدیرعامل کانون، رییس انجمن دوستی ایران و چین و جمعی از مدیران و ورزشکاران شرکت‌کننده در المپیک حضور داشتند.

در ابتدای مراسم وزیر ورزش و جوانان به همراه مدیرعامل کانون و سفیر چین نمایشگاه نقاشی «پرواز رویاها» را افتتاح کردند، در حاشیه این افتتاح سیدحمید سجادی وزیر ورزش و جوانان در جمع خبرنگاران گفت: کشورمان سه نماینده در المپیک زمستانی و هیأت «همراه»ی متشکل از مربی و سرپرست در این رویداد خواهد داشت.

کانون پرورش فکری مهمترین نهاد فرهنگی انسان‌ساز ایران است

سیدرضا صالحی‌امیری نیز در این مراسم که روز ۲۸ دی  ۱۴۰۰ برگزار شد، گفت: من از گذشته به کانون علاقه‌مند بودم چه از زمانی که در کتاب‌خانه ملی فعالیت داشتم چه زمانی که در ارشاد و قبل از آن‌ که در مرکز تحقیقات استراتژیک بودم کانون را دنبال می‌کردم و معتقدم مهمترین نهاد فرهنگی انسان‌ساز ایران کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است.

رئیس کمیته ملی المپیک افزود: کانون مهم‌ترین ظرفیت برای تربیت نسل آینده و توسعه کشور را در خود دارد، یعنی از آموزش و پرورش هم مهم‌تر است زیرا نظام آموزشی آن همراه با مهارت‌آموزی است.

وی در ادامه و در رابطه با حضور ایران در المپیک زمستانی چین گفت: دلیل حضور کاروان ما در المپیک زمستانی اهتزاز پرچم جمهوری اسلامی ایران است. این برای ما یک هدف است و هر نتیجه‌ای که بدست بیاید، ما آن نتیجه را برای کشور قابل قبول می‌دانیم؛ چون فراتر از نتیجه، ما به حضور و اهتزاز پرچم کشورمان فکر می‌کنیم و نباید انتظارات را بالا برد.

رئیس کمیته ملی المپیک ادامه داد: باید از تلاش‌ها و زحمت‌های رئیس فدراسیون اسکی، کادر سرپرستی و قهرمانان و همه همکارانم در این فدراسیون تشکر می‌کنم که از مدت‌ها قبل با همه محدودیت‌های موجود، کمبود تجهیزات، نبود برف و نداشتن پیست اسکی اختصاصی برای حضور در پکن آمادگی لازم را ایجاد کردند.

رئیس کمیته ملی المپیک ادامه داد: خوشبختانه برنامه‌ریزی لازم از سوی فدراسیون انجام شده و برنامه‌ها در ستاد المپیک و ستاد عالی تصویب شده است. باور داریم که ما در المپیک زمستانی پکن ارتقای جایگاه خواهیم داشت. سفارت چین امسال بسیار جدی وارد این صحنه شد و همه دستگاه‌ها کمک کردند و به‌ویژه کانون پرورش فکری کار زیبایی انجام داد که برای ما به عنوان کمیته ملی المپیک بسیار ارزشمند بود تا در رویدادهای بعدی هم از آن بهره‌مند شویم. ما برنامه‌ریزی خواهیم کرد تا با مدیرعامل کانون برای همکاری‌های بیشتر صحبت کنیم. سه رویداد در پیش داریم؛ بازی‌های کشورهای اسلامی، بازی‌های آسیایی و بازی‌های آسیایی جوانان در چین که اگر بچه‌ها و خانواده‌ها و فرزندان ما با این رویدادها درگیر شوند، دو دستاورد خواهیم داشت؛ اول اینکه مشوق‌های فرهنگی ایجاد می‌شود و دوم اینکه استعدادهایی را می‌توانیم از آنها کشف کنیم.

وی اظهار داشت: ان‌شاالله در آینده نزدیک با مدیرعامل کانون برای توسعه روابط میان وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و کانون جلسه‌هایی خواهیم داشت.

صالحی‌امیری تصریح کرد: تحریمی که امسال آمریکا و برخی کشورهای غربی برای المپیک زمستانی انجام داد، یک نوع دوگانگی در رفتارشان را اثبات کرد. همه مدعی به عدم دخالت سیاست در ورزش هستند، اما مدعیانش، به‌عمل خلاف آن را نشان دادند. ما امسال تصمیم داریم با حضور فعال در این رویداد بتوانیم به آمریکا و جهانیان این پیام را منعکس کنیم که سنگ‌اندازی‌های آنان هیچ تاثیری در اراده ملت‌ها از جمله ملت و دولت ایران نخواهد داشت.

کودکان با نقاشی‌های خود ما را به صلح و دوستی دعوت می‌کنند

مدیرعامل کانون پرورش فکری نیز در این مراسم با بیان اینکه امروز به بهانه یک فضای فرهنگی و برای یک اتفاق مهم که بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ چین است در خدمت دوستانمان از چین هستیم، گفت: صحبت از هنر و نقاشی که به میان می‌آید آن هم در حوزه کودک و نوجوان صحبت از یک زبان بین‌المللی است، که همانا زبان هنر است. کودکان ما در هر جای دنیا با هنر و نقاشی‌های خود با یکدیگر گفت‌وگو و ما را به صلح و دوستی دعوت می‌کنند. «کودک»ی در این سوی دنیا نقاشی می‌کشد و فرسنگ‌ها دورتر «کودک»ی معنی آن را متوجه می‌شود و درک می‌کند.

کودکان، وارث دوستی سنتی ایران چین هستند

سفیر جمهوری خلق چین نیز در این مراسم با بیان اینکه روز ۱۵ بهمن ۱۴۰۰ (چهارم فوریه ۲۰۲۲) بیست‌وچهارمین دوره مسابقات المپیک زمستانی همزمان با عید بهاره و سال نو در چین افتتاح می‌شود، گفت: امروز در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دور هم جمع شده‌ایم و دیدیم که کودکان و نوجوانان ایرانی چگونه با هنر جذاب و قابل تقدیرشان آرزوهای خود برای المپیک زمستانی چین را نقاشی کردند.

چانگ خوا افزود: در اینجا باید از انجمن دوستی ایران و چین و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ایران برای برگزاری این نمایشگاه تشکر کنم.

وی تصریح کرد: جنبش المپیک تنها برگزاری صرف مسابقات نیست بلکه شعار المپیک بالاتر، قوی‌تر و با هم بودن است که در بین ملت‌های جهان به‌ویژه کودکان دنیا ریشه دوانده است. نمایشگاه امروز، نقاشی‌های کودکان و نوجوانان بیش از ۲۰ استان ایران است که از ۵ سال تا ۱۷ سال در آن شرکت کرده‌اند و ایده‌های خوبی در این نقاشی‌ها مطرح شده است. کودکان تصورات خود را در این آثار از بازی‌های المپیک خلق و روحیه المپیک را از دیدگاه خود تفسیر کرده‌اند.

سفیر چین در ادامه تاکید کرد: کودکان در این نقاشی‌ها آرزوهای خود را برای المپیک زمستانی بیان می‌کنند. آنها با این طرح‌ها دوستی بین مردم چین و ایران، رویاها و آرزوهایشان را برای آینده‌ای بهتر منتقل می کنند.

چانگ خوا افزود: شعار المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن «با هم برای آینده مشترک» است و کودکان و نوجوانان، آینده ما و کشور و ملت ما هستند، همچنین وارث دوستی دیرینه ایران چین به شمار می‌روند.

وی تصریح کرد: میزبانی موفقیت‌آمیز بازی‌های المپیک زمستانی پکن تعهد جدی چین به جامعه بین‌الملی است. دولت چین، به‌صورت ویژه رییس جمهوری چین برای موفقیت آن اهمیت زیادی قائل هستند و در روند آماده‌سازی المپیک از کمک جوامع جهانی برخوردار است و بهترین آرزوها را از سراسر جهان از جمله ایران دریافت کرده است.

سفیر چین گفت: ما مطمئنیم المپیک زمستانی پکن پلی برای دوستی و بستری برای همکاری مردم چین و سایر کشورها خواهد بود.

چانگ خوا در پایان تصریح کرد: کاروان اعزامی ایران به زودی به المپیک پکن اعزام می‌شود و من از نزدیک شاهد تمرینات آنها بودم و از سطح دوستی، رفاقت و روحیه و تلاش آنها تحت تاثیر قرار گرفتم و موفقیت این ورزشکاران را در المپیک زمستانی آرزومندم.

المپیک رویدادی فرهنگی و انسانی است

در بخش دیگری از این مراسم علاءالدین بروجردی رئیس انجمن دوستی ایران و چین دقایقی را صحبت کرد و گفت: از چانگ خوا سفیر چین بخاطر برنامه‌ریزی‌های انجام شده و از مدیرعامل کانون پرورش فکری مهدی علی‌اکبرزاده که زحمت‌های میزبانی این برنامه را برعهده داشتند، تشکر می‌کنم.

وی افزود: این برنامه‌ها بهانه‌ای است برای تحقق راهبردی که در اصل سیاست نظام جمهوری اسلامی ایران است و دولت هم در این مسیر عزم راسخ و جدی دارد. با فعال کردن و آغاز عملیاتی شدن سند مهم همکاری‌های راهبردی ۲۵ ساله دو کشور همه باید تلاش کنیم. در همین راستا این المپیک زمستانه نیز یک حرکت نمادینِ ارزشمند است.

بروجردی در پایان گفت: به نظر من در کوته فکری آمریکایی‌ها همین بس که یک رویداد مهم جهانی را که حرکتی فرهنگی و انسانی است تحریم می‌کنند و چند کشور هم‌پیمان نیز با آنها هم‌داستان می‌شوند. ما در کنار ورزشکاران این حضور را با علاقه‌مندی انجام می‌دهیم.

بر اساس این گزارش، سفیر جمهوری خلق چین به‌مناسبت افتتاحیه نمایشگاه نقاشی «پرواز رویاها» ۷هزار و ۸۰۰ جلد کتاب برای کمک به تدریس زبان چینی به کانون زبان ایران نیز اهدا کرد.

در این آیین که کیکاووس سعیدی دبیرکل کمیته ملی المپیک، عباس نظریان رییس فدراسیون اسکی و ورزش‌های زمستانی، پیمان فخری رئیس مرکز نظارت بر تیم‌های ملی، سیدفریدالدین فتاحیان مدیر امور بین‌الملل، حمیدرضا سلامی مدیر تشریفات و امور مسافرت‌ها، جوزی حاو رایزن فرهنگی، جین دی دبیر سوم سفارت و... نیز حضور داشتند، از ۱۰ کودک و نوجوان نقاش ایرانی به نمایندگی از سوی دیگر کودکان ایرانی نیز قدردانی شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =