هوای پاک در نقاشی‌ها و نوشته‌های کودکان ایران

مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سراسر کشور ویژه‌برنامه‌هایی را به مناسبت روز ملی هوای پاک برگزار کردند تا مخاطبان را با اهمیت حفاظت از محیط زندگی آشنا سازند و نسبت به آثار مخرب آلودگی هوا هشدار دهند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، ۲۹ دی در تقویم ایران روز «هوای پاک» نام‌گذاری شده است. هدف از اعلام روز ملی هوای پاک ایجاد حساسیت در بین اقشار مختلف جامعه است و از آنجا که راهکار اصلی کاهش آلودگی هوا، مشارکت مردمی و افزایش هماهنگی بین بخشی است این روز می‌تواند شروع این عزم ملی باشد.

مراکز کانون در استان‌های مختلف با توجه به مسوولیت اجتماعی و وظیفه فرهنگ‌سازی که به عهده دارند همزمان با روز هوای پاک برنامه‌های ویژه‌ای برگزار کردند.

تصویر هوای پاک در نقاشی‌های کودکان اردبیل

ویژه‌برنامه هوای پاک روز ۲۹ دی‌ با همکاری اداره حفاظت محیط‌زیست و مرکز فرهنگی هنری کانون شهرستان خلخال استان اردبیل برگزار شد.

در این مراسم، زهرا محیطی مربی مسوول مرکز خلخال، نکاتی را در خصوص اهمیت هوای پاک در زندگی سالم همه‌ موجودات ارائه و سپس کارشناس اداره محیط‌زیست در خصوص حفظ طبیعت، جلوگیری از آلودگی آن و اهمیت دادن به هوا، برای شرکت‌کنندگان در برنامه سخنرانی کرد. او با طرح سوال‌هایی از بچه‌ها خواست به دوستان و همسالان خود اهمیت هوای پاک را یادآور شوند.

در ادامه، اعضا با راهنمایی مربی نقاشی‌هایی را با تکنیک پاستل و مداد رنگی کشیدند و با نگارش جمله‌هایی با موضوع هوای پاک، آثار خود را تزیین کردند که در پایان به تمامی شرکت‌کنندگان جوایزی از سوی اداره‌ محیط‌زیست شهرستان اهدا شد.

«زیر چتر آسمان» ویژه برنامه خوزستانی‌ها برای هوای پاک

ویژه‌برنامه «زیر چتر آسمان»، به مناسبت روز ملی هوای پاک، با همکاری واحدهای مکاتبه‌ای آفرینش‌های ادبی و هنرهای نمایشی کانون استان خوزستان، در بخش‌های «شخصیت‌پردازی در داستان و نمایشنامه» و «طراحی و ساخت شخصیت با استفاده از هنر بازیافت» روز چهارشنبه ۲۹ دی‌ ۱۴۰۰ در محل اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان خوزستان به‌صورت حضوری برگزار شد.

گفتنی است مدرس این رویداد ادبی‌هنری، فردین کوراوند نویسنده و پژوهشگر خوزستانی، بود.

هنرنمایی گروه سرود کانون سیستان و بلوچستان در روز هوای پاک

ویژه‌برنامه‌های روز هوای پاک در کانون استان سیستان و بلوچستان برگزار شد. در این برنامه‌ها، که با حضور همکاران و اعضای مراکز فرهنگی‌هنری انجام شد، برگزاری کارگاه‌ها، بازدیدها و دیگر فعالیت‌های فرهنگی، هنری و ادبی از جمله راه‌هایی بودند که برای آشنایی بیشتر با آلاینده‌ها و فرهنگ‌سازی برای کمک به کم کردن تاثیر آنها بر طبیعت و محیط زیست اجرا شدند.

مراکز فرهنگی‌هنری مجتمع، شماره یک، دو، سه، چهار و پنج زاهدان در یک برنامه‌ مشترک به همراه کارشناسان هنری کانون استان از ایستگاه هواشناسی زاهدان بازدید، اعضای مراکز با تجهیزات هواشناسی و کاربرد آنها آشنا شدند و در ادامه آلاینده‌ها و زیان‌ها و خطرهای ناشی از آن برای همه‌ موجودات را شناختند.

در مرکز فرهنگی‌هنری چابهار نیز همکاران در برنامه‌ای مشترک با اداره شیلات این شهر کارگاه‌های نقاشی، کاردستی (با استفاده از دورریختنی‌ها) و ادبی برگزار کردند و سپس از آسیب‌های زباله برای محیط زیست انسان و طبیعت آگاهی یافتند.

در این برنامه از مربیان کانون در چابهار، به سبب نقش آنان در فرهنگ‌سازی مرتبط با محیط زیست، تجلیل شد.

مسوولان حاضر در برنامه، هم‌چنین، از نمایشگاه آثار اعضای کانون در چابهار هم دیدن کردند.

همچنین ویژه‎برنامه‌ای با همکاری کانون، سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری زاهدان و تعدادی از دستگاه‌های اجرایی استان سیستان و بلوچستان برگزار شد.

در این ویژه‌برنامه، که اجرای بخشی از آن به کانون استان سپرده شده بود، گروه سرود آوای مهر، متشکل از اعضای نوجوان مراکز فرهنگی‌هنری حوزه‌ زاهدان به سرپرستی مهدیه زراعتی، مربی فرهنگی و رابط سرود استان به روی صحنه رفتند و با هنرنمایی خود تحسین حاضران را برانگیختند.

دیگر بخش‌های این ویژه‌برنامه به سخنرانی مسوولان اختصاص داشت و در پایان از فعالان عرصه‌ محیط زیست و اعضای سرود کانون تقدیر شد.

برگزیدگان مهرواره ادبی استان فارس با نام «طبیعت مهربان» معرفی شدند

به مناسبت روز ملی هوای پاک برگزیدگان مهرواره ادبی «با طبیعت مهربان» در اداره‌ کل کانون استان فارس و اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان، معرفی شدند.

حفاظت از تالاب‌ها، دوستی با حیات‌وحش و حفاظت از آن‌ها، معرفی و شناساندن حیوانات، گیاهان و ارزش‌های آن‌ها، بیان ارزش‌ها و تأثیرات درخت، جنگل و حفاظت از آن‌ها، بیان رفتارهای صحیح محیط‌زیستی در زندگی؛ به ویژه طبیعت، شکار و انقراض حیات‌وحش و راه‌کارهای کاهش آلودگی هوا، محورهای محتوایی فراخوانی بود که در هفته ملی کودک اعلام شد.

اعضای کانون و دانش‌آموزان ۷ تا ۱۱ سال (نوخوان و نونهال)، در قالب‌های متن ادبی و خاطره و اعضای کانون و دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ سال (نونگاه و نوجوان)، در قالب‌های شعر و داستان می‌توانستند به ارسال اثر اقدام کنند.

با توجه به پایان مهلت ارسال آثار، داوری صورت گرفت و ۳۰ برگزیده این مهرواره ۲۹ دی ۱۴۰۰ هم‌زمان با روز ملی هوای پاک در آیینی که در اداره کل محیط زیست استان فارس به صورت حضوری و مجازی برگزار شد، معرفی گردید.

ویژه برنامه‌ «هوای پاک، آسمان آبی، زمین سبز» در کانون همدان اجرا شد

مرکز فرهنگی‌هنری کانون شهرستان اسدآباد استان همدان با همکاری اداره محیط زیست این شهرستان، همزمان با فرارسیدن روز هوای پاک در ویژه برنامه‌ای با نام «هوای پاک، آسمان آبی، زمین سبز» میزبان بیش از ۵۰ نفر از اعضای خود بودند.

در ابتدای این برنامه مژگان هادی مربی‌مسوول کانون اسدآباد، ضمن خوش‌آمدگویی به حاضران، از مسوولان اداره محیط زیست شهرستان که همکاری خوبی را با کانون دارند تشکر کرد.

در ادامه حسن پرویزی کارشناس اداره محیط زیست در باره اهمیت هوای سالم در تندرستی و سلامت موجودات زنده مطالبی را بیان کرد و اثرات مضر و نامطلوب آلودگی هوا و محیط زیست بر روی موجودات زنده به ویژه انسان‌ها را تشریح کرد.

پرویزی از کودکان خواست نسبت به سلامت محیط زیست و هوای پیرامون خود مراقب و کوشا باشند.

در این برنامه کودکان ۳۰ قطعه کاغذ را که به صورت پازل با تصویر «اهداء هوای پاک به کودکان» تهیه شده بود را رنگ‌آمیزی کردند.

سپس یکی از مربیان با شمارش اعداد ۱ تا ۱۰ از اعضا خواست پازل‌های رنگ‌شده را به هم بچسبانند و در نهایت اثر نقاشی شده‌ خود را مشاهده کنند.

بعد از اجرای چند برنامه‌ فرهنگی، از کودکان حاضر در مراسم در سالن اجتماعات کانون همدان با اهدای جایزه قدردانی شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =