برگزیدگان مهرواره طنز «یک وعده لبخند» معرفی شدند

آیین پایانی دومین مهرواره کشوری طنز «یک وعده لبخند» به میزبانی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان اردبیل برگزار و ۷۷ برگزیده این رویداد در بخش‌های شعر، داستان کوتاه و عکاسی معرفی شدند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، هم‌زمان با عید سعید غدیر خم آیین پایانی دومین مهرواره کشوری طنز «یک وعده لبخند» با حضور کودکان و نوجوانان، خانواده‌ها و مسوولان استانی در فرهنگسرای بانوان شهرداری اردبیل برگزار شد.

هیات داوران بخش «شعر» متشکل از مریم اسلامی، افسون امینی و محمدرضا رستم‌پور، از میان ۱۵۶ اثر رسیده به دبیرخانه این مهرواره پس از داوری نهایی، در گروه سنی نونگاه (۱۲+) ۴ اثر، در گروه سنی نوجوان(۱۵+) ۶ اثر و در گروه سنی بزرگ‌سال (۲۲-۱۸) ۵ اثر را به عنوان برگزیده معرفی کردند.

هیات داوران بخش «داستان» متشکل از شراره هاشم‌دباغیان، نگین صدری‌زاده و سمیرا قیومی از میان ۳۲۲ اثر رسیده به دبیرخانه، در گروه سنی نونگاه (۱۲+)۱۰ اثر، در گروه سنی نوجوان (۱۵+) ۲۴ اثر و در گروه سنی بزرگ‌سال (۲۲-۱۸) ۶ اثر را به عنوان برگزیده اعلام کردند.

هم‌چنین از میان۳۵۰ اثر رسیده در بخش «عکاسی»؛ اعضای هیات داوران شامل مامک یحیی‌پور، لیلاسادات خوانساری و کیوان باقلاچی در مجموع ۱۱ اثر در گروه سنی نونگاه (۱۲+)،۳ اثر در گروه سنی نوجوان (۱۵+) و ۸ اثر در گروه سنی بزرگ‌سال (۲۲-۱۸) را به‌عنوان برگزیدگان نهایی معرفی کردند.

ضرورت پرورش استعدادهای کودکان و نوجوانان در طنزپردازی

همچنین در ادامه رضوان باقلاچی مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اردبیل با اشاره به اینکه آموزه‌های غدیر باید به شکل هنرمندانه برای کودکان و نوجوانان تبیین شود، اظهار کرد: یکی از ضروریات جامعه امروز ایجاد شادی و نشاط در بین افراد به‌خصوص نسل کودکان و نوجوانان است و در این خصوص دستگاه‌های اجرایی استان برای اجرای این برنامه‌ها وارد عمل شده و برای رسیدن به این اهداف در جامعه تلاش کنند.

وی افزود: تولید محتوا در قالب طنز باید بر اساس عقاید، رفتارها، مناسبات فرهنگی و آداب‌ و رسوم ملی و مذهبی باشد و شئونات جمهوری اسلامی ایران در آن لحاظ شود.

باقلاچی با تاکید بر اینکه ملاک تولید محتوا برای کودکان و نوجوانان، شاخص‌های تربیتی و ارزشی است، خاطرنشان کرد: باید کاستی‌های موجود در اجرای فعالیت‌ها و برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی به خصوص تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی احیا شده و در راستای بهبود و ارتقا آن‌ها اقدام شود.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اردبیل با اشاره به اینکه کشف و پرورش استعدادهای کودکان و نوجوانان در زمینه طنزپردازی ضرورت دارد، بیان کرد: تولید محتوایی ارزش دارد که هم بتواند بخنداند و هم اثر تربیتی داشته باشد و با توجه به آثار ارایه شده در این مهرواره، اعضای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استعدادهای قابل‌توجهی در تولید این‌گونه آثار فرهنگی هنری و ادبی دارند.

مهرواره طنز روحیه شادی و نشاط را در کودکان و نوجوانان ترویج می‌دهد

ملیحه ملک‌زاده‌فرد سرپرست اداره‌کل کانون استان اردبیل در آیین اختتامیه این مهرواره گفت: با توجه به مقبولیتی که طنز در بین کودکان و نوجوانان دارد، کانون استان اردبیل در بهمن سال ۱۴۰۰ مصادف با ایام مبارک دهه فجر با طراحی شیوه‌نامه و انتشار آن، این دوره از مهرواره را در دو بخش ادبی (شعر و داستان) و هنری (عکاسی) برای سه گروه سنی کلید زد.

وی هدف از این مهرواره را ترویج و توسعه روحیه شادی و نشاط، آشنایی کودکان و نوجوانان با گونه‌های مختلف طنز، پرورش تفکر انتقادی و تشویق کودکان و نوجوانان به‌دقت در اتفاق‌های محیط پیرامون عنوان کرد

ملک‌زاده‌فرد در پایان تقارن آیین پایانی جشنواره با عید سعید «غدیر خم» را فرخنده دانست و  از همکاری و مشارکت دستگاه‌های فرهنگی استان؛ از جمله اداره‌کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری، شورای شهر و شهرداری اردبیل، اداره‌های کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، صداوسیما، آموزش‌وپرورش، حوزه هنری، مدیرعامل بانک سپه و مدیرعامل شرکت طنین پیک سبلان، قدردانی کرد.

بیانیه هیات داوران دومین مهرواره «یک وعده لبخند»

در بخش دیگری از برنامه حسین تولایی شاعر کودک و نوجوان و دبیر هیات داوران دومین مهرواره کشوری طنز «یک وعده لبخند» در بخش شعر و داستان؛ بیانه هیأت داوران را قرائت کرد. در این بیانیه با بیان این که طنز یکی از تأثیرگذارترین، ماندگارترین، کاربردی‌ترین و رسانه‌ای‌ترین آثار در حوزه زبان است و در حوزه ارتباطات برای خود یک گفتمان ایجاد می‌کند. نکاتی را مانند توجه به شعر و داستان‌بودن متن و طنز اصیل و پرهیز از کپی‌برداری از جوک‌ها و لطیفه‌های رایج جامعه و مطالبی - که در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌چرخد و هدف‌شان تنها سرگرم‌کردن است - یادآوری کرده است.

تاکید بر ضرورت مطالعه جدی، مستمر و تخصصی آثار طنزنویسان ایرانی و خارجی و توصیه به نوشتن و سرودن بر اساس محورها و اتفاق‌های جهان شخصی و اجتماعی خود و نیز تجربه‌های زیسته به همه اعضای علاقه‌مند کانون از دیگر محورهای این بیانیه است.

پخش سرود «باهار» تولید کانون استان اردبیل، خوانش داستان طنز از سوی آی‌شن عبداللهی از اعضای برگزیده استان آذربایجان شرقی، خوانش اثر در بخش شعر از سوی یسنا سیدی و فاطمه حسین‌پور، خوانش اثر در بخش داستان از سوی طوبی حسین‌زاده، رونمایی از کتاب مجموعه آثار برگزیدگان دومین مهرواره، اهدای جوایز به برگزیدگان هشتمین دوسالانه هنرهای تجسمی، اجرای موسیقی، اجرای نمایش طنز از سوی کیوان باقلاچی کارشناس آفرینش‌های هنری کانون استان با همکاری شیدا صبری مجری برنامه و اجرای نمایش خیابانی گمشده به کارگردانی حسن ملکی، از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

- اسامی برگزیدگان بخش شعر دومین مهرواره «یک وعده لبخند»

- اسامی برگزیدگان بخش داستان دومین مهرواره «یک وعده لبخند»

- اسامی برگزیدگان بخش عکاسی دومین مهرواره «یک وعده لبخند»

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =