مدیرعامل فعالیت‌ها و برنامه‌های تابستانی کانون را تشریح کرد

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در جمع اصحاب رسانه به معرفی مهم‌ترین فعالیت‌ها و برنامه‌های تابستانی این مجموعه پرداخت.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، صبح روز سه‌شنبه ۳۰ خرداد، نشست رسانه‌ای تشریح برنامه‌ها و فعالیت‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در تابستان ۱۴۰۲، با حضور حامد علامتی مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، فرهاد فلاح معاون فرهنگی کانون، محمدرضا کریمی‌صارمی معاون تولید کانون و گروهی از اصحاب رسانه برگزار شد.

مدیرعامل فعالیت‌ها و برنامه‌های تابستانی کانون را تشریح کرد

۱۸ تیر همراه با جشن اهدا و ارسال کتاب

حامد علامتی مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در ابتدای این نشست ضمن تشکر از اصحاب رسانه برای همراهی در امر اطلاع‌رسانی عملکرد کانون گفت: در آستانه فرا رسیدن تابستان کانون پرورش فکری همه امکانات و ظرفیت‌های معنوی و مادی خود را برای فراهم‌سازی و غنی‌سازی اوقات فراغت کودکان و نوجوانان بسیج کرده است. هرچند که معتقدیم اوقات فراغت مختص تابستان نیست و در طول زندگی یک کودک و نوجوان در سراسر سال این اتفاق می‌افتد و باید در طول سال برنامه داشته باشیم که البته تدابیری هم در نظر گرفته شده است. این فرصت مناسبی است برای پایه‌ریزی اتفاق‌های فرهنگی در سراسر کشور.

او ادامه داد: اعضا و مخاطبان مستقیم کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در حال حاضر حدود نیم میلیون نفر و مخاطبان غیرمستقیم کانون نیز بالای ۲میلیون نفر هستند. تعداد مراکز ثابت، سیار و پستی ما نیز ۱هزار و ۳۹ مرکز در کل کشور است که در ۳۱ استان و ۲هزار و ۵۰۰ روستا فعال هستند. در مناطق عشایری نیز کتابخانه‌ها و گروه‌های سیار ما حضور دارند. مساحت کتابخانه‌های ما در سراسر کشور ۴۰ هکتار با حدود ۹میلیون جلد کتاب است که از این تعداد ۳هزار عنوان کتاب از تولیدات خود کانون است که ۱۸ تیر مصادف با روز ملی ادبیات  کودک و نوجوان جشن اهدا و ارسال کتاب به کتابخانه‌های سراسر کشور را خواهیم داشت.

مدیرعامل فعالیت‌ها و برنامه‌های تابستانی کانون را تشریح کرد

آغاز فعالیت تابستانه کانون با عنوان «در مسیر قله»

مدیرعامل کانون همچنین اظهار کرد: فعالیت‌های تابستانه کانون با عنوان «در مسیر قله» و با شعار «ایمان، امید و دانایی» در سراسر کشور برگزار می‌شود. در استان‌ها و اداره‌های کل استان‌های ما بیش از ۴هزار مربی در حوزه ادبی و فرهنگی فعالیت دارند و پذیرای کودکان و نوجوانان هستند. برای نخستین بار امسال طرح مراکز الگوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را در مراکز استان‌ها خواهیم داشت که براساس سه رویکرد تقویت مهارت فکر و اندیشه، مسائل تربیتی و سلامت ذهنی و جسمی برگزار خواهد شد.

علامتی در ادامه به برگزاری کارگاه‌های کانون اشاره کرد و افزود: تمام فعالیت‌های کانون در سطح یک شامل کتاب‌خوانی، قصه‌گویی، معرفی مشاغل، شخصیت‌ها، وقایع، سرود، نمایش خلاق و... به شکل رایگان انجام خواهد شد و کارگاه‌های آموزشی، مهارتی، تربیتی نیز به صورت حضوری و مجازی برگزار خواهد شد. برگزاری بیش از ۱۲هزار کارگاه را در سراسر کشور در این مدت پیش‌بینی کردیم که در سطح دو انجام خواهد شد و هر کارگاه در طول تابستان بین ۸ تا ۱۰ جلسه خواهد بود. پیش‌بینی ما این است که در هر روز تابستان به صورت متوسط ۴هزار و ۵۰۰ فعالیت از سوی مربیان کانون برگزار خواهد شد. در بخش اداره خدمات آموزشی نیز به شکل مجازی ۱۶۰ کارگاه در سایت کانون به صورت برخط برگزار می‌شود و به صورت آفلاین نیز ۱۳ کارگاه خواهیم داشت. برگزاری کارگاه‌های «حال خوش زندگی» در قالب مهارت‌های هشت‌گانه خودباوری، امیدواری، خوش‌بینی، معنویت، شادی، نشاط، روابط مثبت، هوش هیجانی و جرات‌مندی خواهد بود، که هر کدام در سطوح مختلف تعریف شده‌اند.

مدیرعامل فعالیت‌ها و برنامه‌های تابستانی کانون را تشریح کرد

همراه با «یک قاچ کتاب»

او همچنین به مسابقه «یک قاچ کتاب» اشاره کرد و گفت: این مسابقه در بستر برنامه شاد در نظر گرفته شده است. برنامه شاد بستر امنی برای خانواده و دانش‌آموزان است و این مسابقه نیز در قالب یک کتاب کودکانه و یک کتاب نوجوانانه برای همه بچه‌ها به شکل ملی برگزار خواهد شد.

علامتی در ادامه این نشست به اجرای طرح «یاری گران زندگی» نیز اشاره کرد و توضیح داد: با حمایت ستاد مبارزه با مواد مخدر در راستای حمایت از کودکانی که در معرض اعتیاد هستند یا خانواده‌هایشان درگیرند در قالب آسیب‌های اجتماعی برنامه‌ریزی فرهنگی و هنری انجام دادیم که در مراکز منتخب کانون این طرح اجرا می‌شود.

او گفت: امسال در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، خانواده‌ها را نیز به سبد فعالیت‌های کانون وارد کردیم. چرا که معتقدیم امر تربیت اگر چند ضلع داشته باشد اصلی‌ترین ضلع آن خانواده است. بنابراین برای مادران و پدران نیز برنامه‌هایی را برای اولین بار در نظر گرفته‌ایم که طرح «خانواده آگاه» به صورت برنامه‌های آموزشی حضوری در سطح مراکز و به صورت مجازی در برنامه شاد اجرایی خواهد شد. تولید محتوا، برگزاری کلاس‌های مختلف، آموزش‌های برخط برای خانواده‌ها و حتی کتاب‌های مختلف به لحاظ مهارتی و تربیتی از جمله برنامه‌های ما در این طرح است.

مدیرعامل فعالیت‌ها و برنامه‌های تابستانی کانون را تشریح کرد

۱۵۰ عنوان اولی

علامتی همچنین به تولیدات کانون در حوزه کتاب و فیلم اشاره کرد و افزود: در بخش تولید ما ۵۰۰ عنوان کتاب چاپ کرده‌ایم که ۱۵۰ عنوان آن چاپ اول هستند. همچنین در حدود ۳۵۰ عنوان نیز تجدید چاپ شده‌اند معیار برای تجدید چاپ یک اثر در وهله اول پرمخاطب بودن آن اثر است و در مرحله بعد تایید شدن ازسوی گروه کارشناسان ما. در حوزه فیلم و پویانمایی نیز سال گذشته دو فیلم ما در جشنواره فیلم فجر سه سیمرغ بلورین را در بخش‌های مختلف از آن خود کردند. اولی فیلم «در آغوش درخت» که با موضوع آسیب‌های اجتماعی ساخته شد و درصدد هستیم تا به‌زودی اکران شود. علاوه بر این انیمیشن سینمایی «بچه زرنگ» را نیز داشتیم که از آثار فاخر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بود و توانست سیمرغ بلورین را در حوزه پویانمایی به خود اختصاص دهد که با محوریت محیط زیست و مذهب ساخته شده است، برنامه‌های متنوعی برای اکران این اثر داریم و به احتمال زیاد شهریور ماه این فیلم به اکران عمومی خواهد رسید. همچنین انیمیشن کوتاه «سمپاش» نیز از دیگر تولیدات کانون بود که ۱۴۲ جایزه ملی و بین‌المللی را از آن خود کرده است.

مدیرعامل فعالیت‌ها و برنامه‌های تابستانی کانون را تشریح کرد

او در ادامه اظهار کرد: مراکز تئاتر ما با همت معاونت تولید فعال شده است و هنرمندان عرصه تئاتر کودک و نوجوان به یاری ما آمده‌اند که از بوستان لاله تا مراکز استان‌ها را در بر می‌گیرد. ثبت ملی «قصه‌گویی» به نام کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز به تازگی انجام شده است و بیست‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی نیز فعالیت خود را همزمان آغاز کرده است که فرهاد فلاح معاون فرهنگی کانون ریاست این دوره از جشنواره را به عهده دارد و به شکل ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی برگزار خواهد شد.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان همچنین در ادامه به فعالیت‌های کانون زبان اشاره کرد و گفت: زبان‌های عربی، فرانسه، اسپانیایی، چینی، روسی، ایتالیایی و انگلیسی درحال حاضر در کانون زبان آموزش داده می‌شوند و امسال در صدد هستیم زبان فارسی را نیز برای خارجیان مقیم ایران آموزش دهیم که با همراهی بنیاد سعدی و فرهنگستان زبان و ادب فارسی اجرایی خواهد شد.

یادآوری می‌شود در این نشست، مدیرعامل و معاونان تولید و فرهنگی کانون به سوال‌های خبرنگاران رسانه‌های گروهی پاسخ دادند.

در پایان این نشست از کتاب «بازی، شادی، خلاقیت» نوشته فاطمه آرام‌جان و سیدمیثم هاشم‌زاده رونمایی شد.

مدیرعامل فعالیت‌ها و برنامه‌های تابستانی کانون را تشریح کرد

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =