نگاه ویژه دولت سیزدهم به قصه و قصه‌گویی/ یزد به عنوان پایتخت قصه و قصه‌گویی ایران انتخاب شد

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در آیین تجلیل از فعالان عرصه کتاب و کتاب‌خوانی استان یزد، شهر یزد را به عنوان پایتخت قصه‌گویی معرفی کرد.

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، حامد علامتی معاون وزیر و مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور روز پنجشنبه در آیین تجلیل از فعالان عرصه کتاب و کتاب‌خوانی استان یزد، گفت: یزد به نام قصه و قصه‌گویی شناخته شده است و شاخص‌های بارز فرهنگی این استان زبانزد است و از شاخص‌های اصلی استان یزد قصه و قصه‌گویی است.

وی ادامه داد: کانون پرورش فکری اقداماتی در زمینه قصه انجام داده؛ اما هنوز کافی نیست و اقدامات بیشتری نیاز است.

او گفت: بیست و پنجمین مرحله استانی قصه‌گویی در سراسر کشور برگزار می‌شود و امسال یکی از سال‌های خوب جشنواره قصه و قصه‌گویی است و بیش از ۱۷ هزار نفر تا کنون ثبت نام کرده اند.

معاون وزیر و مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور گفت: نیم‌قرن فعالیت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در حوزه قصه و قصه‌گویی به ثمر نشسته و ما دنبال عمومی‌سازی و مردمی‌سازی قصه و قصه‌گویی هستیم و جشنواره امسال با نگاه متفاوت و مردمی برگزار می‌شود.

علامتی ادامه داد: قصه پایه همه هنرها است و شعر و داستان و هنرهای تجسمی و تئاتر و فیلم و سریال و نقاشی و مجسمه‌سازی همه از قصه است و قصه هنر مادر برای ماست و سرمایه‌گذاری در این بخش سرمایه‌گذاری در همه حوزه‌های فرهنگ است.

وی افزود: صریح‌ترین و پرمایه‌ترین و جامع‌ترین ابزار تربیتی برای کودک، قصه و قصه‌گویی است و از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها به ما رسیده و همه این تجربه شیرین را دارند و معتقدیم قصه اصیل‌ترین ظرفیت برای هدایت و تربیت انسان‌ها و به‌ویژه کودکان و نوجوانان است و برگرفته از سنت الهی است و در قرآن کریم هم خداوند متعال از ابزار قصه استفاده کرده است. معاون وزیر آموزش‌وپرورش ادامه داد: پیچیده‌ترین و سخت‌ترین کار در عالم، هدایت انسان است و برای این کار خداوند بهترین بندگان خود یعنی پیامبر را انتخاب می‌کند و با ابزار قصه و ۲۶۰ قصه قرآنی برای تربیت اقدام می کند و آیات قرآن سرشار از این مسئله تربیتی است.

علامتی افزود: یکی از موثرترین ظرفیت‌های فرهنگی، قصه و قصه‌گویی است و این باعث می‌شود تا سرمایه‌گذاری در این عرصه داشته باشیم و در سال‌های گذشته قصه موردتوجه نبود و در دولت سیزدهم نگاه متفاوتی در حوزه تعلم و تربیت و به موضوع قصه شده است و طی چند سال اخیر سیر صعودی را شاهد هستیم و دغدغه ما در کانون نیز احیای قصه و قصه‌گویی و مردمی‌سازی و بازگرداندن قصه به سبک زندگی مؤمنانه است. وی ادامه داد: البته فن قصه و قصه‌گویی نیاز به تدوین و تولید داشته و باید به سمت راه‌اندازی محافل و کرسی‌های قصه‌گویی حرکت کنیم همچنین موضوع قصه و قصه‌گویی به ثبت آثار ناملموس ملی نیز رسید و در تلاش هستیم برای ثبت جهانی نیز اقدام شود.

مدیرعامل کانون افزود: برای ماندگار کردن قصه و قصه‌گویی به سمت معرفی شهرهای خلاق نیز حرکت شد و در این زمینه پیگیری می‌شود و بررسی کارشناسی مجموعه فرهنگ دوستان کانون پرورش فکری نشان می‌دهد استان یزد یکی از بهترین و اصیل‌ترین خواستگاه‌های قصه و قصه‌گویی است. علامتی ادامه داد: در استان یزد نام آذر یزدی می‌درخشد و قدمت استان نیز مبتنی بر این امر است و اهالی فرهنگ و مسئولان ارشد استان نیز حمایت ویژه‌ای داشته‌اند و با افتخار یزد به‌عنوان پایتخت قصه و قصه‌گویی اعلام می‌شود و دبیرخانه دائمی جشنواره‌های بین‌المللی قصه‌گویی نیز به استان یزد منتقل خواهد شد.

«یزد» پایتخت قصه‌گویی/ نیم‌قرن فعالیت کانون در حوزه قصه و قصه‌گویی به ثمر نشسته است

در این مراسم با حضور مهران فاطمی استاندار و جمعی از اقشار مختلف از پوستر یزد پایتخت قصه ایران رونمایی شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =