نقاشی دیواری به طول ۱۲۰ متر با هنرمندی۹۰ نفر از اعضای فعال مراکز کانون اردبیل

هم‌زمان با هفته فرهنگی اردبیل، سه اثر فاخر فرهنگی و هنری به همت کانون پرورش فکری به عنوان دبیرخانه‌ی کمیته کودک، نوجوان و بانوان، با همکاری شهرداری رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون استان اردبیل، در مراسمی که به همین منظور با حضور اعضای هنرمند و فعال کانون، خانواده‌ها و مسئولان استانی در سالن استاد جعفر ابراهیمی(شاهد) کانون اردبیل برگزار شد، از نقاشی دیواری به طول ۱۲۰ متر با محوریت خاندان صفویه، کتاب «از اسفریس تا هشت‌بهشت» تألیف داریوش علومی و فیلم کوتاه «حس خوب کودکی» ساخته سولماز علیزاده، رونمایی شد.

زعفر احدزاده مدیرکل کانون استان اردبیل در مراسم رونمایی از این آثار با تبریک این رویداد مهم فرهنگی کشور، گفت: هم‌زمان با هفته اردبیل، شاهد اجرای نقاشی دیواری کودکان و نوجوانان اعضای کانون با موضوع صفویه شناسی بودیم که آثار ارائه‌شده در راستای شناسایی و معرفی خاندان صفویه به تصویر کشیده شده‌اند.

احدزاده بابیان اینکه قسمتی از تاریخ و هویت فرهنگی ما در این نقاشی‌های دیواری روایت می‌شود، خاطرنشان کرد: این تصویرگری و هنرنمایی کودکان و نوجوانان کانون کاری بسیار عظیم و بی‌نظیر در سطح استان و کشور است و ما بر این باوریم که باید استعدادهای این کودکان در مسیر درست فرهنگی و هنری هدایت و معرفی شوند.

وی ادامه داد: ما برای هفته اردبیل برنامه‌های متعددی را پیش‌بینی کرده‌ایم که نزدیک به۱۰ برنامه از سوی ستاد برگزاری به کانون پرورش فکری واگذارشده و در طول این هفته شاهد برگزاری آن هستیم.

زعفر احدزاده مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان اردبیل

رییس کمیته کودک، نوجوان و بانوان پاسداشت هفته استان اردبیل معرفی و شناساندن هویت فرهنگی و اصیل به نوجوانان را بسیار مهم ارزیابی کرد و افزود: تلاش ما این است تا با آشناسازی آن‌ها با هویت صفویه که ریشه دینی و مذهبی ایران برگرفته از تلاش‌های این سلسله است، جایگاه واقعی خود را یافته و به آن ببالند.

وی با تأکید به سخنان نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه اردبیل و استاندار مبنی بر تولید محتوا برای کودکان و نوجوانان با مضمون و موضوعات صفویه شناسی، خاطرنشان کرد: کتاب «از اسفریس تا هشت‌بهشت» نگاهی ژرف به معرفی شاه اسماعیل صفوی و خاندان او دارد و برگزاری نقاشی دیواری با این موضوع، توانسته است فعالیت‌های هنری کانون را در هفته اردبیل برجسته و متمایز نماید.

در این مراسم حمید لطف‌اللهیان، شهردار اردبیل با تقدیر از فعالیت‌های سازنده‌ی کانون پرورش فکری در برگزاری چنین برنامه‌های فرهنگی و هنری، مشارکت کودکان و نوجوانان را در شناسایی هویت دینی و فرهنگی اردبیل مهم دانست و اظهار کرد: کانون نقش ارزنده و مؤثری در شکل‌گیری هویت فرهنگی و دینی کودکان و نوجوانان دارد که در هفته فرهنگی اردبیل در سال جاری این نقش پررنگ کانون به نمایش گذاشته شد و هیچ‌وقت فراموش نخواهد شد.

حمید لطف‌اللهیان، شهردار اردبیل

لطف‌اللهیان برپایی و اجرای نقاشی دیواری از سوی اعضای هنرمند کانون را نقطه عطف برنامه‌های گرامیداشت هفته اردبیل اعلام کرد و گفت: ما امروز شاهد یک اقدام فرهنگی ارزشمند از سوی کانون هستیم که قسمتی از تاریخ کشور را در قالب کتاب دیواری در معرض عموم قرار می‌دهد و قطعاً در شکل‌گیری شخصیت فرهنگی کودکان و نوجوانان در آینده مؤثر خواهد بود.

شهردار اردبیل و عضو سابق کانون، با تأکید به اینکه باید تلاش کنیم تا کارهای کانون بیش از گذشته در جامعه نمود پیدا کند، تصریح کرد: نسل امروز نیازمند هویت است و انتقال آگاهی و دانش تاریخی از طریق هنر و ادبیات بسیار مهم بوده و کانون پرورش فکری در این عرصه مأموریتی خطیر و سازنده دارد و هرچه کودکان و نوجوانان را با این مفاهیم آشنا کنیم، شاهد کاهش آسیب‌های اجتماعی و اصلاح جامعه در آینده خواهیم بود.

بر اساس این گزارش، کتاب «از اسفریس تا هشت‌بهشت» نوشته داریوش علومی معاون فرهنگی کانون پرورش فکری اردبیل است که با مضمون صفویه شناسی و باهدف معرفی شاه اسماعیل صفوی بنیان‌گذار سلسله صفوی به رشته تحریر درآمده است. نویسنده کتاب با اشاره به اینکه تاریخ پرافتخار اردبیل مدیون سلسله صفویه است، اظهار کرد: ما به‌اندازه کافی در معرفی و شناخت این سلسله در کشور اقدام نکردیم، اما باید با تمام توان و با به‌کارگیری ابزارهای متعدد هنری به ویژه تولید فیلم، موسیقی، کتاب و ... در راستای معرفی چنین شخصیت‌هایی تلاش کنیم.

علومی خاطرنشان کرد: کار نگارش کتاب در دو ماه و با حمایت مدیرکل کانون پرورش فکری استان و کارشناسان این مجموعه انجام شد و در حال حاضر مراحل چاپ را طی می‌کند.

وی با اشاره به اینکه در نگارش کتاب از منابع و مآخذ متعدد صفویه شناسی استفاده‌شده است، گفت: فرآیند نگارش کتاب از اردیبهشت ما سال جاری آغازشده و بر چگونگی تشکیل سلسله صفویان در اردبیل می‌پردازد.

داریوش علومی معاون فرهنگی کانون پرورش فکری استان اردبیل

معاون فرهنگی کانون استان اردبیل با یادآوری اینکه شاه اسماعیل صفوی در ۱۳ سالگی و در سنین نوجوانی پس از۸۵۰ سال، کشور را به یک ثبات واقعی رسانده و مذهب شیعه را به عنوان دین رسمی کشور معرفی کرد، افزود: شاه اسماعیل صفوی از ریشه و خاک اردبیل است و ما هرقدر در راستای معرفی این شخصیت تلاش کنیم به همان میزان فرهنگ دینی و معنوی خود را به جهان معرفی کرده‌ایم.

سولماز علیزاده، نویسنده و کارگردان فیلم «حس خوب کودکی»

همچنین فیلم «حس خوب کودکی» با پرداختن به مضمون کودکان بازمانده از تحصیل در روستای بینه لر مشگین‌شهر فیلم‌برداری شده وزندگی دو نوجوان  را نشان می‌دهد که در ۱۵ سال گذشته با بسته شدن درب تنها مدرسه روستا از تحصیل بازمانده‌اند و درنهایت با همکاری مردم روستا و پدر سعید و محمد دو نوجوان فیلم، مدرسه بازسازی و با دو دانش‌آموز شروع به فعالیت می‌کند.

در ادامه این مراسم، از نقاشی دیواری کودکان و نوجوانان اعضای فعال و برگزیده فراخوان‌های کشوری و بین‌المللی مراکز کانون پرورش فکری اردبیل که با مضمون صفویه شناسی شامل:مسابقات ورزشی،آداب و رسوم، پوشش زنان و مردان عصر صفوی، مجالس درس و سماع، جنگ‌ها، مجالس شعر و شاهنامه‌خوانی، پرتره شخصیت‌ها و آرامگاه‌های خاندان در دیوار روبروی اداره کل و پارک کانون(فردوس سابق) به طول ۱۲۰ متر و شامل ۴۵ نقاشی فاخر است و در مدت سه روزبه طول انجامید، رونمایی شد.

شایان‌ذکر است، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان در هفته فرهنگی اردبیل که از چهارم مردادماه(سالروز استقرار حکومت صفویه) که نماد وحدت ملی و معرف جایگاه اردبیل و صفویه در تاریخ کشور است، آغاز و تا روز پنجشنبه دهم مرداد ادامه دارد، با برگزاری برنامه‌های متعدد فرهنگی و هنری ازجمله: مهرواره قصه‌گویی و موسیقی با مشارکت مربیان و اعضا، پخش فیلم، مستند، برپایی کارگاه‌های مختلف فرهنگی، هنری و ادبی در سطح استان و برگزاری نمایشگاه آثار ادبی و هنری اعضا در نگارخانه خطایی مجموعه تاریخی شیخ صفی‌الدین اردبیلی، معرفی شخصیت، سرزمین، وقایع و ایام و بازدید از موزه در برنامه‌های این هفته به شایستگی مشارکت فعال دارد.

لطفاً گزارش تصویری اجرای نقاشی روی دیوار را اینجا و اینجا مشاهده نمایید.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =