دوره آموزشی نمایندگان انجمن عکاسی کانون آغاز شد

دوره‌ی آموزشی نمایندگان انجمن عکاسی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هم‌زمان با افتتاح نمایشگاه نخستین تجربه هنرجویان کارگاه‌های عکاسی در مرکز آفرینش‌های فرهنگی‌ هنری کانون تهران آغاز شد.

به‌گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، محمدرضا زمردیان معاون فرهنگی کانون در بخشی از این دوره‌ی آموزشی حضور یافت و به توضیح در زمینه‌ی چرایی شکل‌گیری انجمن‌های ادبی و هنری در مجموعه کانون پرداخت و گفت: با تمام تلاش‌ها و تجربه‌هایی که در کانون صورت گرفته، در حوزه کودکان شرایط به نسبت خوب است اما زمانی که وارد دوره نوجوانی می‌شود دیگر رغبتی به ادامه فعالیت ندارند و ما باید خودمان را برای پذیرش بیشتر و ارایه فعالیت‌های مناسب برای آن‌ها آماده کنیم.

وی افزود: نوجوان امروز از نظر تاریخی، ظاهری، فرهنگی و هنری قابل مقایسه با هیچ نسلی نیست و اگر زمانی طبقه‌بندی‌های اجتماعی بر اساس میزان درآمد خانواده‌ها بود، امروز بیشتر نوجوانان، شیوه‌ی مصرف کالایی و فرهنگی یکسان دارند و به واسطه‌ی کنش‌های اجتماعی و ارتباط‌ها دارای طبقه‌ی اجتماعی مجزا شده‌اند.

زمردیان با اشاره به سرعت پیشرفت و تحولات در دنیای امروز خاطرنشان کرد: دیگر نمی‌توان با فعالیت‌ها و شیوه‌های گذشته به موفقیتی در این حوزه دست یافت بلکه باید زاویه نگاه‌هایمان را با نوجوانان همراه کنیم و بر اساس فهم و ذائقه‌ی آن‌ها برنامه‌ریزی داشته باشیم.

وی ادامه داد برخی معتقدند بچه‌های امروز دچار انقطاع نسلی شده و نگاه‌هایشان تغییر پیدا کرده است، اما ما در کانون معتقدیم حتی اگر نگاه‌ها تغییر کرده باشد، باورها وجود دارد و با یک الگوی رفتاری درست‌ می‌توان آن را تقویت کرد.

معاون فرهنگی کانون بهره‌گیری بیشتر از دانش و تجربه‌های هنرمندان و چهره‌های صاحب‌نام در کانون را از دیگر دلایل شکل‌گیری انجمن‌ها عنوان کرد.

سرپرست آفرینش‌های ادبی و هنری کانون نیز در ابتدای این دوره‌ی آموزشی ضمن خوش‌آمدگویی به نمایندگان انجمن عکاسی گفت: انجمن عکاسی از اسفند سال ۱۳۹۷ در کانون شکل گرفت و ابتدا نزدیک به ۱۰ استان برای تشکیل این انجمن اعلام آمادگی کردند.

انسیه موسویان افزود: اوایل سال۹۸ یک دوره آموزش عکاسی در استان سیستان و بلوچستان برگزار شد و آیین‌نامه انجمن نیز تدوین و به استان‌ها ارسال شد.

وی با بیان این‌که در این دوره نمایندگان ۲۰ استان کشور حضور دارند یادآور شد: استقبال خوبی را برای راه‌اندازی این انجمن از سوی استان‌ها شاهد بودیم و تلاش کردیم در برنامه‌ریزی‌های سال ۹۸ اداره‌کل آفرینش‌های ادبی و هنری برای ۱۵ استان دوره آموزش عکاسی پیش‌بینی کنیم.

علیرضا کریمی‌صارمی دبیر انجمن عکاسی کانون و مدرس کارگاه آموزش عکاسی نیز پس از صحبت‌های سرپرست آفرینش‌های ادبی و هنری کانون ابتدا به بیان تاریخچه هنر عکاسی در ایران و اهمیت آن برای کودکان و نوجوانان و نقش کانون در پرورش و شکل‌گیری شخصیت هنری بچه‌ها پرداخت تا در ادامه طی روزهای ۹ و۱۰ مرداد ۹۸ مباحث تخصصی این حوزه را در قالب کارگاه به نمایندگان آموزش دهد.

نمایشگاه عکس با عنوان «قاب اول» تا پایان مرداد ۱۳۹۸ هر روز از ساعت ۹ تا ۱۸ در مرکز آفرینش‌های فرهنگی‌هنری کانون پرورش فکری در تهران پذیرای عموم علاقه‌مندان است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =