برنامه‌های کانون در جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک همدان اعلام شد

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان امسال در برپایی بیست‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان مشارکتی فعال داشته است تا به بهانه برگزاری این رویداد هنری، تعداد بیشتری از مخاطبان از دیدن نمایش‌ها لذت ببرند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، امیر مشهدی‌عباس مدیر مرکز تئاتر کانون در این زمینه توضیح داد: علاوه بر راه‌یابی هشت اثر کانون به این رقابت، برپایی کارگاه‌ و نشست‌های مختلف تخصصی، پیش و در حین برگزاری این رویداد، اعزام دو تماشاخانه سیار به استان همدان و انتشار نشریه تخصصی تئاتر در کانون و توزیع آن در بین شرکت‌کنندگان بخشی از برنامه‌های کانون در این جشنواره بین‌المللی است.

وی که در گروه داوری این جشنواره نیز حضور دارد، اضافه کرد: پیش از آغاز جشنواره کارگاه‌های آموزشی تخصصی برای کارگردانان تئاترهایی که آثارشان در بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان پذیرفته شده است، از سوی کانون پرورش فکری در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری تهران زیر نظر یک مدرس سرشناس دانمارکی و سه مدرس ایرانی برگزار شد.

مشهدی‌عباس گفت: مرکز تولید تئاتر و انجمن هنرهای نمایشی کانون و مرکز ملی اسیتژ ایران این کارگاه‌ها را به مدت سه روز طی روزهای ۱۲ تا ۱۴ آبان ۱۳۹۸ در تهران برگزار کردند که سورن والنته اوسن (Soren valente owesen) نویسنده و کارگردان کودک و نوجوان دانمارکی، سینا ییلاق‌بیگی کارگردان، مدرس و طراح صحنه تئاتر، زهرا صبری کارگردان تئاتر و سامی صالحی ثابت کارگردان تئاتر، مدرس این دوره ها بودند.

به‌گفته‌ی وی  هم‌زمان با بیست‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان نیز ۱۳ کارگاه تخصصی و دو نشست با حضور مدرسانی از استرالیا و ایتالیا و حامد سقاییان و زهرا صبری در حاشیه جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان از ۱۶ تا ۲۰ آبان ۱۳۹۸ از سوی مرکز تئاتر کانون پرورش فکری و با همکاری کانون استان همدان، سازمان محیط زیست و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان برگزار می‌شود.

زمان برگزاری دو نشستِ شبانه روزهای شنبه و دوشنبه ۱۸ و ۲۰ آبان از ساعت ۲۱ تا ۲۴ اعلام شده است.

مشهدی‌عباس در ادامه از اعزام دو تماشاخانه سیار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، هم‌زمان با بیست‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان به شهرهای مختلف استان همدان به‌منظور اجرای نمایش در ۳۲ نوبت برای کودکان و نوجوانانی که نمی‌توانند در جشنواره حاضر شوند، خبر داد.

او از شهر همدان و حاشیه‌های آن مانند شهرک‌های الوند، مدنی و ...، شهرستان‌های قروه، جوکار، صالح‌آباد، بهار، ازندریان، فامنین، رزن و ... به‌عنوان مناطقی نام برد که سه نمایش «خوزه» کاری از گروه هفت پنج یک، «مترسک خودت باش» به کارگردانی امیر مشهدی‌عباس و نمایش «هفت‌خوان رستم» به کارگردانی میثم یوسفی در آن اجرا می‌شود.

انتشار و توزیع نشریه تخصصی تئاتر در کانون از دیگر اقدام‌هایی است که به‌گفته‌ی مشهدی‌عباس هم‌زمان با برگزاری جشنواره منتشر می‌شود و به ارایه اخبار این رویداد می‌پردازد.

مدیر مرکز تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان درباره‌ی فعالیت‌های این مرکز در طول سال نیز توضیح داد که از ابتدای امسال ۱۷ اثر نمایشی کودک و نوجوان از سوی کانون تولید شده که میانگین اجرای این آثار یک هزار و ۳۰۰ مورد است.

بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان از ۱۶ تا ۲۱ آبان‌ با دبیری مجید قناد و با شعار «تئاتر، کودک و طبیعت» در همدان در حال برگزاری است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =