کد خبر: 317639
تاریخ انتشار: ۸ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۹
بازدید 40
نشست انجمن ادبی «آوای قلم» برگزار شد

نشست تخصصی انجمن ادبی «آوای قلم» شهربابک با حضور شایسته‌سادات حسینی و اعضای انجمن برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل کانون استان کرمان، انجمن ادبی «آوای قلم» کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهربابک با مسئولیت زهرا میریان مربی آفرینش‌های ادبی استان و با حضور شایسته‌سادات حسینی دانشجوی دکترای زبان و ادبیات فارسی، مدرس دانشگاه و دبیر آموزش و پرورش و با نقد و بررسی اشعار اعضای انجمن ۳ شهریور ۱۴۰۱ تشکیل شد.

بنابر این خبر حسینی در ابتدا درباره چگونگی کاربرد آرایه‌های ادبی مانند تشبیه صحبت کرد و گفت: گاهی بهتر است برای قوی شدن شعر از استعاره به جای تشبیه استفاده کنیم و برای ایجاد استعاره می‌توان از ارکان تشبیه تنها به آوردن «مشبه به» اکتفا کرد.

وی همچنین در ادامه به توضیح نوآوری و شاعرانگی در محور جانشینی و هم‌نشینی پرداخت و افزود: می‌توانیم به جای هر کلمه، یک واژه شاعرانه قرار بدهیم.

تشریح قالب‌های شعری با ذکر مثال و بحث‌هایی درباره قافیه و ردیف موضوع دیگر نشست ادبی و نقد شعر اعضای انجمن شهربابک بود.

کارشناس نشست درباره واژه «بینامتنیت» بیان کرد: بینامتنیت همان کاربرد تلمیحی یا تضمینی به آثار گذشته است و برای استفاده از آن مطالعه فراوان متون ادبی کهن مانند گلستان سعدی، شاهنامه، مثنوی و ...ضرورت دارد و تاثیر شگرفی در جان‌بینی و افزایش دایره واژگان خواهد داشت.

حسینی خلاقیت در نوشتن را با توجه به جزئیات پیرامون زندگی و همچنین مطالعه آثار مکتوب دست‌یافتنی دانست و گفت: خلاقیت در نوشتن تمرین ذهن و کمک به پرش به پله‌های بالاتر نویسندگی و شاعرانگی در نوجوانان است.

در پایان این نشست تخصصی نمونه‌هایی از شعر سپید، نیمایی و کلاسیک خوانده شد و به روند وزن و قافیه، تخیل، اندیشه و تصویر در شعر پرداخته شد.

 تا کنون سه مجموعه شعر با نام‌های «قفسی در دریا»، «نه ابراهیم بودم نه سیاوش» و «ایماژ» از ایشان به چاپ رسیده است. مجموعه دوم شایسته‌سادات حسینی سال ۹۷ در مرحله اول جایزه مستقل کتاب سال غزل انتخاب شده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =