نشست مشترک مدیران سازمان سینمایی با کانون پرورش فکری

نشست مشترک مدیران سازمان سینمایی با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با حضور روسای این دو نهاد، جمعی از مدیران و معاونان سازمان سینمایی کانون برگزار شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، نشست مشترک مجموعه مدیران سازمان سینمایی با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با حضور حامد علامتی، مدیرعامل کانون، محمد خزاعی، رییس سازمان سینمایی و جمعی از مدیران این دو نهاد به میزبانی کانون روز ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ برگزار شد.

نشست مشترک مدیران سازمان سینمایی با کانون پرورش فکری

رساندن محصولات کانون به دست همه کودکان ایران؛ مطالبه مقام معظم رهبری

حامد علامتی، مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در این نشست، ضمن ابراز خرسندی از تحکیم تعامل‌ها بین کانون و سازمان سینمایی، این همکاری را به فال نیک گرفته و اظهار داشت: سازمان سینمایی و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در حیطه وظایف ذاتی خود، زمینه‌های همکاری عمیق و مشترکی داشته و به تعبیر دقیق‌تر، این دو نهاد همکار راهبردی یکدیگر هستند. از این رو، ما آمادگی آن را داریم تا در زمینه سرمایه‌گذاری در حوزه کودک و نوجوان با سازمان سینمایی اقدام‌های جدی و بزرگی از منظر سرمایه‌گذاری داشته باشیم.

وی افزود: نکته مهم در شرایط کنونی این است که اهالی سینما، نگاه ویژه‌ای در سطوح عالی به حوزه کودک و نوجوان ندارند و باید این نگاه را تقویت کرد. سینمای کودک و نوجوان از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های عمیقی برخوردار است که می‌توان بر پایه تعامل سازنده بین کانون و سازمان سینمایی این ظرفیت‌ها را بیش از پیش، بالفعل و کارآمد کرد.

علامتی در ادامه گفت: در حوزه اکران دانش‌آموزی سینماها در سال تحصیلی جدید، ما ظرفیت‌های خوبی در حوزه وزارت آموزش و پرورش داریم و کانون هم از ظرفیت خوبی به شکل تخصصی در این حوزه برخوردار است. بر همین اساس، ما به دنبال سینمای دانش‌آموزی هستیم و می‌توان از طریق کارگروه‌های تخصصی در این زمینه، اقدام‌های جدی و عملی ماندگاری را برداشت.

مدیرعامل کانون، تصریح کرد: همه مراکز کانون باید در حوزه پیرامونی خود، پوشش فرهنگی مناسبی داشته باشند و ان‌شالله در سال تحصیلی جدید بتوانیم، زمینه اکران دانش‌آموزی در حوزه کودک و نوجوان را با تکیه بر همین ظرفیت فعال کنیم.

وی، تاکید کرد: حتما برای کانون، ارتقا کیفیت و تولید آثار فاخر در همه حوزه‌ها اعم از چاپ و نشر، سرگرمی و اسباب‌بازی و همچنین تولیدات سینمایی به‌طور جدی در دستور کار قرار دارد. چرا که مخاطبان ما، کودکانی هستند که در واقع، سرمایه‌های واقعی و آینده‌سازان کشورند. کانون اگر می‌خواهد رشد و بالندگی روزافزونی را تجربه کرده و بازیابی دوران اوج خود را تجربه کند، حتما باید از کمک و هم‌افزایی سایر دستگاه‌ها و نهادهای دست‌اندرکار نیز بهره بگیرد و از همین رو، همه باید به کانون در این راستا کمک کنند.

علامتی، خاطرنشان کرد: همانگونه که بارها عنوان کردم، ما در عرصه بین‌المللی به طور جدی به دنبال تقویت دیپلماسی کودک هستیم و همچنین در حوزه استاپ‌موشن نیز ظرفیت‌های خوبی داریم. نکته مهم در دستور کار ما، رصد دقیق و کارشناسی میدانی و تولید آثار متناسب با نیازهای واقعی در حوزه کودک بوده و بدون تردید، نمی‌توان بدون پژوهش و رصد میدان به طور کارا و مناسبی وارد این عرصه شد.

وی در ادامه، عنوان کرد: هم‌اکنون بیش از هزار مرکز کانون در سراسر کشور داریم که از این میان، بیش از ۸۰ درصد مراکز به صورت ثابت و بقیه به شکل سیار در کلانشهرها و دورافتاده‌ترین روستاها به ارائه خدمات به مردم و جامعه هدف می‌پردازند.

مدیرعامل کانون، اشاره‌ای هم به زمینه‌های همکاری سازنده با سازمان سینمایی داشت و تصریح کرد: سالن‌های خوبی در مالکیت کانون قرار دارند که می‌توان آن را برای ارائه خدمات فرهنگی و بصری به کودکان و نوجوانان با مشارکت سازمان سینمایی تجهیز کرد. به هر ترتیب، ما در حدود ۱۶میلیون دانش‌آموز در سراسر کشور داریم که می‌توان از طریق سینما، خدمات فرهنگی خوبی به آن‌ها ارائه کرده و به شکل سازنده‌ای در راستای تربیت نسل جدید هنر و اندیشه تلاش کرد.

وی یادآور شد: با رویکرد جدیدی که در حوزه فرهنگ در دولت سیزدهم حاکم شده، می‌توان کارهای ماندگار و بزرگی را در حوزه کودک و نوجوان ثبت کرد. مطالبه مقام معظم رهبری هم، همواره بر این بوده که محصولات کانون باید به دست همه کودکان این سرزمین، اعم از کودکان کار، دانش‌آموزان استثنایی و دیگران برسد و ما در این راستا اهتمامی جدی داریم.

نشست مشترک مدیران سازمان سینمایی با کانون پرورش فکری

کانون پرورش فکری بخش جدایی ناپذیر خاطره جمعی ما

محمد خزاعی در این نشست با بیان این‌که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بخش جدایی‌ناپذیری از خاطره جمعی ماست، گفت: برای نخستین بار است که سازمان سینمایی با تمامی مدیران و معاونان خود در مجموعه‌های فرهنگی حضور پیدا می‌کند که به نوعی نقش سازنده در سینما دارند. از سیاست‌های اصلی دولت سیزدهم در حوزه سینما این است که به هم‌افزایی مناسبی با نهادهای مرتبط با عرصه فرهنگ و سینما برسیم. سازمان سینمایی به عنوان متولی اصلی سینمای کشور قطعا، در سایه همکاری و مشارکت سایر مجموعه‌های فرهنگی و سینمایی می‌تواند مشکلات این عرصه را حل و فصل کند.

وی با اشاره به سابقه درخشان کانون در زمینه تولید محصولات فرهنگی و سینمایی برای کودکان و نوجوانان افزود: با همکاری کانون می‌تواند اتفاق‌های خوب و بزرگی در عرصه فرهنگی و سینمایی حوزه کودکان و نوجوانان رقم بخورد.

خزاعی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های سازمان سینمایی را موضوع سینمای کودک و نوجوان عنوان کرد و یادآور شد: طرح‌های بسیار خوبی در طول چهار دهه اخیر در حوزه سینمای کودک و نوجوان از جمله؛ سینماهای اختصاصی کودک، دادن یارانه به این حوزه و دیگر ابتکارهایی از این دست مورد اجرا قرار گرفت اما، متاسفانه به رغم همه این اقدامات، روز به روز دستان ما در این عرصه خالی‌تر شد و امروز، وضعیت نامطلوبی داریم.

نیاز به برنامه ریزی جامع در سینمای کودک

 وی تصریح کرد: شاید اگر ما مدیران و متولیان عرصه فرهنگی پس از دهه شصت، برنامه‌ریزی جامع و کاملی در این حوزه داشتیم، امروز بسیاری از ناملایمات فرهنگی در کشور تعدیل می‌شد. بر این اساس، خوراکی که باید بومی، ایرانی و اسلامی باشد، بدل به خوراکی شده که از دیگر مجراها به سکوها(پلتفرم) ها و فضای مجازی ما تزریق و تاثیرات مخرب خود را بر جامعه و به‌ویژه کودک و نوجوان ما می‌گذارد.

رییس سازمان سینمایی، یادآور شد: فرصت ما در دولت سیزدهم برای رفع این موانع بسیار اندک بوده و باید تمام اهتمام خود را در راستای این امر به کار ببندیم.

نشست مشترک مدیران سازمان سینمایی با کانون پرورش فکری

خبرهای خوب سینمای انیمیشن در راه است

وی عنوان داشت: سازمان سینمایی، مطالعات و آینده پژوهی جدی را در حوزه انیمیشن آغاز کرده که به زودی اخبار مبارکی در این حوزه خواهید شنید. انیمیشن، صنعت مستحکم، جریان‌ساز و پربازدهی است بوده و نیروی انسانی و بضاعت‌ها و رویش‌های خوبی در کشور داریم، و با توجه به مطالبه و ظرفیت‌های موجود در این حوزه نیاز به بازنگری اساسی و پایدار داریم.

از ظرفیت ۱۶ میلیونی مخاطب دانش‌آموزی غافل نشویم

وی اضافه کرد: یکی دیگر از موضوع‌های مهمی که سینمای کودک و نوجوان را آزار می‌دهد، بحث اکران فیلم است. ما مخاطب بسیار خوبی در آموزش و پرورش داریم و باید ظرفیت ۱۶ میلیونی مخاطبان دانش‌آموزی را در حوزه سینمای کشور فعال کنیم.

خزاعی، ادامه داد: متاسفانه، سینماهای کشور،   از ساعت‌های ابتدایی صبح تا ظهر، عملا تعطیل هستند و همین مسئله، امکان خوبی را در اختیار ما قرار می‌دهد تا سینماها را در اختیار مخاطبان دانش‌آموزی بگذاریم که البته، بهتر این است که متولی این امر، کانون پرورش فکری با همراهی کارگروهی متشکل از وزارت آموزش و پرورش و بنیاد سینمایی فارابی یا سینماشهر باشد. معتقدم اگر اقتصاد سینمای کودک احیا شود، تولید در این عرصه نیز احیا خواهد شد.

وی، اضافه کرد: با احیای این امر هم، به اقتصاد سینما کمک می‌کنیم، و هم راهبرد آموزشی و تفریحی مناسبی برای اوقات فراغت دانش‌آموزان پیش بینی کرده‌ایم، ضمن اینکه می‌توانیم جنس فیلم‌های این حوزه را به لحاظ مولفه‌های محتوایی و هنری در کارگروهی بررسی و تنظیم کنیم. اگر صرفا به تولید فیلم در این زمینه بیاندیشیم و برنامه‌ جامعی برای اکران آن نداشته باشیم، این سینما، یک عرصه شکست‌خورده خواهد بود.

نشست مشترک مدیران سازمان سینمایی با کانون پرورش فکری

جشنواره کودک و نوجوان یک فرصت مضاعف

خزاعی، با بیان این‌که جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان اصفهان در این حوزه یک فرصت مضاعف به شمار می‌آید، گفت: می‌توان از ظرفیت دانش‌آموزی و مزیت سینماهای کانون در سراسر کشور به شکل فراگیرتری برای برگزاری این رویداد سینمایی استفاده کرد. همچنین می‌توان از طریق سینماهای سیار فیلم‌های جشنواره را  به مخاطبان این حوزه عرضه کرد.

رییس سازمان سینمایی با تاکید بر این نکته که به دنبال برطرف کردن خلاءهای مبتلابه این بخش هستیم. خاطرنشان کرد: فرصت اندکی داریم. سازمان سینمایی آماده است به هر شیوه‌ای برای کاهش و حل مشکلات کمک کند.

رسالت خطیر تغذیه مناسب کودکان و نوجوانان

رییس سازمان سینمایی اظهار داشت: باید سینمای کودک و مخاطب دانش‌آموزی احیاء شود. سینمای کودک از چند جهت: تولید، اکران، مخاطب، جشنواره‌ها و المپیادهای فیلم‌سازی قابل بررسی است. برای تربیت نسل‌های جدید و تغذیه مناسب و اقناعی جامعه کودکان و نوجوانان کشور رسالت خطیری بر عهده مدیران فرهنگی است. و باید پاسخگو باشیم.

پرده سینماهای ما نباید از فیلم های کودکان و نوجوانان خالی بماند

وی با اشاره به مخاطبان گسترده دانش‌آموزی در کشور و نیاز آن‌ها به محصولات تصویری و سینمایی جدید تاکید کرد: لازم است در هر فصل اکران، برای این گروه مخاطب فیلم اکران شود. پرده سینماهای ما نباید از فیلم‌های کودکان و نوجوانان خالی بماند.

خزاعی با اشاره به طرح اکران فیلم‌های خارجی در کشور خاطرنشان کرد: حتی می‌توان در بسته فیلم‌های خارجی، آثار مناسب و مطلوب گروه‌های سنی کودک و نوجوان در نظر گرفته شود.

رییس سازمان سینمایی با بیان اینکه صندوق سرمایه‌گذاری سینمای کودک در بنیاد فارابی تاسیس شده است گفت: در کنار فارابی و شهرداری اصفهان و چند مرکز دیگر، کانون پروروش فکری می‌تواند به عنوان یکی از اعضای این صندوق حضور پیدا کند.

نشست مشترک مدیران سازمان سینمایی با کانون پرورش فکری

از تجهیز سالن‌های کودک و نوجوان غافل نشویم

در ادامه محمدرضا کریمی‌صارمی، معاون تولید کانون نیز، عنوان داشت: چرخه مخاطب دانش‌آموزی وزارت آموزش و پرورش در اختیار کانون است که می‌توان از این طریق، مخاطبان مراکز کانون و سینمای کودک را ساماندهی کرد. ضمن اینکه تولیدات مشترک نیز از جمله امکان‌هایی است که می‌تواند در این راستا به کار گرفته شود. سپس، تجهیز سالن‌های کودک و نوجوان نیز از جمله مسائل مهمی است که نباید از آن غافل باشیم. به هر حال، نزدیک به ۲۰۰ سالن در اختیار کانون قرار دارد که می‌توان با همکاری سازمان سینمایی و تجهیز این سالن‌ها، به‌ویژه شهرهای فاقد سینما را صاحب امکان‌های خوبی در حوزه کودک و نوجوان کرد.

وی افزود: در حال حاضر در حال اجرای طرحی هستیم که به موجب آن به‌زودی، نخستین سینمای دانش‌آموزی را در سینما تئاتر کانون واقع در خیابان خالد اسلامبولی (وزرا سابق) راه‌اندازی خواهیم کرد. مجموعه‌ای که می‌تواند با توجه به بضاعت خوب کانون در آرشیو مناسبی از آثار کودک و نوجوان، سلایق و گروه‌های سنی مختلف را در بر بگیرد. به هر حال، گنجینه بسیار ارزشمندی در کانون و بنیاد فارابی وجود دارد که می‌توان آن را در این مجموعه نمایش داد.

نشست مشترک مدیران سازمان سینمایی با کانون پرورش فکری

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =