کد خبر: 325648
تاریخ انتشار: ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۷
برگزاری  اولین نشست انجمن ادبی فانوس

اولین نشست انجمن ادبی فانوس با حضور جمعی از علاقه مندان به هنر و ادبیات در مرکز شماره 4 کانون برگزار شد

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان استان  هرمزگان، اولین نشست ادبی فانوس در تاریخ 27 اردیبهشت ماه با حضور محمد ذاکری مدرس دانشگاه، طاهره مسافری کارشناس آفرینش های ادبی، عبدالحمید انصاری نسب مربی ادبی، جمعی از اعضای انجمن های ادبی کانون و علاقه مندان به هنر و ادبیات برگزار شد.

در ابتدای این جلسه محمد ذاکری از اعضای حاضر در جلسه خواست خودشان را معرفی و درباره ی خود صحبت کنند. سپس با طرح مسئله ی «دیدن و دیده شدن در حوزه ی هنر و ادبیات» بحث خود را آغاز نمود و گفت: هنرمندان و شاعران بعد از دیدن و کشف و شهود و خلق اثر می خواهند دیده شوند نه آن که دفتر خود را ببندند و آثار خود را عرضه نکنند. همان گونه که مولوی می گوید «عشق آموخت مرا شکل دگر خندیدن»، همه ی آدم ها باران و طوفان و جنگل را می بینند، اما نگاه هنرمندان با نگاه دیگران متفاوت است. آن ها جور دیگر می بینند. آن جور دیگر، مایه ی این دیدن است. بنابراین سخن و اثر آن ها نیز متفاوت خواهد بود.

ذاکری گفت: پس از مسئله ی دیدن، مسئله ی دیده شدن مطرح می شود. این که شما هنر خود را در فضای مجازی انتشار دهید، یا در انجمن ها بخوانید یا این که آن را پنهان کنید، مربوط به مسئله ی دیده شدن است.

وی با طرح این سوال که «آیا جغرافیا بر دیدن و دیده شدن تاثیر می گذارد؟»، به رابطه ی دو مسئله ی دیده شدن و بندرعباس اشاره کرد و نظرات اعضا را جویا شد. وی با طرح خاطرات و تجربیات خود در این زمینه، نظرات خود را نیز مطرح نمود، اما نتیجه گیری نهایی را به حاضران واگذار کرد.

برگزاری  اولین نشست انجمن ادبی فانوس

وی در پایان سخنان خود بر این نکته تاکید کرد که اگر ما نسازیم، دیگران خواهند ساخت و به اعضا توصیه کرد با دست روی دست گذاشتن هیچ اتفاقی نمی افتد.

در پایان این انجمن تمام اعضای حاضر اشعاری از خود قرائت کردند.

شایان ذکر است محمد ذاکری دارای مدرک دکترای زبان و ادبیات فارسی، نویسنده و شاعر و مدرس دانشگاه فرهنگیان بندرعباس است.

گفتنی است انجمن ادبی فانوس با محوریت بحث و گفتگو درباره ی هنر و ادبیات توسط امین صمدی عضو سابق کانون پرورش فکری و انجمن های ادبی اداره می شود. امین صمدی در حال حاضر دانشجوی رشته ی پزشکی است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =