جوانان در اولویت سیاست‌ها و برنامه‌ریزی کشور قرار دارند

مشاور امور بانوان و خانواده کانون، توجه به جوانان را یکی از ارزش‌های تاریخی ایران دانست و گفت ما معتقدیم برای پیشرفت کشور به دو عنصر نیاز داریم جوان باوری و جوان یاوری که بر پایه همین دو عنصر گام دوم انقلاب خود را بر پایه اعتقاد و باور نسبت به‌ جوانان برداشتیم.

به گزارش اداره کل روابط ‌عمومی و امور بین‌الملل کانون، سمیه‌سادات ابراهیمی مشاور امور بانوان و خانواده کانون که در سفر چین همراه حامد علامتی مدیرعامل کانون حضور دارد، در رویداد بین‌المللی جوانان کشورهای عضو سازمان شانگهای چین سخنرانی کرد.

او ضمن تشکر از مهمان‌نوازی خوب کشور چین گفت: به‌عنوان نماینده دختران جوان ایرانی در اینجا حضور دارم و حامل پیام صلح و دوستی مردم سرزمینم هستم. گرچه خودم فرزند یکی از قهرمانان شهید هشت سال دفاع مقدس هستم؛ من در پنج‌سالگی پدرم را در جنگی از دست دادم که نظام سلطه بر کشورم تحمیل کرده بود. ایران کشوری است با سبقه تاریخی چندهزارساله که مهد تمدن بزرگ فارسی است. این تمدن بزرگ و فرهنگ باستانی دارای ارزش‌هایی بوده که هنوز ساحت‌های جامعه ایران را شکل می‌دهد.

ابراهیمی ادامه داد: توجه به جوانان یکی از ارزش‌های تاریخی ایران است، ما معتقدیم برای پیشرفت کشور به دو عنصر و شعار نیاز داریم جوان‌باوری و جوان‌یاوری که بر پایه همین دو عنصر و در مسیر تعالی و پیشرفت گام دوم انقلاب خود را بر پایه اعتقاد و باور نسبت به‌ جوانان برداشتیم و امروز بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی منشور ترسیم‌کننده ایران فرداست. خانواده‌محوری یکی دیگر از ارزش‌های دیرینه جامعه ایران است که یقیناً جوانِ متعهد و اثرگذار، در ذیل خانواده آمادگی حضور در مسیر پیشرفت را پیدا خواهد کرد.

جوانان در اولویت سیاست‌ها و برنامه‌ریزی کشور قرار دارند

مشاور امور بانوان و خانواده کانون اظهار کرد: امروز سیاست کلی کشورم ایران، بر پایه مقابله با تهدید تحدیدِ نسل است. سیاست‌های جوانی جمعیت در راستای جوان‌سازی کشور طراحی و اجرایی شده است چرا که حرکت‌دهنده چرخ پیشرفت، نسل جوان پوینده است. خلاصه سخن آنکه جوانان رکن کلیدی جامعه ایران هستند؛ اما باید بگوییم ریشه تمام توجهات کشورم به قشر جوان آموزه‌های اسلام عزیز است که من به‌عنوان یک جوان مسلمان به خود می‌بالم.

او افزود: جوانان در اولویت سیاست‌ها و برنامه‌ریزی کشور قرار دارند.  تقویت و تثبیت هویت ملی و مذهبی، تقویت تفکر و تعقل در جوانان به‌عنوان معیار اصلی انسانیت، پاسداشت سبک زندگی ایرانی_اسلامی، ایجاد روحیه خودباوری، خوداتکایی و امید به آینده، رشد اخلاق و معنویت به معنای برجسته‌کردن ارزش‌های معنوی از قبیل اخلاص، ایثار، توکل و ایمان در خود و جامعه که با دستور و فرمان به‌دست نمی‌آید برخی از مهم‌ترین اولویت‌ها در حوزه جوانان ایران است؛ بنابراین حکومت‌ها نمی‌توانند آن را باقدرت قاهره ایجاد کنند، بلکه باید خود منش اخلاقی و معنوی داشته باشند و زمینه را برای رواج آن در جامعه فراهم سازند.

مشاور امور بانوان و خانواده کانون در ادامه سخنان خود به نقش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اشاره و بیان کرد: تذکر این نکته ضروری است که ما معتقدیم برای گسترش پرورش جوانان و خلق آینده بهتر باید توجه بیشتری به مقوله تربیت در دوره کودکی و نوجوانی داشت؛ بنابراین کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به‌عنوان یکی از متولیان تربیت، تلاش خود را به تربیت شش ساحتی این نسل گذاشته است که شامل تحکیم بنیان خانواده، تحقق تربیت رسانه‌ای باهدف ارتباطی متفکرانه و آگاهانه با رسانه‌ها و همچنین کنشگری فعال هدفمند از سوی جوانان که سبب کم‌اثرشدن نقشه رسانه‌ای غرب است، تقویت مهارت‌های زندگی در جوانان، افزایش مشارکت‌های عمومی، توجه به‌سلامت جسم و بهداشت روان، ارتقای سطح علمی و پژوهشی جوانان می‌شود.

جوانان در اولویت سیاست‌ها و برنامه‌ریزی کشور قرار دارند

ابراهیمی همچنین به برخی از ابتکارهای ایران در حوزه جوانان اشاره کرد و گفت: تشکیل اردوی راهیان نور، یکی از این ابتکارها است که در این اردو جوانان با حضور در مناطق جنگ تحمیلی استکبار علیه ایران، ضمن آشنایی با تاریخ وقایع جنگ با شخصیت قهرمانان خود آشنا می‌شوند. دیگری اردوی راهیان پیشرفت است که جوانان با شرکت در این اردو از نزدیک با دستاوردهای علمی، فناوری، فرهنگی کشور آشنا می‌شوند که تقویت هویت ملی آنان را به همراه دارد. همچنین راه‌اندازی شبکه اجتماعی «شاد» که محیط تخصصی در دنیای مجازی است که توانسته تاکنون ۱۸میلیون کاربر داشته باشد. شبکه شاد نوعی شبکه اجتماعی با امکانات آموزشی و تربیتی ویژه نوجوانان است که از زمان همه‌گیری کرونا راه‌اندازی و اینک یکی از تخصصی‌ترین شبکه‌های مجازی کشور است. وی اضافه کرد: علاوه بر این ساختارسازی در تولید کتاب، فیلم، انیمیشن، بازی و سرگرمی با هدف تولید محصولات فاخر از دیگر ابتکارها در حوزه جوانان است. در این طرح تجربه انتشار 3هزار عنوان کتاب، تولید ۵۳۰ فیلم و انیمیشن و ۴۰۰ تئاتر حرفه‌ای و تخصصی در کانون پرورش فکری نمونه‌ای از یک اقدام موثر بوده است.

او در پایان پیشنهادهایی به منظور غنای بیشتر این اجتماع و رویداد ارائه و بیان کرد: تولید محصولات فرهنگی و تربیتی شامل کتاب، فیلم، انیمیشن، اسباب‌بازی و... با موضوع‌های احیای جاده ابریشم، هویت‌بخشی به جوانان، احیای سبک زندگی اصیل کشورها، برنامه‌ریزی مدون کشورهای عضو برای تحقق شعار سال، برگزاری جشنواره‌های تخصصی فرهنگی و هنری در منطقه، حمایت از پژوهش‌ها و پایان‌نامه‌ها با محوریت جاده ابریشم، انتخاب یک روز به عنوان روز فرهنگی کشورهای عضو، به اشتراک‌گذاری تولیدات فرهنگی در حوزه جوانان اعم از کتاب، فیلم و انیمیشن و اسباب‌بازی با هدف تبادل فرهنگ‌ها می‌تواند از جمله اتفاق‌هایی باشد که به هرچه بهتر شدن این رویداد کمک کند.

ابراهیمی گفت: از اینکه در جمع جوانان توانمند، بالنده و با نشاطی چون شما حضور دارم خوشحالم و امیدوارم این دیدار مقدمه‌ای برای تعمیق و تحکیم تعاملات فرهنگی بیشتر باشد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =