جمال‌الدین اکرمی و رضا دالوند نامزدهای کانون برای جایزه آسترید لیندگرن شدند

جمال‌الدین اکرمی در حوزه نویسندگی و رضا دالوند در حوزه تصویرگری از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، نامزد دریافت جایزه آسترید لیندگرن ۲۰۲۴ شدند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، طبق اعلام رسمی مسابقه بین‌المللی آسترید لیندگرن نامزدهای کانون در حوزه نویسندگی و تصویرگری مورد تایید این نهاد قرار گرفت و اسامی آن‌ها در میان ۲۴۵ نامزد این مسابقه از ۶۶ کشور جهان قرار گرفته است.

برهمین اساس کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در حوزه نویسندگی جمال‌الدین اکرمی و در حوزه تصویرگری رضا دالوند را برای دریافت جایزه آسترید لیندگرن ۲۰۲۴ معرفی کرده بود.

جایزه جهانی آسترید لیندگرن در سال ۲۰۰۲ با هدف دسترسی کودکان دنیا به داستان‌های خوب از سوی دولت سوئد راه‌اندازی شد. این جایزه به صورت سالیانه به یک فرد یا یک سازمان برای مشارکت ویژه در زمینه ادبیات کودک و نوجوان تعلق می‌گیرد.

این جایزه (با مبلغ ۵میلیون کرون سوئد) بزرگ‌ترین جایزه جهانی ادبیات کودک و نوجوان و دومین جایزه بزرگ ادبی بعد از جایزه اسکار به شمار می‌رود.

آسترید لیندگرن، نویسنده صاحب‌نام سوئدی و صاحب کتاب‌هایی چون «پی پی جوراب بلند» و «کارلسون روی بام» است.

وی در سال ۲۰۰۲ در سن ۹۴ سالگی دیده از جهان فرو بست. دولت سوئد برای گرامی‌داشت یاد وی مسابقه‌ای جهانی با نام او پایه‌گذاری کرد که هر سال در این کشور برگزار می‌شود.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، شورای کتاب کودک، موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودک و انجمن نویسندگان ایران چهار هیأت‌ معرفی نامزدها از ایران برای جایزه سال ۲۰۲۴ هستند.

برنده سال گذشته این مسابقه لاری هالس اندرسون نویسنده کتاب «هاب نوجوان» از کشور آمریکا بود. نقطه عطف کارهای او رمان “Speak” است که در سال ۱۹۹۹ به رشته تحریر درآمد و به چندین زبان زنده دنیا ترجمه شده و فیلم آن نیز ساخته شده است.

او در رمان‌هایی که برای نوجوانان می‌نویسد با صداقتی عمیق صدای نوجوانان را به گوش مخاطب می‌رساند. تعلق و عشق موضوع‌هایی هستند که بیشتر در آثار او دیده می‌شود.

برنده یا برندگان سال ۲۰۲۴ این مسابقه قرار است در روز ۲۱ فروردین ۱۴۰۳ هم زمان با نمایشگاه کتاب بولونیا معرفی شوند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =