مستند «حاج قاسم سلیمانی» از سوی کانون زبان ایران رونمایی شد

مستند «حاج قاسم سلیمانی» که از سوی کانون زبان ایران به پنج زبان زنده دنیا تولید شده است، رونمایی شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، رییس کانون زبان ایران در این آیین، در مورد اهمیت فراگیری زبان گفت: زبان اختراع بشر برای بیان ایده‌ها و فکرهاست؛ در حقیقت زبان دریچه‌ای است که از طریق آن تبادل افکار، فرهنگ، ادبیات و اندیشه‌ها صورت می‌گیرد. ما در کانون زبان ایران معتقدیم که از طریق آموزش زبان می‌توانیم فرهنگ، ادبیات آرمان‌های ناب خود را به مردم دیگر جهان منتقل کنیم و حرف‌های آن‌ها را بشنویم.
مصطفی مومنی در ادامه بیان کرد: کانون زبان ایران مجموعه‌ای ۹۵ ساله است، در طول این سال‌ها زحمت‌های زیادی مبتنی بر این اندیشه کشیده شده است که به زبان به عنوان ابزاری برای ترویج، انتشار و همگان‌سازی فکر و اندیشه نگاه شود.
رییس کانون زبان ایران فعالیت‌های این مجموعه را در سال‌های گذشته در راستای سه گام اصلی توصیف و بیان کرد: نخستین گام تغییر محتوای کتاب‌های درسی در کانون زبان متناسب با سبک زندگی و فرهنگ ایرانی _ اسلامی و همچنین متناسب با روش‌های روز دنیا بود.

وی افزود: گام دوم تولید کتاب‌های کمک درسی با استفاده از محتواهای بومی و به‌ویژه فرهنگ دفاع مقدس بود، در این گام مجموعه‌ای از کتاب‌های انتشارات سوره مهر که شامل خاطرات دفاع مقدس بود، ترجمه شد. مجموعه‌ای ۱۴ جلدی انتخاب شده است که بخش زیادی از آن ترجمه و آماده چاپ شده و چهار جلد آن نیز به چاپ رسیده است و به عنوان کتاب کمک آموزشی در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.
مومنی عنوان کرد: گام سوم این اقدام‌ها تولید محتواهای چندرسانه‌ای و حرفه‌ای برای جهانی‌سازی آرمان‌های ایران عزیزمان است. این مجموعه‌ای که امروز در نخستین قدم به نام مبارک حاج قاسم سلیمانی رونمایی می‌شود مجموعه‌ای از مشاهیر ایران زمین در ۱۰ قسمت است که به زندگی بزرگان، مشاهیر و قهرمانان ایران می‌پردازد. این مجموعه با صنعت ماکیومنتری تولید شده و در آن روشمندی مناسبی در ارائه محتواها صورت گرفته است. هدف ما از تولید این مجموعه‌ها این است که بتوانیم به زبان‌های مختلف آرمان‌ها، افکار و آن چه به آن می‌بالیم را به مردم دیگر دنیا منتقل کنیم.
وی خاطرنشان کرد: برای مجموعه کانون زبان که سرمایه معنوی کشور ایران و بزرگترین موسسه آموزشی زبان در غرب آسیاست این سه گام و سه مسیری که در پیش گرفته است یک افتخار است، چون همت گمارده است تا آموزش خود را بر محور تولید و ترویج محتواهای بومی قرار دهد. ما باید لسان بلیغ کشورمان باشیم و فرهنگ، اعتقادها و ارزش‌هایمان را به دنیا معرفی کنیم، کانون زبان از دریچه زبان تلاش می‌کند تا این اقدام را محقق کند.
مومنی گفت: ما امروز مفتخریم به این‌که می‌توانیم از سردار سلیمانی با افتخار نام ببریم و برای مردم دیگر دنیا نیز با افتخار بگوییم که چه دارایی گران‌بها و سرمایه‌ ارزشمندی نزدمان داریم.

هنرمند: یکی از پایه‌های فکری مکتب حاج قاسم حضور جوانان باانگیزه و پرتلاش بود
در ادامه این مراسم عباس هنرمند، رییس باشگاه خبرنگاران جوان برگزاری این مراسم با نام حاج قاسم سلیمانی را باعث افتخار مجموعه باشگاه خبرنگاران جوان عنوان کرد و افزود: باعث افتخار مجموعه ماست که نام سردار سلیمانی در چنین محفلی عنوان شده است. حضور این گروه جوان، خوش فکر، فرهنگی و انقلابی در مجموعه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان حضوری مغتنم و ارزشمند است که ثمره‌های خود را نشان داده است. در واقع یکی از پایه‌های فکری مکتب حاج قاسم سلیمانی نیز همین موضوع است که اشاره به حضور جوانان با انگیزه، پرنشاط و پر تلاش دارد.
وی با اشاره به تاکیدهای رهبری و همچنین سران فرهنگی کشور مبنی بر تهیه مجموعه‌ای از دست‌آوردها و خاطرات انقلاب گفت: الحمدالله کانون زبان ایران در این جریان پیش قدم شده است و ما نیز از همان ابتدای این فرآیند تلاش کرده‌ایم تا بتوانیم آن را به نحوه شایسته‌ای منعکس کنیم. این اقدام می‌تواند دریچه‌ای باشد برای انتقال مفاهیم والای ارزشی که در اختیار داریم؛ کشور، نظام و انقلاب ما مفاهیم ارزشی و انسانی دارد که اگر بتوانیم آن را درست ترجمه و منعکس کنیم برای مخاطبان بسیار جذاب خواهد بود.
هنرمند ادامه داد: همه ابعاد شخصیتی حاج قاسم نمونه‌ای از یک شخصیت تراز انقلاب و نظام جمهوری اسلامی بود، جذابیتی که در تمام حرکات و سکنات ایشان به خوبی آشکار بود.
وی افزود: فعالیت‌های حوزه معاونت فرهنگی کانون پرورش فکری همچون قصه‌گویی، سرود و... بسیار جذاب و ارزشمند است، من بر خود لازم می‌دانم تا خداقوت بگویم به مجموعه دوستان و عزیزان در کانون و امیدوارم برپایی این مراسم برای باشگاه خبرنگاران جوان و این مجموعه سبب خیر و برکت باشد.


زمردیان: کاری که کانون زبان شروع کرده قدم گذاشتن در عرصه فرهنگ است
در این مراسم همچنین محمدرضا زمردیان، معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با اشاره به اهمیت توجه به حوزه زبان و فرهنگ عنوان کرد: موضوع ادبیات و زبان در دنیای امروز موضوعی بسیار مهم است و فکر می‌کنم که اگر جنگی در آینده باشد جنگ فرهنگ، زبان و ادبیات است؛ کشورهایی می‌توانند تنفس کنند، حضور داشته باشند و خود را نمایان کنند که در حوزه فرهنگ و ادبیات حرفی برای گفتن داشته باشند.
وی ادامه داد: کشور عزیز ما تمدنی بسیار تاریخی و کهن دارد که قابلیت عرضه به تمام دنیا را دارد، البته برخلاف تمام تلاش‌هایی که صورت گرفته است هنوز به نظر می‌رسد ظرفیت‌های زیادی را فعال نکرده‌ایم و باید در این حوزه جدی وارد شویم.
زمردیان گفت: کاری که کانون زبان ایران شروع کرده قدم گذاشتن در عرصه فرهنگ است، این مجموعه به جز این که در حوزه زبان‌آموزی فعالیت می‌کند، توجه به مفاهیم و موضوع‌های فرهنگی را نیز مد نظر قرار داده که اقدامی بسیار ارزشمند و قابل تقدیر است. این که یاد بگیریم اگر زبانی را می‌آموزیم فقط دریچه‌ای یک طرفه نباشد و بتوانیم در رابطه با آنچه که هستیم و هویتی که داریم با یکدیگر صحبت کنیم و انتقال دهنده فرهنگ‌مان باشیم نکته‌ای بسیار مهم است که کانون زبان در این حوزه موفق عمل کرده است.
وی در خصوص مستند «حاج قاسم سلیمانی» گفت: کاری که ارائه شده مستندی از زندگی شهید بزرگ اسلام حاج قاسم سلیمانی است که در آن تلاش شده به وجوه کمتر دیده شده از زندگی ایشان و در حوزه‌ای که مرتبط با نوجوانان است پرداخته شود. این مجموعه، مشاهیر و مفاخر ایران زمین را در حوزه‌های مختلف دینی، فرهنگی و هنری معرفی می‌نماید، مجموعه‌ای که برای اولین بار به زبان‌های مختلف تهیه شده است.

معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ضمن قدردانی از مسئولان باشگاه خبرنگاران جوان عنوان کرد: روندی که باشگاه خبرنگاران در پیش گرفته روندی بسیار خوب، ارزشمند و قابل تقدیر است. این مجموعه می‌تواند نسل جدیدی از خبرنگاران و اهالی فرهنگ، ادب، هنر و قلم را در عرصه نیازهایی که جامعه ما در آینده با آن‌ها روبرو است تربیت کند. ما هم در کانون پرورش فکری هدف اصلی‌مان را تربیت نسل جدیدی از هنرمندان، نویسندگان، شاعران و اهالی فرهنگ و هنر بر بستر و جغرافیای مورد نیاز فرهنگ کشورمان که ارزش‌ها و حوزه تمدنی ماست قرار داده‌ایم و فکر می‌کنم همراهی، همدلی و همکاری دستگاه‌هایی که درحوزه فرهنگ و ادب فعالیت می‌کنند می‌تواند آوردهای بسیار زیادی را برای کشورمان داشته باشد.
وی افزود: شهید بزرگوار حاج قاسم سلیمانی انسانی بسیار بزرگ بود و سخن گفتن در خصوص آن بسیار سخت است، کسانی که توفیق دیدار با ایشان را داشته‌اند می‌دانند که آن‌چه که در مورد ایشان گفته می‌شود هرگز اغراق شده نیست، مهربانی و عطوفت در عین اقتدار و توانایی مدیریتی مصداق بارز اشداء علی الکفار بودن از مهم‌ترین خصوصیات اخلاقی ایشان بوده است. حاج قاسم همان انقلابی و مجاهدی که بود، ماند و خداوند نیز عزت، آبرو، شرف و بزرگی را به ایشان داد، انشاالله که ما هم بتوانیم در مسیر ایشان قدم برداریم.
زمردیان ادامه داد: خوشحالم که به عنوان عضو کوچکی از این مجموعه توانسته‌ام در فعالیت فرهنگی بزرگی که نام حاج قاسم عزیز در آن بوده است قدمی بردارم، قطعا آن چه که انجام شده به هیچ عنوان نمی‌تواند ادای دین به بزرگواری این شهید والامقام باشد اما آن چه که ارائه شد بضاعت ما بود و انشاالله خداوند توفیق دهد تا بتوانیم کارهای بزرگ‌تر و تاثیر گذارتری ارائه کنیم.
در بخشی از این مراسم برای اولین بار از مستند حاج قاسم سلیمانی و همچنین سایت http://soleimani.ili.ir/ رونمایی شد.
مراسم رونمایی از مستند «حاج قاسم سلیمانی» ساعت ۱۱ روز چهارشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۹ در سالن آمفی‌تئاتر باشگاه خبرنگاران جوان با حضور رئیس و معاونان کانون زبان ایران و مسئولان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =