رونمایی از عروسک‌های بومی محلی هرمزگان

همزمان با سفر مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به هرمزگان در آیینی از عروسک‌های بومی محلی این استان رونمایی شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، این آیین در بندرعباس برگزار شد و علاوه بر سخنرانی مدیرعامل از سند راهبردی کانون این استان رونمایی شد.
 فاطمه رشید، طراح عروسک‌های بومی محلی در این رابطه به تشریح ویژگی‌های عروسک بیدکی (عروسک بومی شهرستان بستک) پرداخت و گفت: این عروسک‌ها در سه طرح یک چوبه، دوچوبه و پنج چوبه به‌صورت متحرک طراحی شده است.


به گفته وی، این عروسک‌ها در قدیم با تکه پارچه‌های اضافی لباس‌های زنان بستک و از چوب درخت نخل ساخته و پیشتر نیز برای اسباب‌بازی دختران قدیم استفاده می‌شد.
رشید تصریح کرد: با طراحی عروسک بیدکی که بهمن سال گذشته به ثبت ملی رسید، به دنبال این بودیم که این نوع عروسک برای استفاده دختران امروز احیا شود.
هدف از ثبت این عروسک‌ها حفظ و احیا سنت‌های قدیمی و عروسک‌های بومی و محلی، ایجاد فرصت برای تولید این عروسک‌ها از سوی اعضای کانون در راستای کارگاه‌های مهارت آموزی، معرفی عروسک‌های بومی در کشور و توجه به پژوهش و ثبت آنهاست.
حاصل کار کانون تربیت و پرورش انسان‌های شاخص است
رونمایی از سند راهبردی ۱۰ ساله کانون پرورش فکری هرمزگان بخش دیگری از این آیین بود.
مهدی علی‌اکبرزاده مدیرعامل کانون در آیین رونمایی از سند راهبردی ۱۰ ساله کانون هرمزگان، از مرکز علوم کانون پرورش فکری هرمزگان به‌عنوان یک مکان علمی غنی یاد کرد که حاصل ابتکار و زحمات‌های شبانه‌روزی چندساله مربیان و مدیران کانون این استان است.
وی در ادامه ضمن برشمردن جایگاه کانون پرورش فکری در تربیت و پرورش اندیشه‌های خلاق، حاصل کار کانون از زمان تاسیس را تربیت انسان‌های شاخص مثل شاعران، نویسندگان، هنرمندان، طراحان اسباب‌بازی و بسیاری از انسان‌های بزرگی دانست که در کشور کارهای بزرگی را خلق و جایگاه کشور را از نظر اندیشه‌های فرهنگی و هنری ارتقا داده‌اند.


تمرکز بر نوآوری در کانون هرمزگان
پروین پشتکوهی مدیرکل کانون پرورش فکری هرمزگان نیز در این رابطه با تأکید بر ضرورت تدوین چشم‌انداز ۱۰ ساله کانون این استان گفت: این سند راهبردی، دورنمایی آرمانی و در عین حال واقع‌بینانه از وضعیت کانون پرورش فکری استان را به تصویر می‌کشد.
وی افزود: در تدوین این سند، اسناد بالادستی مانند اساسنامه کانون، سیاست‌های فرهنگی ابلاغی مقام معظم رهبری، بیانیه گام دوم انقلاب و سند ملی حقوق کودک و نوجوان مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است.
 وی به‌کارگیری روش‌های نوین و قابل اعتماد در کنار شیوه‌های تجربه شده برای شناخت و پرورش استعدادهای کودکان و توجوانان، تمرکز بر ابتکار و نوآوری مداوم برای افزایش جذابیت فعالیت‌ها و تولیدات کانون، توسعه و تجهیز مراکز فرهنگی هنری متناسب با نیازها را بخشی از راهبردهای کانون در تدوین این سند عنوان کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =