کد خبر: 318331
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۲
بازدید 57
نوشتن از دغدغه‌های امروز اثر ماندگاری می‌سازد

نشست انجمن نویسندگان نوجوان «مهر» کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کرمان با حضور زهرا قدیری نویسنده و مربی آفرینش‌های ادبی کانون استان برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل کانون استان کرمان، انجمن نویسندگان نوجوان «مهر» نشستی را با حضور زهرا قدیری نویسنده و مربی آفرینش‌های ادبی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کرمان و اعضای انجمن ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ در اداره‌کل کانون استان برگزار کرد.

بنابر این خبر، زهرا قدیری بعد از خوانش اولین شعر از اعضای انجمن استفاده از کلمات و واژه‌های زنده و تازه زمان حال را در شعر معاصر از ضروریات دانست و گفت: وضعیت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و ... مردمان هر دوران از روی آثار هنری آن دوره به دست می‌آید و همچنین بررسی و کشف حال و روزگار مردمان هر عصری را می‌توان با مطالعه شعر و داستان فهمید بنابراین هنرمند و نویسنده می‌بایست از اتفاقات و دغدغه‌های آدم‌های هم‌عصر خودش بنویسد تا اثری ارزشمند و ماندگار به جا بگذارد.

قدیری استفاده از دیالوگ برای شروع را ورود خوبی به دنیای داستان معرفی کرد و افزود: یکی دیگر از شگردهای ورود به داستان کوتاه و ایجاد موقعیت مناسب آوردن گره داستانی در پاراگراف اول و لحظه ورود به داستان است اما باید به اضافه کردن ابهامات و برطرف کردن آن‌ها تا پایان اثر توجه داشت و مخاطب باید جواب همه سوال‌هایش را بعد از پایان یافتن داستان بگیرد.

کارشناس مهمان نشست ادبی انجمن مهر انتخاب اسم برای داستان را از ضروریات دانست و افزود: بعضی موضوعات داستانی بسامد بالاتر و برخی بسامد پایین‌تری دارند و اتفاقاتی برای داستان مناسب‌تر و سوژه بهتری هستند که نادر و کمتر پیش‌آمده باشد. البته در سوژه‌های تکراری هم گاهی نگاه متفاوت به آن اتفاق تکراری داستان خوبی می‌سازد.

مربی آفرینش‌های ادبی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کرمان انسجام و پرهیز از شلخته‌گویی را از نقاط قوت داستان نامید و بیان کرد: مضمون داستان و انگیزه شخصیت‌ها، گره افکنی و بازگشایی آن‌ها به ساختار منسجم و قوی داستان کمک می‌کند.

وی اضافه کرد: انتخاب زاویه دید متفاوت مفاهیم و چشم‌انداز متفاوتی ایجاد می‌کند ولی این انتخاب باید نگاه و شاخصه‌های ذاتی‌اش رعایت شود و زاویه دید بی‌جان نباید نگاه انسانی داشته باشد.

الهام گرفتن، اقتباس، کپی‌کردن و آشنایی با هرم داستانی فری‌تاک بحث‌های پایانی این نشست تخصصی انجمن ادبی مهر کانون کرمان بود.

انجمن نویسندگان نوجوان «مهر» شامل اعضای پرورش یافته کارگاه‌های ادبی مراکز فرهنگی‌هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهر کرمان است و از سال ۷۵ فعالیت دارد.

نوشتن از دغدغه‌های امروز اثر ماندگاری می‌سازد

نوشتن از دغدغه‌های امروز اثر ماندگاری می‌سازد

نوشتن از دغدغه‌های امروز اثر ماندگاری می‌سازد

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =