شانزدهمین دوفصلنامه «نشانی» منتشر شد

شانزدهمین دوفصلنامه «نشانی» از سوی آفرینش‌های ادبی و هنری کانون با مطالب متنوعی از آثار اعضا و مربیان مکاتبه‌ای کانون منتشر شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، دوفصل‌نامه «نشانی» بازتاب فعالیت بخش مکاتبه‌ای مرکز آفرینش‌های ادبی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در کشور و حاصل تلاش کارشناسان و مربیان ادبی این بخش است که هر شش ماه یک بار منتشر می‌شود.

بر اساس این خبر، دفتر شانزدهم دوفصل‌نامه «نشانی» مربوط به فصل بهار و تابستان سال ۱۴۰۰ است.

فرزانه رحمانی انتخاب مطالب و گردآوری آثار این دوفصل‌نامه و ایمان اوجیان کار گرافیک و صفحه‌آرایی آن را بر عهده داشته‌اند.

دوفصلنامه «نشانی» شامل بخش‌هایی همچون؛ نامه‌های برگزیده اعضا و مربیان، شعرنامه، داستان‌نامه، کتاب‌نامه و نامه‌های ماندگار از بزرگان هنر و ادبیات است. هم‌چنین بخشی با عنوان «دلنامه» به معرفی اعضای قدیمی بخش مکاتبه‌ای، دل‌نوشته‌ها و خاطره‌های آن‌ها از دوران عضویت‌شان می‌پردازد، اعضایی که اکنون هر کدام جزء چهره‌های مطرح کشور در حوزه‌های ادبی، فرهنگی و هنری هستند.

مطالب این شماره به شرح ذیل است:

«هر نامه یک پنجره است، هر پنجره یک دعوت است» به قلم انسیه موسویان، «درست‌ بنویسیم» از حسن ذوالفقاری، شعرهایی از سیدمحسن حسینی؛ شاعر و مربی ادبی کانون استان لرستان، تیمورآقامحمدی؛ نویسنده و شاعر و رضاچایچی؛ شاعر معاصر، داستان «پیراهن گمشده‌ی هِداگابلر» از نویسنده‌ی فقید، اصغر عبدالهی، معرفی کتاب‌های «چه کسی نامه را به شیشه چسبانده بود؟» به قلم طاهره شهابی و «خیابان هزار درخت» به قلم طاهره مسافری، انعکاس ویژه برنامه‌ی‌ «نامه‌ای به محیط‌بان» از برنامه‌های آفرینش‌های ادبی استان مرکزی در صفحه‌ی کارنامه، نامه‌های برگزیده اعضا و مربیان سراسر کشور، نامه‌ی کوبی بین برایانت؛ بسکتبالیست به هفده سالگی‌اش و مکاتبه‌ی بین مهدی آذر یزدی و محمدعلی اسلامی‌ندوشن، دلنامه‌ای از بهنوش بساک‌کاظمی و سمیه آورند و معرفی فیلمِ پستچی (نامه‌های نخوانده‌ی پابلو) به قلم  سیدمحسن حسینی.

بخش مکاتبه‌ای آفرینش‌های ادبی که پیشینه‌ای طولانی دارد ابتدا با نام «مرکز بررسی آثار» آغاز به کار کرده است و در حال حاضر بیش از ۶هزار عضو کودک و نوجوان در سراسر کشور آموزش‌های تخصصی در زمینه‌ نوشتن خلاق، شعر و داستان را در قالب نامه از مربیان خود دریافت می‌کنند.

کودکان و نوجوانان مناطق محروم و روستایی که به مراکز فرهنگی هنری ثابت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دسترسی ندارند، بیشترین اعضای مکاتبه‌ای را تشکیل می‌دهند.

یادآوری می‌شود کودکان و نوجوانان علاقه‌مند به نوشتن شعر یا داستان در اقصی نقاط کشور که امکان حضور در کارگاه‌های ادبی مراکز ثابت و سیار کانون را ندارند، می‌توانند آثار خود را از طریق نامه یا به صورت الکترونیکی (ایمیل) به مرکز آفرینش‌های ادبی کانون استان خود ارسال و از همین مسیر آموزش‌های تخصصی در زمینه‌ی نوشتن خلاق، شعر یا داستان را دریافت کنند.

شماره شانزدهم دوفصلنامه «نشانی» در ۸۴ صفحه با قطع رحلی از سوی مدیریت آفرینش‌های ادبی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شده است.

شانزدهمین دوفصلنامه «نشانی»

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =