«فوتبال در فصل شکار» تازه‌ترین رمان کانون منتشر شد

رمان «فوتبال در فصل شکار» روایتی است از نوجوانانی که در کنار تمرین برای پیروزی در لیگ فوتبال مدرسه، تلاش می‌کنند تا به حفظ محیط زیست کمک کرده و از شکار بی‌رویه پرندگان ازسوی یکی از همسایه‌های خود جلوگیری کنند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، یکی از مزیت‌های آثار حوزه کودک و نوجوان که در کانون پرورش فکری منتشر می‌شود، توجه به موضوع‌های مختلف همچون، زندگی‌نامه، محیط‌ زیست و... بوده و برخی از آن‌ها نیز داستان‌هایی است با محوریت آموزه‌های قرآنی و دینی یا مباحثی مرتبط با سینما و تئاتر و سرگرمی؛ این آثار از سوی نویسندگان مختلف و متناسب با گروه‌ سنی بچه‌ها نوشته می‌شود و در موارد لزوم ازسوی تصویرگران نقش‌هایی نیز به آن‌ها اضافه می‌شود تا هر چه بیشتر بر جذابیت‌ کتاب‌ها بیفزاید و در جلب‌نظر کودکان و نوجوانان موثر واقع شود.

رمان «فوتبال در فصل شکار» نیز یکی از همین دست آثار و از مجموعه «رمان نوجوان امروز» کانون است که برای گروه سنی نوجوان و ازسوی مژگان کلهر نوشته شده است که در خلال داستان مطالبی در خصوص محیط زیست و نوع رفتار با طبیعت ارائه می‌کند.

نویسنده در این اثر برهه‌ای از حیات نوجوانانی را به تصویر می‌کشد که در مسیر رسیدن به اردوی ورزشی دچار چالش‌هایی می‌شوند و درصدد رفع آن برمی‌آیند. دختران این گروه از بچه‌ها که در یک مجتمع زندگی می‌کنند و در مدرسه‌ای مشترک هم درس می‌خوانند به رهبری «بهار» تیم فوتبالی تشکیل می‌دهند و برای شرکت و پیروزی در لیگ دانش‌آموزی تمرین می‌کنند. برای تیم‌شان لباس یک دست سفارش می‌دهند و برخلاف نظر پسران مجتمع نتیجه خوبی از حضور در لیگ دریافت می‌کنند.

پدر بهار نیز یکی از کارمندان سازمان محیط زیست است و تلاش می‌کند فعالیت‌هایی مثل جمع‌آوری زباله از طبیعت به همراه بچه‌ها، پیاده‌روی سالمندان در روز هوای پاک و... را به کمک فرزندش انجام دهد تا بتواند ترفیع بگیرد. برای همین هم سعی می‌کند یک اردوی چند ساعته را تدارک ببیند تا به کمک بچه‌های بالای ۱۰ سال مجتمع به طبیعت رفته و زباله‌ها را جمع‌آوری کنند یا از نگهداشت حیواناتی که طبیعت محل زندگی‌شان است ازسوی خانواده‌هایی که در مجتمع زندگی می‌کنند، جلوگیری کند. در ابتدا با چالش‌هایی مواجه می‌شود اما هر چه داستان پیش می‌رود موفقیت‌های او در این راستا بیشتر می‌شود.

یکی دیگر از پیرنگ‌های اصلی این رمان، داستان شکارچی پرنده‌هاست؛ مردی که در یکی از بلوک‌های این مجتمع زندگی می‌کند و در خفا به شکار می‌رود و سپس پیکر این موجودات را برای نگهداری طولانی مدت (تاکسیدرمی) آماده می‌کند. تلاش بچه‌های مجتمع برای پایان دادن به این کار نیز از دیگر مواردی است که نویسنده به تصویر می‌کشد.

«فوتبال در فصل شکار» اثر مژگان کلهر مناسب گروه سنی نوجوان (بالای ۱۵ سال) در ۶۴ صفحه و با شمارگان ۲هزار و ۵۰۰ نسخه از سوی انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شده است.

علاقه‌مندان می‌توانند این رمان را با قیمت ۱۸هزار تومان از فروشگاه‌های کانون پرورش فکری در سراسر کشور و پایگاه فروش اینترنتی محصولات کانون به نشانی Digikanoon.ir تهیه کنند.

«فوتبال در فصل شکار» تازه‌ترین رمان کانون منتشر شد

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =