طراحی  اسباب‌بازی،  رشته جدید دانشگاهی در دوره کارشناسی ارشد

رشته طراحی اسباب‌بازی به عنوان گرایش طراحی صنعتی در دوره کارشناسی‌ارشد از سال تحصیلی آینده در برخی از دانشگاه‌های کشور راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، با پیگیری‌های شورای نظارت بر اسباب‌بازی کانون، برنامه درسی دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته رشته طراحی صنعتی گرایش طراحی اسباب‌بازی تدوین و سپس پیگیری‌ها منجر به دریافت تاییدیه این برنامه به شماره ۵۳۴۸/۱۴۰۲/دش روز ۲۳ خرداد ۱۴۰۲ از شورای تحول و ارتقای علوم انسانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و در نهایت تصویب در نشست شماره ۹۶۲ روز ۲۵ تیر ۱۴۰۲ شورای عالی برنامه‌ریزی آموزشی این وزارت خانه شد.

این برنامه درسی در سه فصل: مشخصات کلی، جدول‌های واحدهای درسی و سرفصل دروس تنظیم شده است و برای اجرا در دانشگاه‌ها و موسسه‌های آموزش عالی پس از اخذ مجوز پذیرش دانشجو از شورای گسترش آموزش عالی و سایر ضوابط و مقررات مصوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ابلاغ خواهد شد.

قرار است برنامه درسی این رشته تحصیلی با شروع سال تحصیلی ۱۴۰۳- ۱۴۰۴ به مدت پنج سال و پس از آن نیز در صورت تشخیص کارگروه تخصصی مربوطه بازنگری شود.

بر اساس این گزارش در سال ۱۳۹۸ و در حاشیه پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی نشستی تخصصی با عنوان «آموزش و پژوهش در صنعت اسباب‌بازی» برگزار شد که در آن  لزوم تأسیس این رشته و اعلام آمادگی برخی دانشگاه‌ها و ارائه طرح تدوین رشته طراحی اسباب‌بازی مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت و آن زمان با پیگیری‌های شورای نظارت بر طراحی، ساخت و توزیع اسباب‌بازی و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در جریان تدوین قرار گرفت.

این برنامه به همت حمیدرضا عمارلو، عضو هیئت علمی دانشگاه هنر اسلامی تبریز؛ بابک امرایی، عضو هیئت علمی دانشگاه هنر اسلامی تبریز؛ فوائد نجم‌الدین، عضو هیئت علمی دانشگاه علم و فرهنگ و آیدین مهدی‌زاده‌تهرانی، رئیس دبیرخانه شورای نظارت بر طراحی، ساخت و توزیع اسباب‌بازی تدوین شد و پس از طی مراحل مختلف تأیید رشته به تصویب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رسیده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =