کد خبر: 337528
تاریخ انتشار: ۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۰
استقبال از قصه‌گویی مربی کانون در جشنواره «شهاب» عراق

اجرای قصه‌گویی بتول کیمیایی مربی مرکز فرهنگی هنری کانون پرورش فکری شهرستان عسلویه در جشنواره قصه‌گویی «شهاب» مورد توجه حاضران این رویداد قرار گرفت.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، بتول کیمیایی مربی مرکز فرهنگی هنری نخل تقی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرستان عسلویه استان بوشهر با اشاره به داستان «کاکلی» که در جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی «شهاب» اجرا کرده است گفت: قصه من راجع‌به «کاکلی» بود. کاکلی گنجشک کوچولویی است که تصمیم می‌گیرد با یک فیل بجنگد تا آن را از سرزمینش بیرون بیندازد ولی وقتی می‌بیند به تنهایی نمی‌تواند، از دوستانش کمک می‌گیرد و....

وی درباره علت انتخاب قصه کاکلی برای اجرا در جشنواره بیان کرد: کاکلی گنجشک کوچولویی است که از دست ظلم و ستم‌های فیل خسته می‌شود و تصمیم می‌گیرد با فیل بجنگد. قصه فیل و گنجشک یک قصه قدیمی و فولکلور ایرانی است که بعضی قسمت‌هایش از سوی خود قصه‌گو با مضمون پیام محتوایی تربیتی «درایت و همیاری» با موضوع کودکان غزه درآمیخت و برای کودکان و نوجوانان عراقی اجرا شد.

استقبال از قصه‌گویی مربی کانون در جشنواره «شهاب» عراق

کیمیایی با ابراز خرسندی از تعامل بچه‌ها با قصه و قصه‌گوها اظهار کرد: تعامل بچه‌ها خوب بود و دقیق قصه‌ها را گوش می‌دادند چراکه فرهنگ قصه و قصه‌گویی در کشور عراق ریشه و سابقه‌ای قدیمی دارد.

این قصه‌گو تصریح کرد: من خوشحال هستم که در این جشنواره حضور داشتم تا با کمک قصه، کاری برای کودکان غزه انجام بدهم. قدمی که من می‌توانم برای کودکان غزه بردارم، قصه‌گویی است.

وی افزود: قصه‌ها اهرم‌های قوی هستند و برای شناخت فرهنگ‌های متفاوت دنیا به کودکان می‌توان از قصه کمک گرفت.

استقبال از قصه‌گویی مربی کانون در جشنواره «شهاب» عراق

بتول کیمیایی همچنین قصه‌ دیگری با نام (دعاء الفار الصغیر) «دعای موش کوچولو» را در مجموعه مدینه الاحلام (شهر رویاها) که زیر نظر موسسه الهدای بغداد فعالیت دارد، اجرا کرد و با استقبال حضار مواجه شد. صداسازی حین اجرای قصه‌گویی و گفتمان قصه‌گویی به زبان عربی هم‌نوایی مناسبی با کودکان و نوجوانان حاضر در برنامه ایجاد و سبب اشتیاق و جلب نظر مخاطبان شد.

وی علاوه بر قصه‌گویی در نخستین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی «شهاب» که در کشور عراق برگزار شد، در سفارت جمهوری اسلامی ایران نیز با کودکان و نوجوانان ایرانی مقیم در این کشور دیدار کرد و در ادامه به برگزاری کارگاه‌های هنرخلاق، شعرخوانی، کاردستی و مسابقه آموزشی برای کودکان و نوجوانان پرداخت.

در جریان این جشنواره جلیل خزعل نویسنده و شاعر کودکان و نوجوانان عراقی و مدیر جشنواره قصه‌گویی «شهاب» نیز از انتخاب قصه «کاکلی» و متناسب بودن آن با گروه سنی کودکان در پیامی با بیان این‌که انتخاب قصه بسیار امر مهم و ضروری است از بتول کیمیایی تشکر کرد.

وی مضامین مهم اخلاقی مانند ظلم نکردن به موجودهای کوچک و ضعیف‌تر، مغرور نبودن به خاطر زور بازو و... را از نکته‌های مثبت این داستان عنوان کرد.

بتول کیمیایی داستان خود را با یادی از زنده‌یاد سردار قاسم سلیمانی شروع و در پایان اجرای خود را به کودکان شهید غزه هدیه کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =