نشست رسانه‌ای تشریح برنامه‌های کانون زبان ایران برگزار شد

رئیس کانون زبان ایران به مناسبت هفته دولت، به تشریح فعالیت‌های این موسسه آموزشی پرداخت.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، در این نشست خبری که با حضور خبرنگاران رسانه‌های جمعی برگزار شد، غلامرضا کیانی در ابتدا با گرامی‌داشت یاد شهیدان حوزه تعلیم و تربیت به ویژه شهیدان رجائی و باهنر، هفته دولت را تبریک گفت.

وی با اشاره به اینکه سوال‌های رسانه‌ها، انعکاس پرسش‌های حداقل ۳۰۰هزار زبان‌آموز و خانواده‌های آنها در هر ترم از کانون زبان است، به ارائه گزارشی از فعالیت یکساله کانون زبان ایران از تیر ۱۴۰۰ تا تیر ۱۴۰۱پرداخت.

کیانی گفت: شروع کار مدیریت فعلی با شعار محوری «ایران برای کانون؛ کانون برای ایران» آغاز شد و تعبیر این شعار برگرفته از این متن است: «اراده یکایک ما رهگشای اعتلای نهادی برای کودک امروز، نوجوان فردا و نسل آینده و سرلوحه ما کارایی، اثربخشی، نمونه‌پروری و نوآوری برای آینده‌ای روشن، آرمانی و نویدبخش».

رئیس کانون زبان ایران سپس گزارش عملکرد یکساله کانون زبان ایران را در سه بخش فعالیت‌های بنیادی، فعالیت‌های نیمه‌بنیادی و فعالیت‌های کوتاه‌مدت دسته‌بندی کرد و از اهم فعالیت‌های انجام‌گرفته به تحلیل سیستم با استفاده از دریافت اطلاعات از صف، با نگاه برنامه‌محور، سندمحور (سند تحول آموزش و پرورش، سند ملی برنامه درسی و سند راهبردی کانون زبان ایران) اشاره داشت و افزود: گفتمان دانشگاه و کانون زبان ایران «هم‌اندیشی» ایجاد کرد و برون‌داد آن ۱۸۹ عنوان پژوهش کاربردی بود که در نهایت به تدوین آئین‌نامه پژوهش‌های کاربردی و راه‌اندازی سامانه پژوهش‌های کاربردی منجر شد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به تلاش گسترده برای جذب نخبگان برای ریل‌گذاری فعالیت‌ها و درون‌دادهای سیستم (اعم از محتوا، مدرسان و کارکنان) که در نهایت به «معماری کلان برنامه درسی کانون زبان» منجر می‌شود اشاره کرد و با ابلاغ آن در هفته دولت از این طرح که برای اولین بار در کانون زبان ایران اجرا شده است به‌عنوان طرحی یاد کرد که همه ارکان کانون زبان ایران به آن وفادار خواهند ماند.

کیانی درباره تربیت مدرس گفت: بر اساس مبانی و پارادایم‌های آموزش زبان، تربیت مدرس به شکل پیوسته و حداقل سه بار در سال در بخش انگلیسی و هفت زبان دیگر انجام گرفته و در مجموع حدود ۵۰۰ نفر از جوانان این مرز و بوم با گذر از فرآیندهای ارزیابی شایسته ‌محور جذب کانون زبان ایران شده‌اند.

وی تصریح کرد: تکیه برفناوران داخل باعث خروج از برون‌سپاری فعالیت‌ها شد که درنهایت تنها در یک مورد، هزینه آزمون‌های مجازی از سرانه ۵۰۶۳ تومان به سرانه ۴۷۸ تومان کاهش یافت که به‌رغم تورم‌ سالانه، هزینه‌های این بخش نسبت به سال ۹۹، یک یازدهم و در مقایسه با سال ۱۴۰۰ یک دهم بوده است و همین اقدام در بخش آموزش مجازی نیز به بهره‌ور شدن سیستم آموزش مجازی و کاهش هزینه‌ها منجر شد.

در بخشی دیگر از این نشست رئیس کانون زبان ایران به تغییرهای تدریجی در روش تدریس، آزمون و سرفصل دروس اشاره داشت و با بیان مثال‌هایی در حیطه آزمون‌های بخش شنیداری، افزایش تعداد سوال‌ها و قرار دادن آزمون میان‌ترم ادامه داد: مفهوم «ارزشیابی برای یادگیری» جایگزین «ارزشیابی از یادگیری» شد که همگام با برنامه‌های نوین علمی در عرصه بین‌الملل است.

وی افزود: در سال گذشته فعالیت کانون زبان ایران در عرصه روایت‌پژوهی اینگونه بود که شش نظرسنجی از مدرسان، کارشناسان، زبان‌آموزان و والدین آنها صورت گرفت و نتایج آن نشان داد بالغ بر ۹۰درصد زبان‌آموزان و خانواده آنها از خدمات صف و ستاد کانون زبان ابراز رضایت کردند.

کیانی در حوزه اداری و مالی، نیروی انسانی را گنجینه سازمان خواند و از تلاش جهادی و شبانه‌روزی برای رسیدگی به امور مربوط به یک میلیون زبان‌آموز در سال خبر داد.

وی ادامه داد: درآمد کانون زبان ایران در تابستان امسال تقریبا دو برابر سال گذشته بوده و به دلیل اینکه صادقانه با مردم سخن گفتیم و آنها را در تصمیم‌گیری مشارکت دادیم، حتی افزایش شهریه زبان‌آموزان باعث کاهش تعداد آنها نشده است.

کاهش منابع انسانی به رغم افزایش ۲۰۰هزار نفری زبان‌آموزان، آغاز فعالیت کارگروه آمایش و بهره‌وری و همچنین تخفیف به زبان‌آموزانی که زبان‌آموز جدید به کانون معرفی می‌کنند از دیگر محورهای این بخش از صحبت‌های کیانی بود.

در ادامه کیانی اظهار کرد: در حوزه روابط عمومی با وجود کمبود نیروی انسانی از طریق درون‌سپاری، فعالیت‌های مفیدی صورت گرفته است که یک مورد آن تولید سرود کانون زبان ایران با همکاری استان سمنان است.

رئیس کانون زبان ایران در بخش پایانی صحبت‌های خود گفت: برای نخستین بار در کانون زبان ایران، حوزه نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت راه‌اندازی شد و به فعالیت‌هایی مانند شاخص‌سازی، ارزیابی، طراحی مدل‌های ۳۶۰ درجه پرداخت و همچنین سامانه ارزیابی عملکرد سازمانی را مستقر ساخت. به گونه‌ای که تمامی کارها بر اساس برنامه‌محوری و تبعیت از سندهای راهبردی بالادستی است تا همه بخش‌ها و واحدها بدانند خروجی هر ماه و هر فصل آنها چیست و بتوانند به میثاق خود با کانون زبان ایران، مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مردم و خداوند متعال پایبند باشند.

سپس غلامرضا کیانی پاسخگوی سوال‌های خبرنگاران شد. وی در پاسخ به سوالی درباره دوره تربیت مدرس گفت: دوره تربیت مدرس به صورت سه‌فازی برای پائیز فراخوان خواهد داشت و حداکثر تا آذر، دوره تربیت مدرس جدید آغاز به کار خواهد کرد.

کیانی در پاسخ به سوال دیگری درباره آزمون‌های بین‌الملل بیان کرد: مجوز چهار آزمون بین‌الملل زبان فرانسه، اسپانیایی، آلمانی و روسی اخذ شده و دو آزمون برای زبان ترکی در حال پیگیری است.

وی در پاسخ به سوالی درباره محتوای آموزشی اظهار کرد: کانون زبان ایران قدرت و ادعای مرجعیت آموزش زبان را دارد و می‌تواند علاوه بر آموزش غیررسمی، به حوزه آموزش رسمی نیز ورود کند. این امر از طریق به‌روزرسانی محتوای آموزش زبان کشور با تعامل با آموزش و پرورش، سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی درسی، شورای عالی آموزش و بخش‌های عمومی و خصوصی و با استفاده از الگوهای جدید و استفاده از هویت دینی و بومی، به صورت معنادار، انجام خواهد شد.

همچنین رییس کانون زبان ایران به برگزاری دومین همایش جهان اسلام که در سال ۱۴۰۲ برگزار می‌شود اشاره کرد و دستاوردهای این برنامه را مرجعیت کانون زبان ایران در عرصه آموزش زبان در سطح منطقه و کشورهای حوزه مقاومت و حتی آسیای میانه خواند که با اراده مدیران و تصمیم‌گیران کشور محقق خواهد شد.

کیانی در پاسخ به سوالی در مورد زبان‌های غیرانگلیسی گفت: بر اساس توصیه مقام معظم رهبری، برای پوشش زبان‌های غیرانگلیسی برنامه داریم و همه محتوای فعلی ما محتوای تولیدی است و همچنین جهت جذب زبان آموز و ارائه تخفیف در بخش جذب گروهی با ۳۰ موسسه و دانشگاه و ... تفاهم‌نامه همکاری امضا کرده‌ایم. تنها در یک مورد، آموزش ویژه گویش عراقی را همزمان با هفته دولت و برای زائران اربعین طراحی و اجرا کرده‌ایم .

وی در پایان اعلام کرد که کانون زبان در حدود سه هزار مدرس و نزدیک به ۴۰۰ شعبه در ۳۱ استان کشور دارد و استان تهران دارای ۴۸ مرکز آموزشی است و ابراز امیدواری کرد که در سال آینده، کانون زبان ایران بتواند از آمار پیش از کرونایی خود نیز پیشی بگیرد و رسیدن به آمار یک‌میلیون و ۲۰۰هزار نفر زبان آموز در سال را هدف‌گذاری کرده است.

در ادامه این نشست رسانه‌ای بهجت تربتی‌نژاد، معاون آموزشی کانون زبان ایران نیز پاسخگوی بخش دیگری از سوال‌های خبرنگاران بود.

تربتی‌نژاد در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره وجه افتراق کانون زبان نسبت به موسسات دیگر گفت: مدرسان کانون زبان از فیلترهای کیفی مختلفی عبور می‌کنند و محتوای کانون زبان، کاملا بومی است و هیچ‌گونه تضادی با مسائل دینی و فرهنگی ما ندارد. همچنین برنامه‌ریزی‌هایی جهت حضور زبان‌آموزان از همه گروه‌های سنی وجود دارد.

وی افزود: جلسه‌های منظم ملاقات با اولیاء و فرآیند آموزش مطابق با استانداردهای جهانی از دیگر شاخصه‌های کانون زبان ایران است.

معاون آموزشی کانون زبان ایران در ادامه به سوال یکی از خبرنگارها درباره نحوه ثبت‌نام و چگونگی برگزاری دوره آموزش گویش عراقی پاسخ گفت و در پایان با اشاره به راه‌اندازی بخش آموزش‌های ویژه از اعلام آمادگی کانون زبان ایران جهت تولید محتوا و برگزاری دوره‌های آموزشی خبر داد.

نشست رسانه‌ای رییس کانون زبان ایران عصر روز یک‌شنبه ۶ شهریور ۱۴۰۱ در ساختمان کانون زبان ایران واقع در خیابان فجر برگزار شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =