ردی از «آب» روی کاغذ نقاشی

هشتمین مسابقه و نمایشگاه دو سالانه بین‌المللی نقاشی کودکان و نوجوانان تهران در سال 1395 به موضوع «آب» به عنوان یکی از جلوه‌های زیبایی و طراوت جهان هستی، اختصاص یافته است.

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، این مسابقه‌ با موضوع «آب» و «آزاد» و با هدف آشنایی کودکان و نوجوانان سراسر جهان با راه‌های صرفه‌جویی در مصرف آب و آشنایی با پیامدهای ناشی از وقوع بحران آب، از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود.
مسئله‌ی آب در حال حاضر یکی از چالش‌های مهم و جدی در جهان است و امروزه عواملی از قبیل تغییر شرایط آب و هوایی، گسترش روزافزون جمعیت و استفاده نابهنجار و غیر اصولی از منابع آبی، این نعمت حیات‌بخش را در خطر کاستی شدید قرار داده است .
بر همین اساس، «همه موجودات هستی (پرندگان، حیوانات، گیاهان و...) حق استفاده از آب را دارند»، «همه ما موجودات زنده در حفظ منابع آبی نقش داریم»، «من هم در مصرف درست آب مسئولم»، «درست استفاده کردن از آب را به یکدیگر یاد بدهیم» و «در هنگام گردش در طبیعت برای تمیز نگه داشتن آب چشمه‌ها و رودخانه‌ها تلاش کنیم» از جمله موضوع‌های این مسابقه بین‌المللی به شمار می‌رود.
بر اساس فراخوان منتشر شده به دو زبان فارسی و انگلیسی، شرکت کنندگان در چهار گروه سنی 4 تا 6 سال، 7 تا 9 سال، 10 تا 12 سال و 13 تا 16 سال می‌توانند آثار خود را با تکنیک آزاد (گواش، پاستل، آبرنگ، مداد رنگی، کلاژ، چاپ و ...به جز کلاژ برجسته) به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
بر اساس این گزارش، اندازه آثار باید دست‌کم 21 در 29 و در نهایت 50 در 70 باشد، از هر شرکت کننده تنها یک اثر پذیرفته می‌شود و روی آثار چیزی نباید نوشته شود و در عین حال آثار بدون قاب باشد و تکمیل فرم شناسنامه اثر به صورت خوانا نیز الزامی است.
کودکان و نوجوانانی ایرانی تا اول مهر و شرکت‌کنندگان خارجی تا 15 مهر 1395 (6 اکتبر 2016) فرصت دارند تا آثار خود را به نشانی ایران، تهران، خیابان دکتر فاطمی، خیابان حجاب، مرکز آفرینش‌های فرهنگی‌هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ارسال کنند.
گفتنی است شماره تلفن‌ 88951503 و نمابر 88971316 برای پاسخ‌گویی به سوال‌های شرکت کنندگان در نظر گرفته شده است. 

فراخوان مسابقه بین‌المللی نقاشی تهران