نشست هم‌اندیشی هفته ملی کودک برگزار شد

نشسست هم‌اندیشی و برنامه‌ریزی هفته ملی کودک با حضور نمایندگانی از ۱۲ نهاد و سازمان در حالی برگزار شد که «کودک و پساکرونا» یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مطرح شده در این نشست بود.

به گزارش اداره‌کل روابط‌ عمومی و امور بین‌الملل کانون، سه‌شنبه۳۰ شهریور ۱۴۰۰ درحالی دغدغه‌ها و چالش‌های حوزه کودک و نوجوان به بحث گذاشته شد که نمایندگان حاضر در این ‌هم‌اندیشی به بیان دیدگاه‌های خود درباره‌ی شعار روز جهانی کودک و نام‌گذاری روزهای هفته کودک پرداختند.
براساس این گزارش ابوالقاسم سلیمانی دبیر هفته ملی کودک در ابتدای این نشست به روند برنامه‌ریزی‌های هفته ملی کودک سال ۱۴۰۰ در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان پرداخت. وی با اشاره به جلسه‌های برگزار شده با مدیرعامل و معاونت فرهنگی این مجموعه، شعارها و نام‌گذاری‌های پیشنهادی را حاصل جمع‌بندی‌هایی دانست که از سوی شورای معاونان و نمایندگان ۳۱ استان کشور شکل گرفته است. 
مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون تاکید کرد که این جمع‌بندی‌ها با توجه و تاکید بر نیازهایی شکل گرفته است که از سوی استان‌های مختلف به دبیرخانه هفته ملی کودک ارسال شده است.
سلیمانی در بخش دیگری از سخنان خود اذعان داشت که برنامه‌های حضوری این هفته با توجه به همه‌گیری موجود، نیازمند تایید ستاد کرونا خواهد بود.

وی گفت: «کانون برنامه‌های شاد و مفرحی را برای اجرا در فضاهای آزاد مد نظر دارد که اجرای نمایش، بخشی از آن‌هاست. با این‌حال اجرایی شدن این طرح‌ها نیازمند نزدیک شدن به هفته ملی و بررسی وضعیت بیماری خواهد بود.» 
کارشناسان از چالش‌های حوزه کودک گفتند
وضعیت کودکان در دوران پسا کرونا یکی از موضوع‌های مورد بحث در این نشست بود. نمایندگان ارگان‌های مختلف ضمن اعلام دیدگاه‌های خود درباره‌ی شعار و نام‌گذاری هفته ملی کودک اعلام کردند که مهم‌ترین نیاز کودکان ایران در دو سال اخیر نیازهای اجتماعی و آسیب‌های آموزشی بوده است که پس از گذر از دوران همه‌گیری بیماری، اثرهای آن دیده خواهد شد.
مساله عدالت آموزشی از جمله نکته‌های طرح شده در این نشست بود. سمیه شیخ‌محمدی از سازمان هلال احمر با مطرح کردن این موضوع که در دو سال اخیر بسیاری از کودکان از تحصیل بازمانده‌اند، توجه به وضعیت روحی و روانی این دسته از بازماندگان از تحصیل را خواستار شد.
حجت‌الاسلام حامد تقدیری از سازمان تبلیغات اسلامی نیز به موضوع ارتباط مسئولان با کودکان و وظایف آن‌ها پرداخت. وی خاطرنشان کرد ساخت آینده تک تک کودکان بخشی از وظایف مسئولان در بخش‌های مختلف است. توجه به این امر و پرسش در این زمینه می‌تواند موضوعی قابل پیگیری باشد.

سهیل سلیمیان از شهرداری تهران نیز از جمله حاضرانی بود که بار دیگر به عوارض کرونا و تاثیرات آن بر کودکان پرداخت. وی دوربودن کودکان در جامعه را خطر مهمی خواند که به زودی آسیب‌های آن مشخص خواهد شد. عدم تعامل کودک با هم‌سن‌و سالان و دوری از مناسبات و رفتارهای اجتماعی نیز از جمله مباحث مطرح شده از سوی این کارشناس بود.

در بخش دیگری از این نشست مساله‌ی اجرایی شدن شعارها و نام‌گذاری‌ها در طول سال مطرح شد. دبیر هفته ملی کودک در پاسخ به این مباحث به فعالیت‌های دو سال اخیر کانون در مجازی کردن فعالیت‌ها و ادامه روابط اجتماعی اعضا از طریق فضای مجازی اشاره داشت. وی همچنین به تداوم اجرایی شدن طرح‌ها و مباحث هفته ملی کودک در طول سال پرداخت.
صلح و مهرورزی، امنیت کودکان و بزهکاری، مشکلات روحی و روانی کودکان از دیگر نکته‌هایی بود که این کارشناسان خواستار پرداختن به آن در حوزه کودک و نوجوان بودند.

ضرورت مشارکت نهادها و ارگان ها در برنامه‌ریزی‌های حوزه کودک و نوجوان
مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز در این نشست حضور داشت. وی به ضرورت همکاری نهادها و ارگان‌های مختلف در حوزه کودک اشاره داشت. علی‌اکبرزاده گفت: «اگرچه نهادهایی مانند آموزش و پرورش و کانون به طور مستقیم با کودکان در ارتباطند. با این حال در نهادهای غیرمرتبط تمام کارمندان والدینی هستند که هدف از حضور و فعالیت آن‌ها ساخت آینده برای فرزندانشان است. از همین رو به اشتراک‌گذاری پیشنهادها، افکار، و نقدها راه‌گشا خواهد بود.»
مهدی علی‌اکبرزاده با اشاره به این موضوع که رسالت تمام نهادها و سازمان‌ها تربیت نسل آینده است از تمامی ارگان‌ها دعوت کرد تا در برنامه‌ریزی‌های این حوزه سهیم شوند.
در پایان این نشست سلیمانی ضمن تشکر از حضور کارشناسان و فعالان حوزه کودک در این نشست عنوان کرد که پس از جمع‌بندی نظرها و دیدگاه‌های اعلام شده به زودی شعار روز جهانی کودک و عناوین روزهای هفته ملی کودک اعلام خواهد شد.
یادآوری می‌شود مدیرکل کانون استان تهران و نمایندگان سازمان‌های بهزیستی، جمعیت هلال‌احمر، راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ، یونیسف، سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت دادگستری، شهرداری تهران، کمیته امداد امام خمینی، وزارت میراث فرهنگی، وزارت بهداشت، سازمان آتش‌نشانی و صداوسیما در این نشست حضور داشتند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =