نشست سینماگران با اعضای مراکز کانون برگزار شد

نشست هنرمندان، چهره‌های تلویزیویی، مجریان برنامه‌های کودک و نوجوان با اعضای مراکز فرهنگی هنری کانون در موزه سینما برگزار شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، در نشست سینماگران با اعضای فعال مراکز فرهنگی هنری کانون، مسئولان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از تلاش خود برای فعال‌کردن سینماهای کانون خبر دادند.

نشست سینماگران با اعضای فعال مراکز فرهنگی هنری کانون عصر روز ۱۷ مهر ۱۳۹۸ هم‌زمان با هفته ملی کودک با حضور مرضیه برومند، گیتی خامنه، الهه رضایی، امیرحسین صدیق و رضا فیاضی در محل باغ فردوس برگزار شد و در محیطی مملو از نشاط بچه‌ها به بیان خواسته‌های خود از سینماگران پرداختند.

کمبود سینماهای مختص نمایش فیلم‌های این گروه سنی و نبودن فیلم‌هایی با دغدغه‌های نوجوانانه و... فهرست درخواست بچه‌ها بود.

مرضیه برومند کارگردان در این زمینه گفت: حضور ما در کنار شما به سبب آن است که می‌خواهیم بدانیم شما به عنوان مهم‌ترین مخاطبان سینمای کودک و نوجوان دوست دارید که چه فیلم‌هایی با چه محتوایی برای‌تان تولید شود.

وی با تاکید بر عضویت خود در شورای طبقه‌بندی فیلم‌های سینمایی تاکید کرد: متاسفانه در این شورا فیلم‌ کودک برای بررسی نمی‌آید. فیلم‌های کودک باید بررسی شوند. این حرف مردم است. من در شورا هم تاکید داشته و دارم که اغلب فیلم‌ها مناسب کودکان و نوجوانان نیستند.

این کارگردان تصریح کرد: غفلت از موضوع‌های مرتبط با دغدغه‌های نوجوانانانه خود مقوله‌ای جداست. واقعیت آن است که ما، نوجوانان را فراموش کرده‌ایم. مسائل نوجوانان بیشتر با خط قرمزهایی در جامعه ما مواجه‌اند. در حالی‌که پاک کردن صورت مسئله درست نیست. من هم معتقدم درباره نوجوانان فیلم کمی ساخته شده و می‌شود و مسائل آنان در فیلم‌هایشان نمایش داده نمی‌شوند.

برومند در بخش دیگری از سخنان خود گفت: کانون باید در سالن‌های متعدد خود فیلم‌های سینمایی کودکان را بع نمایش بگذارد چون فیلم‌های کودک عمدتاً تاریخ مصرف ندارد و می‌تواند بارها و بارها برای نسل‌های مختلف تکرار شود. مسئولان وزارت ارشاد و فرهنگی! ما جایی برای تماشای فیلم‌های کودکان نداریم. در حالی‌که باید در همه مراکز فرهنگی هنری کانون این سالن و اتاقی برای نمایش فیلم‌های کودکان، وجود داشته باشد.

گیتی خامنه در بخشی از این نشست نیز گفت: سینمای کودک باید از طریق کتابخانه‌های کانون قابلیت تماشا را داشته باشد. بچه‌های ما باید با فیلم‌هایی مثل «پاتال و آرزوهایش»، «یک سفر جادویی»، «گلنار» و... آشنا باشند. با بازسازی و ارتقای کیفیت آنان، بچه‌ها می‌توانند در کتابخانه‌های کانون به تماشای آن‌ها بپردازند.

وی افزود: آموزش و پرورش ما یک عالمه سالن بی‌استفاده دارد. چرا درهای آن‌ها بسته است و فعالیتی نمی‌کنند؟ این حق بچه‌های ماست که در سالن‌های امن به تماشای فیلم‌های مورد علاقه‌شان بنشینند.

خامنه تاکید کرد: من فکر می‌کنم خود بچه‌ها باید در این زمینه اقدام کنند و خودشان را دست کم نگیرند. آن‌ها باید از هر فرصتی استفاده کنند تا صدایشان را به دست‌اندرکاران برنامه‌ها برسانند. اگرچه ممکن است این موضوع زمانی طول بکشد اما همه کارهای کوچک در نهایت روزی تبدیل به حرکت‌های بزرگ می‌شود.

نشست سینماگران با اعضای فعال مراکز کانون عصر روز ۱۷ مهر ۱۳۹۸ با نمایش محیطی «زندگی در اعماق اقیانوس» به کارگردانی زهرا مریدی، بازدید از موزه سینما و پخش فیلم «رهایی» و «عمو سیبیلو» پایان یافت.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =