جشنواره قصه‌گویی منطقه‌ی پنج کانون در گرگان آغاز شد

مرحله‌ی منطقه‌ی بیست‌ودومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی با حضور ۳۵ قصه‌گوی راه‌یافته از ۷ استان کشور به میزبانی استان گلستان روز ۲۱ آبان ۱۳۹۸ در گرگان آغاز شد.

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، در این جشنواره به مدت دو روز ۳۵ قصه‌گو از استان‌های تهران، البرز، خراسان شمالی، مازندران، گیلان، سمنان و گلستان برای راه‌یابی به مرحله‌ی ملی و بین‌المللی با هم به‌رقابت می‌پردازند.

استاندار گلستان: کرسی قصه‌گویی، نُقل محفل خانواده است

هادی حق‌شناس استاندار گلستان به مناسبت برگزاری بیست‌ودومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی منطقه‌ی پنج در گرگان در پیامی  اظهار داشت: زیباترین مناظر معنوی و بالندگی انسان از دریچه‌ی روشن قصه با ما در میان گذاشته می‌شود.

 وی هم‌چنین در پیام خود آوره است: قصه‌ها در قرآن، این والاترین کتاب آسمانی، همواره با کلام مهر و شوق درآمیخته و روح و سرشت انسانی را به ملکوت وصل می‌کند و از دیرباز، کرسی قصه‌گویی، شیرینی و نَقل محفل نهاد مقدس خانواده بوده است.

استاندار گلستان در ادامه پیام خود آورده است: چه لحظه‌های زیبایی که با بیان گرم و دلنشین پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها برای کودکان به یادگار ماند و جاودانه شد، قصه‌ای که با تمام ویژگی‌ها و ظرفیت‌هایش، آرام آرام پناه لحظه‌های‌مان شد، نَقل‌هایش به جانمان نشست، حماسه‌اش بیدارمان کرد و حلاوتش گوش جان‌مان را شنوا کرد تا بدین روزگار، که باید امانت قصه توسط قصه‌گویانی متبحر و مجرب بازگو شود و در نهاد پاک کودکان این سرزمین جاودانه بماند.

مفتخریم که آبان رنگارنگ گلستان، نگارستان ایران، امسال، نقش و رنگش دو چندان خواهد شد و با همت عالی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان این استان، برای بار نخست میزبان بیست و دومین جشنواره‌ی منطقه‌ای قصه‌گویی خواهد بود.

شیرین سخنان، قصه می‌گویند

بر اساس این گزارش در نوبت صبح روز نخست این رویداد قصه‌هایی با عنوان‌های «خاله پیرزن»، «پری نازه دست درازه»، «مار و خرگوش»، «الاغ و سگ»، «شالو مش حسن»، «هدیه‌ای برای خدا»، «فریاد نی»، «کشاورز و خروس» و «به خاطر یک تکه پنیر» روایت می‌شود.

هم‌چنین در نوبت عصر اولین روز از برگزاری مرحله‌ی منطقه‌ای جشنواره قصه‌گویی در گرگان قصه‌های «مهربانترین آدم برفی»، «پرواز خربزه‌ای»، «دختری به اسم فرشته»، «سفید آزاد»، «دیگ کهنه»، «بالا»، «پیرمرد و پیرزن»، «شهرزاد و قصه‌هایش»، «پرواز کن پرواز»، «کوه اسرار آمیز»، «خاله ماندگار و دخت گلابی»، «اکوان دیو»، «ننه منصور و گل‌بهار» برای مخاطبان و علاقه‌مندان قصه‌گویی می‌شود.

بر همین اساس در روز ۲۲ آبان‌ نیز قصه‌گویان به روایت قصه‌هایی با عنوان‌های «پیراهن بی‌بی نازنین»، «قدم نازنین»، «بشنو از نی»، «رسم قدیم»، «قهرمانی به نام آستر بدرقه»، «جشن تولد ماربوا»، «قلب مترسک»، «چتر»، «مازو»، «طوطی و بقال»، «سنگ تراش» و «آواز گمشده» خواهند پرداخت.

در همین حال آیین پایانی این جشنواره نیر عصر روز ۲۲ آبان۱۳۹۸  از ساعت ۱۷ تا ۱۹ با حضور مسئولان کشوری و استانی در سالن آمفی‌تئاتر مجتمع فرهنگی‌هنری کانون گرگان واقع در شهرک ویلاشهر برگزار می‌شود.

کانون استان گلستان همچنین جریان برگزاری این رویداد و آیین پایانی آن را به‌صورت زنده از صفحه رسمی اینستاگرام خود به نشانی www.instagram.com/kanoonparvaresh_golestan پخش می‌کند.

یادآوری می‌شود هیات داوران منطقه‌ پنج جشنواره قصه‌گویی کانون علی‌خانجانی، محسن هجری و مریم سعادت هستند که پس از شنیدن قصه‌ها نفرات برتر را برای راه‌یابی به مرحله‌ی بین‌المللی معرفی خواهند کرد هم‌چنین ناظر این رویداد افسون امینی مدیرکل آفرینش‌های فرهنگی کانون است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =