آموزش حروف الفبای بریل با استفاده از کارت بازی

ایده‌ی «کارت بازی بریل» برای یادگیری و آموزش حروف الفبا و بریل به کم‌بینایان و نابینایان طراحی و در سومین رویداد ملی ایده‌آزاد اسباب‌بازی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به عنوان برگزیده معرفی شد.

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، این بازی به گونه‌ای طراحی شده که برای استفاده تمامی افراد، بینا، کم‌بینا و نابینا که قدرت لامسه‌ی متفاوت دارند مناسب است.
«کارت بازی بریل» شامل کارت‌های تمام حروف‌های الفبای فارسی، عربی، انگلیسی، اعداد و ۳۰ کارت فرعی حروف تکراری و پرکاربرد است و شیوی بازی آن در دفترچه راهنما به فارسی نوشتاری و خط بریل توضیح داده‌ شده است.
مسلم خاوری ایده‌پرداز بازی بریل در باره این بازی گفت: این بازی حاصل تجربه من از خط بریل است و با هدف تعامل افراد کم بینا و نابینا با افراد سالم طراحی شده است.
او افزود: در این بازی به دنبال ایجاد یک فضای مشترک برای درک دو فضای متفاوت بودم و بر همین اساس بازی را بر مبنای کارت‌های برجسته حروف الفبای فارسی و انگلیسی، حرکات قرآنی و اعداد طراحی کردم.
برگزیده‌ی سومین رویداد ملی ایده‌آزاد اسباب‌بازی هم‌چنین یادآور شد: این بازی به منظور یادگیری حروف بریل و ایجاد امکان بازی میان افراد بینا و نابینا برای تمامی گروه‌های سنی طراحی شده است.
وی ادامه داد بازی کارتی بریل با روش‌های متنوع و اختصاصی از ساده تا پیچیده قابل استفاده و برای بازی با حروف، ساخت کلمه‌ها و جمله‌ها. حروف برجسته بریل به‌صورت درشت و ریز در کارت‌ها استفاده شده است و در مرحله پیشرفته‌تر آن، قلم و لوح ریز و درشت دارد.
خاوری با بیان این‌که این طرح در حال حاضر در مرحله ایده قرار دارد خاطرنشان کرد: تلاش می‌کنم پس از اصلاح و توسعه بازی با مشارکت تولیدکنندگان یا سازمان‌های علاقه‌مند آن را به تولید انبوه برسانم.
وی هم‌چنین ضمن قدردانی از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به خاطر برگزاری رویداد ملی ایده‌آزاد اسباب‌بازی و ایجاد فضای تعاملی برای ایده‌پردازان، خواستار بهره‌گیری بیشتر از افراد متخصص برای آموزش‌ها شد و گفت: مهم است که به تمام افراد چه متخصص و چه تازه‌کار فرصت دیده شدن و یادگیری فضاهای جدید و طراحی داده شود.
سومین رویداد ملی ایده‌آزاد اسباب‌بازی از سوی اداره‌کل سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای کانون آبان ۱۳۹۹ در تهران برگزار و از میان ایده‌های رسیده به دبیرخانه ۱۱ اثر به عنوان برتر معرفی شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =