بیست‌وسومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی به خط پایان رسید

پرونده بیست‌وسومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون با برگزاری آیین پایانی و معرفی برگزیدگان در همه بخش‌ها، بسته شد و دست‌اندرکاران کانون آماده تدارک دوره آتی این رویداد فرهنگی شدند.

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین الملل کانون، این آیین عصر روز سه‌شنبه ۳۰ آذر ۱۴۰۰ مصادف با شب یلدا در مرکز آفرینش‌های هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

گودرزی‌دهریزی: تا قصه هست زندگی باید کرد

در ابتدای این مراسم محمد گودرزی‌دهریزی دبیر این رویداد روی صحنه آمد و گفت: به نظرم جشنواره کانون تنها یک جشنواره نیست بلکه یک جریان دلچسب و لذت‌بخش است که در دل خانواده‌ها جا دارد، حدود ۹ ماه پیش وقتی این دوره از جشنواره به صورت مجازی شروع شد، این رویا را در ذهن داشتیم که آیا در شب یلدا و شب پایانی، قصه‌گویان را در کنارمان خواهیم داشت یا نه؟ با آنکه فراز و فرودهایی پیش آمد اما در نهایت این جشنواره با حضور قصه‌گویان برگزار شد.

گودرزی‌دهریزی بیان کرد: امسال جشنواره به صورت کاملا تفکیکی برگزار شد. دو روز اول قصه‌گویان بخش بین‌الملل به صورت حضوری و آنلاین به اجرای قصه خود پرداختند. قصه‌گویان خارجی تاکید داشتند که یک گواهی برای حضور در این رویداد به آنها داده شود، ضمن اینکه تقاضا می‌کردند در این رویداد به شکل مجازی اجرا کنند که این امر اعتبار جشنواره را نشان می‌دهد. روزهای بعدی قصه‌های آیینی و سنتی و قصه‌های بخش ملی اجرا شد. از سوی دیگر قصه‌گویی به زبان اشاره و بخش غیررقابتی را هم داشتیم که جذاب بود. نکته قابل توجه و با اهمیت این بود که در جشنواره دو گروه داوری در سالن داشتیم؛ گروهی که برای تک تک قصه‌گویان نمره می‌دادند و گروهی دیگر که منتقدان بودند و قصه‌ها را نقد کردند به طوری‌که اگر از من بپرسند سازنده‌ترین بخش جشنواره کدام بود حتماً می‌گویم همین جلسات نقد و بررسی. من مطمئنم سال آینده ثمرات این موضوع را خواهیم دید. ما قصه‌های ۹۰ ثانیه هم داشتیم که چون زیاد بودند طی سه مرحله داوری شدند. قصه‌های صوتی را هم داشتیم که بخش جدید جشنواره بود و فکر نمی‌کردیم در ایران تعداد زیادی منتظر هستند که به شکل صوتی قصه تعریف کنند.

دبیر این رویداد با اشاره به اینکه رویکردش به چنین جشنواره‌هایی علمی است، توضیح داد: بخش جستارنویسی را هم امسال به جشنواره اضافه کردیم و آثار خوبی هم به دست ما رسید و محصول آن کتابی شد به نام «قصه‌جو» که امروز رونمایی می‌شود.

وی در پایان صحبت‌هایش گفت: جشنواره تمام شد، اما قصه و زندگی همچنان وجود دارد و تا قصه هست زندگی باید کرد.

علی‌اکبرزاده: قصه‌های خوب، بچه‌های خوب تربیت می‌کند

در ادامه و پس از اجرای قصه «وقتی آقای شاد کچل شد» از سوی فاطمه گلچین با زبان اشاره، مهدی علی‌اکبرزاده مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان پشت تریبون قرار گرفت و عنوان کرد: روز بسیار خوبی است زیرا در کنار هم هستیم تا پرونده این رویداد را با معرفی برگزیدگان ببندیم. ما با این جشنواره و به بهانه آن، بنیان‌های قصه‌گویی را در کشور تقویت می‌کنیم. قصه‌گویی یک فرهنگ است و از دیرباز با ما بوده و خواهد بود. نباید قصه‌گویی را از بین ببریم چراکه همه قصه شنیدن و گفتن را دوست داریم، ما نیازمند مشارکت و همراهی بخش‌های مختلف فرهنگی کشور هستیم و باید قصه‌گویی را تقویت کنیم.‌

وی افزود: قصه‌گویی هم جزوی از مهارت‌های زندگی است، کسی که می‌تواند قصه خوبی بگوید، پدر و مادر خوب و سخنران خوبی است پس وظیفه ماست که مهارت قصه‌گویی را در کودکان و نوجوانان و البته والدین تقویت کنیم. اگر کودکان و والدین از قصه و قصه‌گویی دور نباشند، این امر بنیان‌های خانواده را تحکیم می‌کند. چقدر زیباست وقتی والدین برای بچه‌های خود قصه می‌گویند و ارتباط عاطفی آنها بهتر می‌شود. قصه به عنوان یک ابزار در خدمت آموزش است و اگر می‌خواهیم مفهومی را به دیگران بیان کنیم به طوری که آن را درک کنند، در زندگی آن را به کار ببرند و یادگیری عمیق صورت بگیرد، قصه یکی از مهم‌ترین ابزارهای یادگیری است.

به گفته وی، شخصیت کودک با قصه‌های خوب و با قهرمانان آن ساخته می‌شود پس نباید از قصه‌های خوب برای کودکان غافل شویم.

علی‌اکبرزاده در ادامه گفت: قصه‌های خوب، بچه‌های خوب تربیت می‌کنند، قصه گفتن، قصه شنیدن و مطالعه قصه باعث می‌شود به کتابخوانی رو بیاوریم، همچنین از این طریق می‌توانیم به ترویج کتاب و کتابخوانی کمک کنیم.‌ اگر می‌خواهیم جامعه به سمت تحکیم بنیان‌های انسانی و دینی سوق داده شود، نباید از اسطوره‌های دینی و ملی در قصه غافل شویم. باید در این عرصه قهرمانان ملی را به کودکان و نوجوانان بشناسانیم. وقتی قصه می‌شنویم تصاویر در ذهن ما ساخته می‌شود، قصه یک فیلم نیست که همه یکسان آن را ببیند، بلکه هر فرد آن را به صورت جداگانه در ذهن خود تجسم می‌کند و همین آغاز خلاقیت است. این رویداد را امروز با معرفی برگزیدگان به پایان خواهیم رساند، اما در همین روز پرونده دوره بعدی را باز خواهیم کرد و امیدوارم سال بعد شرایط جامعه بهتر از امروز باشد تا به صورت حضوری بتوانیم از مهمانان پذیرایی کنیم.

سارا قصیر: هر کجای جهان بروم از جشنواره شما صحبت می‌کنم

در ادامه سارا قصیر داور بخش بین‌الملل از کشور لبنان به صورت زنده روی خط آمد و بیان کرد: من در جنوب لبنان زندگی می‌کنم. به نظرم جشنواره شما عالی بود. من یک قصه‌گوی بین‌المللی هستم که به جشنواره‌های زیادی می‌روم و هر کجا بروم از جشنواره شما صحبت می‌کنم چون این رویداد نه‌تنها حرفه‌ای است بلکه اشتیاق و عشق شما را برای قصه شنیدن، می‌بینم.

پس از اجرای قصه «خدیجه کرکرو» از سوی مریم زارع و «گره» توسط آسیه رحمتی، اعلام شد از راضیه سلیمانی‌پور که در یکی از دوره‌های جشنواره قصد حضور داشته اما در مسیر تصادف کرده و دچار قطع نخاع شده است، قدردانی می‌شود. سلیمانی‌پور که همچنان مربی کانون است، به‌عنوان برگزیده ویژه این رویداد انتخاب شد و نشان مروج قصه‌گویی را دریافت کرد.

علیرضا کاظمی: جشنواره قصه‌گویی در سطح کشور منحصربفرد است

در ادامه مراسم علیرضا کاظمی مشاور وزیر آموزش و پرورش روی صحنه آمد و مطرح کرد: خوشحالم که در آخرین روز فصل پاییز و در آستانه شب یلدا این توفیق نصیبم شد که به نمایندگی از وزارت آموزش و پرورش در اینجا باشم و افتخار حضور در جمع قصه‌گویان را داشته باشم. به دست‌اندرکاران این جشنواره خسته نباشید می‌گویم. این رویداد مدارج مختلفی را طی کرده و توانسته جایگاه خود را در سطح ملی و بین‌المللی پیدا کند.

مشاور وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد: فکر می‌کنم این رویداد در سطح کشور منحصربفرد باشد و کار بسیار ارزشمندی است، ضمن اینکه جایگاه هنر همیشه در عرصه‌های مختلف ممتاز است، حال آنکه بهترین ابزاری که می‌تواند بهترین پیام‌ها را منتقل کند همین عرصه هنر است و هنر قصه‌گویی شاید رتبه بالاتری داشته باشد، چون توانمندی‌های قصه‌گویان باید زیاد باشد، آمیزه‌ای از هنرهای مختلف را داشته باشند و شنوندگان را با خود همراه کنند. از همین بُعد قصه بیشترین اثر را هم در جامعه مخاطب دارد. مثلا من به یاد دارم بدون استثنا قصه‌های ظهر جمعه را از رادیو گوش می‌دادیم و لذت می‌بردیم.

وی افزود: تصویرسازی هنری بی‌بدیل است، وقتی به منابع دینی مراجعه می‌کنیم می‌بینیم بخش اعظم آن را قصه‌ها فراگرفته است و به زیباترین شکل نقل می‌شود، حتی بهترین الگوهای تربیتی در قرآن به شکل قصه به مردم منتقل می‌شود. از همین رو به بانیان و ایده‌پردازان این رویداد تبریک می‌گویم.

امروز قصه و قصه‌گویی، روایت و روایتگری یکی از نیازهای ضروری جامعه ماست

کاظمی توضیح داد: امروز قصه و قصه‌گویی، روایت و روایتگری یکی از نیازهای ضروری جامعه ماست؛ امروزی که شکاف‌های ارتباطاتی به دلیل حاکمیت فضای مجازی بنیان خانواده را مورد هجوم قرار داده است، قصه‌گویی می‌تواند ارتباطات را تقویت و پیام‌های ارزشمند را به جامعه منتقل کند. این جشنواره دستاوردهای زیادی برای جامعه ما دارد و باعث شکوفایی استعدادها می‌شود، با ارتباطاتی که بین این مجموعه و آموزش و پرورش برقرار می‌کنیم می‌توانیم از ظرفیت‌های این رویداد استفاده کنیم. این جشنواره می‌تواند یک کارگاه علمی و آموزشی برای علاقه‌مندان به این حوزه باشد، پژوهش‌های علمی خوبی به همراه داشته باشد و عرصه ارزشمندی باشد. ما با برگزاری آیین پایانی، نباید جشنواره را پایان یافته بدانیم. زمانی می‌توانیم موفق باشیم که پس از ظهور استعدادها، آنها را برای مخاطبان تقویت کنیم. جامعه امروز ما به شدت نیازمند ارزش‌های دینی و اجتماعی قصه‌هاست. قصه‌گویی یک فرهنگ ارزشمند است که خودش بار فرهنگی بسیاری زیادی دارد.

وی در پایان اظهار کرد: این جشنواره ظرفیت‌های بالایی دارد که می‌تواند مخاطبان بیشتر را به خود جلب و استعدادهای بیشتری را شکوفا کند.

محمد مسلمی: کانون را جای مقدسی می‌دانم

سپس محمد مسلمی داور بخش ملی جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی پشت تریبون آمد و گفت: من در سال ۷۰ با موی سیاه به کانون آمدم و حالا مویم سفید است، اما کانون را جای مقدسی می‌دانم. پنج سال در حوادث مختلف به روستاها رفتیم و برنامه اجرا کردیم، در سیل و زلزله به استان‌ها رفتیم تا قصه بگوییم، همه سفرهای ما خودش یک قصه بود. به یاد دارم در سیل نکا به ما اجازه حضور نمی‌دادند، در آنجا مادری را دیدم که می‌گفت دو فرزند داشتم که نمی‌دانستم کدام یک را از سیل نجات دهم اما شما مرا امیدوار کردید.

وی در ادامه خطاب به قصه‌گویان گفت: شما برگزیدگان خداوند هستید چون روایت می‌کنید و شاید بتوانید با قصه‌های خود کسی را خوشحال کنید و به او امید بدهید. قدر خودتان را بدانید، اگر هدیه نگرفتید، هدیه را از خداوند خواهید گرفت.

پس از آن با حضور سعید مجیدی، محمد گودرزی‌دهریزی، مهدی علی‌اکبرزاده، علیرضا کاظمی و... از کتاب «قصه‌جو» رونمایی شد.

در بخش بعدی مراسم از کتاب بیست‌وسومین جشنواره «قصه‌گویی» رونمایی شد. همچنین در این مراسم برگزیدگان بخش‌های مختلف جشنواره اعلام و با اهدای تندیس جشنواره از آنها تجلیل شد.

بیست‌وسومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از پنج‌شنبه ۲۵ آذر در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون آغاز شد و پس از پنج روز با حضور قصه‌گویانی از سراسر کشور به شکل حضوری و قصه‌گویانی از پنج قاره جهان به شکل آنلاین، عصر روز سه‌شنبه ۳۰ آذر ۱۴۰۰ طی برگزاری مراسمی و با معرفی برگزیدگان به پایان رسید. دبیری این دوره از جشنواره را محمد گودرزی‌دهریزی بر عهده داشت.

برترین قصه‌گویان بیست‌وسومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =