برای فرزندانتان، قصه بخوانید

مصطفی رحماندوست، شاعر و نویسنده‌ی سرشناس کتاب‌های کودک و نوجوان تاکید کرد: برای اینکه بچه‌ها کتاب‌خوان بشوند باید از بدو تولد برای‌شان قصه بخوانید.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، رحماندوست با حضور در غرفه کانون پرورش فکری در سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی تهران، در مراسم جشن امضای کتاب‌های خود افزود: والدین وقتی می‌خواهند غذا بپزند، مشغله‌هایشان مهم نیست، وقت می‌گذارند و غذا می‌پزند؛ برای اینکه بچه‌ها کتاب‌خوان بشوند باید از بدو تولد برایشان قصه بخوانید، این در دنیا ثابت شده که اگراز بدو تولد برای بچه‌ها قصه بخوانند آنها خود به خود کتاب‌خوان می‌شوند.

شاعر مجموعه‌ی «بازی با انگشت‌ها» با بیان اینکه دیدار با کودکان و نوجوانان انگیزه اصلی او برای حضور در غرفه کانون بود، اضافه کرد: بیشتر این ‌کتاب‌ها که امضا کردم مربوط به ۱۰ تا ۱۵ سال گذشته است. حدود ۱۰ سال می‌شود که کتاب جدیدی از من در کانون منتشر نشده است، اما کتاب‌های قبلی تجدید چاپ شده و مورد توجه مخاطبان قرار گرفته است.

رحماندوست در ادامه یادآور شد: طی ۴۰ سال فعالیت در حوزه کودک و نوجوان، دست کم در ۳۰ سال گذشته همیشه لطف بچه‌ها را نسبت به خودم شاهد بوده‌ام. هنوز کتاب‌هایم تجدید چاپ می‌شود. حتی گاهی یک مادر و دختر می‌گویند کودکی هر دوی ما با شعر شما در ارتباط بوده است.

نویسنده کتاب «بابا آمد، نان آورد» در پاسخ به این سوال که این روزها با کمبود ترانه در حوزه‌ کودک و نوجوان روبرو هستیم، گفت: اتفاقا به نظر من آثار زیادی به زبان ترانه چاپ شده است. فقط در نظر داشته باشید تا زمانی که کودکان وارد مدرسه نشده‌اند ایرادی ندارد برایشان ترانه بخوانیم تا آن‌ها با دنیای کلمه و وزن خو بگیرند اما وقتی به مدرسه رفتند باید با فارسی معیار برایشان شعر بگوییم تا با ادبیات معیار آشنا شوند.

رحماندوست تاکید کرد که کودکان دبستانی نباید شعر کلاسیک بخوانند بلکه باید با شعر کودکانه آشنا شوند. برای خواندن شعر کلاسیک، زمان هست.

این نویسنده و شاعر کودکان در پایان گفت: کتابخانه‌های کانون نعمت خوبی است برای همه‌ی شما. از آنها استفاده کنید و مراقب‌شان باشید. کانون را دوست‌ داشته باشید. مربی‌های کانون عالی هستند و بهترین فعالیت‌ها را ارایه می‌دهند. قدر آن‌ها را بدانید.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تازه‌ترین کتاب‌هایش را در سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با ۱۰ درصد تخفیف برای عموم و ۱۵ درصد برای فرهنگیان عرضه می‌کند.

درعین حال کانون علاوه بر عرضه آثارش در نمایشگاه کتاب تهران به صورت حضوری، هم‌زمان کتاب‌هایش را در بخش مجازی و از طریق سایت ketab.ir نیز در معرض فروش گذاشته است.

غرفه‌های کانون در سالن جنوبی ناشران کودک و نوجوان غرفه ۱۸۱، سالن ناشران عمومی واقع در راهروی ۱۴، غرفه ۷ و بخش جنبی کودک و نوجوان مصلی تهران میزبان مخاطبان خواهد بود.

سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از ۲۰ تا ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ در مصلی امام خمینی(ره) تهران برگزار می‌شود.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =