رونمایی از کتاب‌های الکترونیک و بریل برای کودکان و نوجوانان

10 عنوان کتاب الکترونیک و 10 عنوان کتاب با خط بریل برای کودکان و نوجوانان روز 20 بهمن در مرکز آفرینش‌های فرهنگی‌هنری کانون پرورش فکری رونمایی می‌شود.

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، این مراسم با حضور مهدی باقری معاون تولید، نورا حق‌پرست مدیرکل نظارت بر انتشارات و جلال وزیری طراح و کارگردان کتاب‌های الکترونیک روز دوشنبه 20 بهمن‌ماه از ساعت 10 و 30 دقیقه‌ی صبح در خیابان حجاب تهران برگزار می‌شود.
هفدهمین دوره‌ی جشنواره و نمایشگاه تخصصی کتاب کودک و نوجوان از شنبه 18 بهمن‌ماه به مدت یک هفته در مرکز آفرینش‌های فرهنگی‌هنری کانون پرورش فکری درحالی آغاز شده که در حاشیه‌ی آن، چندین کتاب الکترونیک و کتاب‌هایی به خط بریل برای اولین‌بار رونمایی می‌شود. کتاب‌های الکترونیکی حاضر در این جشنواره تفاوت‌های عمده‌ای با نمونه‌های موجود در بازار دارد، چراکه این محصولات حاوی انیمیشن، قصه‌گویی و متن‌خوانی به پنج زبان فارسی، عربی، انگلیسی، کردی و اردو هستند.
به گفته‌ی طراح این کتاب‌ها، این آثار قابلیت اجرا با حداقل سیستم‌های سخت‌افزاری را دارند و برنامه‌ی خاصی هم برای نصب نیاز ندارند.
یکی دیگر از امکانات جنبی این کتاب‌ها بخش بازی و سرگرمی است که در آن‌ها تعبیه شده است.
گل و بلور و خورشید، کلاغ خنزر پنزری، عمو نوروز و خاله نوبهار، نام سه عنوان از کتاب‌های الکترونیک است که روز دوشنبه از آن‌ها به همراه هفت عنوان دیگر رونمایی می‌شود. طراح و کارگردان این کتاب‌ها، جلال وزیری است که با داستان‌هایی از نویسندگان ایرانی و خارجی آن‌ها را طراحی کرده و برنامه‌نویسی این آثار هم کاری از  سهراب احمدی است.
در بخش کتاب‌های بریل، ویژه‌ی کودکان نابینا، آثاری با عناوین سرما نخوری کوتی کوتی، همیشه‌ی همیشه دوستت دارم، قصه‌ی گل‌های قالی، دنیا را بلرزان کوتی کوتی، قورباغه چاه‌نشین و... در این آیین رونمایی می‌شود.
کانون به‌طور ویژه برای کودکان دارای نیازهای ویژه، آثاری را در سال‌های گذشته نیز تولید و عرضه کرده است که انتشار بیش از پنجاه کتاب با خط بریل، از آن جمله اند.
حضور در مراسم رونمایی آثار جدید، برای خانواده‌ها و عموم علاقه‌مندان آزاد است. در حاشیه‌ی این برنامه هم‌چنین اجرای تئاتر و نمایش فیلم نیز صورت می‌گیرد.
کارگاه‌های قصه‌گویی و ساخت صنایع دستی از دیگر برنامه‌های این نمایشگاه در طول هفته است.
هفدهمین جشنواره‌ی کتاب کودک و نوجوان در قالب یکی از برنامه‌های کمیته‌ی کودک و نوجوان ستاد گرامی‌داشت دهه‌ی فجر برگزار می‌شود.